Bu sayfayı paylaş

Dijital pazarda tercih edilmek için ne yapmalısınız?Web sitenize bakan ne görüyor? En son kendiniz ne zaman girip baktınız sitenize? Ne zaman güncellediniz? Webinizin ülke ve dünya sıralamasındaki yeri nedir?

“Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur.” demiş atalarımız. Bakmadığınız, yaptırıp unuttuğunuz siteniz iş görmez. Kimsenin yerini bilmediği ırak, kurak, yalnız dağ başlarına döner. İşyerinizi her gün elden geçirip yenilerken webinizi güncellemezseniz kapılarınızı dünyaya kapatmış olursunuz.

Web sitenizi yenileyin.

Dijital pazarda tercih edilmek için öncelikle güzel, davetkar ve ışıltılı bir web siteniz olsun. Tıpkı karanlık bir sokakta yanıp sönen neon lambaları gibi civardan geçen insanlara göz kırpsın. Davetkar olsun. Tam da aradıkları ortamı vadedip kendine çeksin. İnsanlar içeriye girip eğlensin, güzel vakit geçirsin, aradığını bulsun ve alsın. Müşterileriniz memnun kalsınlar, bir daha gelsinler, bir daha, bir daha ve müdaviminiz olsunlar.

Bunu sağlamak için;

Kullanıcı dostu bir web siteniz olsun: Bunu mutlaka iyi bir web dizaynıra yaptırın.

İçerik oluşturun: Blogunuzda yayınlayacağınız içerikleri oluşturun.

 • İçerikleriniz tam anlamıyla özgün olsun.
 • İşinizle ilgili en iyi bildiğiniz, uzmanlık alanlarınızla ilgili detayları (güncel olmasına da özen göstererek) sıkıcı olmayan eğlenceli bir dille oluşturun.
 • Ağırlıklı olarak işinizle ilintili; fakat okuyucunun işine yarayacak, bilmek isteyeceği, günlük yaşamında kullanabileceği, faydalı ve doğru bilgiler vermeye çalışın.
 • İçeriklerinizde dil kurallarına uyun.
 • Başlıklarınızı SEO ölçütlerine uygun belirleyin.

Yayın yapın: Oluşturduğunuz içerikleri planlı olarak blogunuzda yayınlayın.

Paylaşın: Oluşturduğunuz içerikleri sosyal medya hesaplarınızda, bu platformların doğasına uygun bir şekilde biçimlendirerek paylaşın.

Dinleyin: Sağlıklı bir İletişim, konuşmaktan çok dinlemeyle başlar. Takipçilerinizin paylaşımlarınız ile ilgili bildirimlerini okuyun, değerlendirin, hoşgörü ve sabırla yanıtlayın.

Web sitenizi tanıtın: Sitenize insanları çekmek için Facebook, Google ve ticari portallar üzerinden küçük bütçeli reklamlar verin. Böylece içeriklerinizi yüzlerce insana ulaştırın.

Web Sitenizi İzleyin, Değerlendirin:

Dijital ortamda yapılan pazarlama çalışmalarının en iyi tarafı ölçülebilir olmasıdır. Doğru yolda olup olmadığınızı belirlemek, performansınızı artırmak için aşağıdaki soruları cevaplayın ve sonuçlarına göre bir rapor çıkarın. Bu raporun yönlendirmelerine göre de çalışmalarınızı revize ederek, yılmadan, sabırla devam edin.

 • Web sitenize ortalama günlük kaç ziyaretçi geliyor ve ne kadar süre kalıyor?
 • Web siteninize tekrar gelen ortalama günlük ziyaretçi sayısı nedir?
 • En çok izlenen sayfalarınız hangileri?
 • Web sitenize gelen ziyaretçiler hangi yönlendirmelerden geliyor?
 • Reklamlarınızı kaç kişi tıklamış?
 • Kaç kişi sizinle irtibat kuruyor?
 • Kaç kişi sizden alışveriş yapıyor?
 • Sitenizin yükseliş grafiği rakiplerinize oranla nasıl seyrediyor?

Dijital pazarda çok para harcayarak değil; bu pazarın işleyişi konusundaki bilgi birikiminizi ve yaptığınız işi ifade etme yeteneğinizi geliştirerek yükselirsiniz. Öngörü, özen, emek ve sabır; hepsi bu.

*Soru ve önerilerinizi sayfanın alt kısmındaki yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.


Nebahat Uzun / Pastels Reklam Ajansı

Sosyal Detaylar

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.