Bu sayfayı paylaş

Çubuk’un tarihi yapıları yenileniyorTarihi Çubuk evleri yeniden yaşam buluyor.

Çubuk Belediyesi, Tarihi ve Kültürel Değerlerimize Sahip Çıkıyoruz projesi kapsamında ilçedeki tarihi konakları rekonstrüksiyon yoluyla turizme kazandırıyor.

Osmanlının son dönemleri ile Cumhuriyetin ilk dönemlerine ait olduğu tescil edilen 13 tarihi yapıdan ihalesi yapılan 2 konağın rekonstrüksiyonu* tamamlandı ve kullanıma açılma aşamasına geldi.

Tarihi Çubuk evlerinin önemi

Ankara merkezdeki ve Beypazarı, Güdül, Ayaş ilçelerimizdeki tarihi Ankara evlerinin birçoğu restore edilmiş ya da aslına uygun yeniden inşa edilmiş ve Ankara kültür tarihinin önemli değerleri olarak geleceğe taşınmıştı. Özellikle turizm açısından önemli görülen bu yenilemeler, tarihi Çubuk evleri için de isteniyor ve bekleniyordu.

Çubuk’taki 12 konak ve 1 cami, Kültür bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 1981’de tescil edilmiş, koruma altına alınmış; fakat devam eden yıllarda kamulaştırma, restorasyon, koruma ya da yıkma gibi herhangi bir işlem yapılmamış ve tümü de kaderine terk edilmişti. Geçmiş yıllarda kapı pencere, dış cephe süslemeleri gibi detayları sökülüp götürülen; bir kısmı çöken, bir kısmı de çökme aşamasına gelen tarihi yapıların Çubuk’un kültür tarihine ve ilçe belleğine kazandırılması önemli görülmekteydi.

Mirasçıların ya da belediyenin inisiyatifinde olmayan, harabeye dönüşen ya da çöken konaklar Çubuk’un yerel gazetelerinin defalarca haber yapılmış; Çubukluların beklenti ve üzüntüleri dile getirilmişti.Bölgesel Ankara evi: Ali Şükrü Yıldırım Konağı

Konak, Çubuk Belediyesi tarafından kamulaştırılan ve rekonstrüksiyonuna 2015‘te başlanarak bu yıl tamamlanan Ali Şükrü Yıldırım Konağı 1936’da yapılmış. Sosyal tesis olarak kullanılması planlanan ve Ali Şükrü Bey konağı, bölgesel Ankara evi mimari özelliğine sahip. Konak toplamda 816 m2‘lik bir alan üzerinde 240 m2 kapalı kullanım alanına sahip. 2 katlı konakta 6 oda, 2 sofa ve 2 banyo bulunuyor.

Ankara Valiliğinin katkıları ile çalışmalarını yürüten Çubuk Belediyesinin planında İzzet Korman Konağı ve 2 tarihi çeşme de bulunuyor.

1933’te Çubuk ziyaretinde Mustafa Kemal Atatürk’e evsahipliği yapan Bekir Ağalar Konağı da yine Ankara Valiliğinin katkıları ile restore edilmiş; konakta Geçmişten Günümüze Çubuk’un Değerleri sergisi açılmıştı.

Muhteşem doğası, köyleri, yaylaları, dağları, ormanları, şelalesi, göleti, Karagöl’ü, barajları; doğal ve sağlıklı tarım-hayvancılık ürünleri, turşusu ile bizi cezbeden Çubuk’a gitmek için artık bir nedenimiz daha var: Çubuk tarihi, Çubuk’un tarihi evleri. Hititlerden günümüze uzanan köklü Çubuk tarihinin önemli yapıtaşlarından olan bu evler ziyaretinizi bekliyor.Eski Ankara evleri

Taş, tuğla, ahşap ve kerpiçten yapılmış, 2-3 katlı evlerdir. Basık tavanlı, küçük pencereli, kalın duvarlı alt katlar kışın; ince duvarlı, havadar olan üst katlar yazın kullanılırdı. Sokağa doğru çıkan cumbaları vardı. Her yanı görmeye elverişli, camlı odalara cihannüma; dış kapıdan girilen alana hayat denilirdi. Doğaya ve insana uyumlu yapılardı. Sofya açılan odaları, duvarlarda gömme dolapları, ahşap süslemeleri, ahşap üzerine kalem işi boyamaları ile mazide kalan bu evler, mimari anlamda insana ve çevreye saygının en iyi örnekleriydi. Bu evlerden (özgün ya da rekonstrüksiyon) örnekleri Ankara merkezde Hacı Bayram, Hamamönü ve İstiklal Mahallesinde (Yahudi Mah.) görebilirsiniz.

*rekonstrüksiyon: yeniden kurma, bir yapı ya da elemanı gözden geçirerek yeniden yapılandırma


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.