Bu sayfayı paylaş

CSO Sezonun İlk Konserini 9 Ekim’de VerecekCumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının ilk konserinde Şef Rengim Gökmen, Solist Alexandra Soumm. Konser detayları:

Konser, 9 Ekim 2015 Cuma günü saat 20.00’de başlayacak.

Şef: Rengim Gökmen

Solist: Alexandra Soumm “keman”

Konser Programı:

Ludwig Van Beethoven, Keman Konçertosu Op. 61 Re Majör

Hector Berlioz, Fantastik Senfoni Op. 14

Yer: CSO Konser Salonu

CSO konserleri bilet Satış Noktaları:

MyBilet, Dost Kitabevi-Müzik (Karanfil Sok. No. 11 Kızılay) CSO gişesi (Tel. 0312. 309 13 43 / 201 Talatpaşa Bulvarı, No. 38 Opera Ankara)

Osmanlı İmparatorluğu’ndan bugüne CSO

Kurulduğu günden itibaren varlığını kesintisiz sürdüren en köklü orkestralardan olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın temeli, II. Mahmut döneminde kurulan askeri bando Mızıka-yı Hümayun ile 1826‘da atıldı. Atatürk’ün isteği ile 1924’te Ankara’ya taşındı. 1932’de de Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası, 1957’de de Riyaset-i Cumhur Senfoni Orkestrası adını aldı.

Giuseppe Donizetti’nin şefliği ile başlayan süreç; Callisto Guatelli ve Aranda Paşa ile devam etti. Orkestranın ilk Türk şefi flütist Saffet Bey oldu ve orkestraya yenilikler getirdi. Orkestra1919’da Avrupa’da konserler verdi. Orkestra 1924’te Ankara’da ilk konserini verdi ve ardından Ankara’ya taşındı. Zeki Üngör yönetiminde Türk Ocağı binasındaki konserlerin yanı sıra radyodaki konserlerine de önem verdi. 1934‘ten sonraki yıllarda Adnan Saygun, E.Preatorius, Hasan Ferit Anlar, R. Lawrence, B. Bogo, O. Matzerah, G. Lessing, J. Perisson, T. Strugala, Hikmet Şimşek, Gürer Aykal ve Rengim Gökmen orkestrayı yönetti.


Rengim Gökmen

9 Ekim’deki konseri yönetecek olan Rengim Gökmen “TÜSAK’a hayır” bildirisini imzalamasından sonra görevlerinden alınmış; Gökmen’in Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açtığı davada mahkeme “hukuka aykırı olarak görevden alındığı” gerekçesiyle iadesine karar vermişti.

Rengim Gökmen, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefi, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Sanat Yönetmenidir. Sanatçı, Kültür Bakanlığı tarafından 1995‘te “Yılın En İyi Şefi” TOBAV tarafından 1997 yılında “En Başarılı Opera Şefi” seçilmiştir. Ankara ve İstanbul festivalleri danışma kurulu üyesi de olan Rengim Gökmen, ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibidir. Dünyanın birçok yerinde konserler veren maestro, Cumhuriyet tarihinin yetiştirdiği en mükemmel şef olarak nitelendirilmekte; zarif kişiliği ile sevilmektedir.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.