Bu sayfayı paylaş

Çiçek ve ağaç alacak Ankaralılara öneriler.Ankara’da ağaç ya da çiçek nereden alınır, nelere dikkat edilir? Tasarım Peyzaj’dan öneriler:

Doğayla buluşma zamanı geldi. Bu yaz bahçeler, balkonlar, pencere önleri boş kalmasın. Ağaç, çalı, sarmaşık, mevsimlik çiçek ya da iç mekan bitkileri, hiç fark etmez. Ortamınızın koşulları hangi bitkiye uygunsa; biraz renk, biraz koku ne hoş olur.

Çiçekler ve ağaçlar bahçenize kuşları, kelebekleri çeker; balkonunuzda içeceğiniz kahveye, okuyacağınız dergiye eşlik eder. Beton yığınlarının içinde de yaşasanız da, nefes alacağınız alanlar yaratabilirsiniz kendinize. Geç kalmadınız, mevsim hâlâ uygun. Birkaç saksı da olsa, şimdi hayatınıza renk katma zamanı.


Ankara seraları ve fidanlıkları

• Mesleğimiz gereği seralara ve fidanlıklara sık gidiyoruz. Baharla birlikte Tasarım Peyzaj olarak işimiz yoğunlaştı; daha fazla süre sera ve fidanlıklardayız doğal olarak. Bu işletmelerin çoğu “ağaç, çiçek, saksı, bahçe aksesuarları, dekoratif malzemeler, bahçe-çiçek bakım ekipmanları, torf-toprak-gübre çeşitleri, ilaç, vitamin, taban örtüsü ve gölgelikler, çim-çiçek tohumu vb.” ürünleri birlikte satıyor.

• Üretici olmayan yapı marketleri ve semt çiçekçilerini ayrı tutarak; kendilerini “sera, çiçekçi, fidanlık” olarak tanımlayan bu işletmelerin hepsine biz kısaca “sera” diyelim bu yazımızda ve ekleyelim “seracılık” ayrı bir iştir; peyzaj mimarlığı, peyzaj proje ve uygulamaları ayrı bir uzmanlık alanıdır. “Ne iş olsa yaparım.” anlayışındaki işletmelerle çalışmak, kısa vadede daha ekonomik ya da pratik gibi görünse de, orta ve uzun vadede sizi yorar ve üzer.

• Ankara seraları ve fidanlıkları genellikle Yenimahalle (Karşıyaka, Ostim), Çayyolu, Mamak, Kale dibi, Etimesgut, Kazan, Akyurt, Gölbaşı’nda bulunmakta. Ankara Orman Bölge Müdürlüğü fidanlıklarında da pek çok ağaç türü ekonomik fiyatlarla satılıyor.

• Bitkilerinizi peyzaj mimarına danışarak alırsanız bilinçli tercihler yaparsınız ve bu da sizin için maddi-manevi kazanç olur.

• Gitmişken bitkilerinize özel gübre, ilaç, vitamin ve toprak da alabilirsiniz.

• Bahçe aksesuarları, dekoratif taşlar, saksılar ve bahçe ekipmanları ihtiyacınız varsa onları da alırsınız, ayrıca yapı marketlere gitmenize gerek kalmaz.


Ankara bahçeleri, balkonları için hangi bitkiler uygun?

Seraya gittiniz, ne / neler alacaksınız? Ankara’nın iklim koşullarına uygun, adaptasyonu yüksek fidan ve çiçekleri tercih etmenizi öneririz.

Ankara’nın ekolojik özelliklerini; ayazını, kışın gece eksi 15-20’lere düşen soğuk havasını, 35 dereceyi aşan sıcak ve kuru yaz aylarını dikkate alarak ve bölgeyi, toprak yapısını, topografik konumunu, dikeceğiniz yerin güneş alma durumunu, bahçedeki mevcut diğer bitkileri vb. unutmayarak bahçeniz için şu bitkileri düşünebilirsiniz:

• Mavi ladin, batı ladini, mavi servi, huş, akçaağaç, çınar, sedir çeşitleri, kaya sarmaşığı, iğde, süs eriği, süs elması, mazı çeşitleri, çınar, at kestanesi, ıhlamur, akasya, erguvan, boyacı sumağı vb. ağaçlar.

• Domates, biber, fasulye, patlıcan, kavun, karpuz, hıyar vb. yazlık sebzeler

• Armut, elma, erik, kiraz, vişne, üzüm, dut, kayısı, ayva, badem, ceviz, hatta nar, incir vb. meyve ağaçları.

• Begonya, cam güzeli, küpeli vb. sardunya vb. iç mekan/balkon bitkileri.

• Akşam sefası, kadife, zinya, horoz ibiği, petunya, rozet, sabah sefası, papatya, yıldız vb. dış mekan bitkileri.

• Mahonya, japon elması, acem borusu, hanımeli, filbahri, leylak, mor salkım, kartopu, berberis, hazan dalı, gül vb. sarılan/orta boy bitkiler.

• Kışın içeriye alacaksanız ortanca, zakkum, sardunya, japon gülü vb.

• Yer örtücüler, aromatik bitkiler (özellikle de kekik), soğanlı bitkiler...


Ağaç, çiçek satın almadan önce...

Tasarım Peyzaj olarak Ankara merkezindeki sitelere de, merkeze uzak villalara da yapısal ve bitkisel peyzaj uygulamaları, bahçe sulama proje ve uygulamaları; havuz, altyapı, istinat duvarı vb. yapmaktayız. İlçe belediyeleri için de meydan düzenlemelerinden yapay kaya, şelale, yüzme ya da süs havuzuna kadar pek çok peyzaj çalışması gerçekleştirdik. Bilimsel verilere ve deneyimlerimize dayanarak şunu söyleyerek bitirelim yazımızı:

Ankara’nın her yerinde aynı ağacı, aynı çiçeği yetiştiremezsiniz. Peyzaj mimarına danışmadan, önceden araştırıp bilgilenmeden seralardan gönlünüzün istediği bitkiyi almayın. Dikersiniz, tutmaz; üzülürsünüz, para ve zaman kaybedersiniz.

Yeni ağaçlarınız, rengarenk çiçeklerinizle çok güzel geçecek yaz ayları diliyoruz.


Zuhal Güzel, Peyzaj Mimarı

Tasarım İnşaat Peyzaj Ltd. Şti. Genel Müdürü


Arabul Ankara / Tasarım Peyzaj

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.