Bu sayfayı paylaş

Çevreye Duyarlı Bina Çözümleri1994 yılında kurulan Teknolojik Yapı Merkezi’nin ana faaliyet konusu  yapı sektöründe enerji tasarrufu ve verimliliğini artıran çevreci yeni teknolojilerin ülkemize getirilmesi,  sektöre tanıtılması ve uygulanmasını sağlamaktır.  

Alman Nanoteknoloji Ürünü ClimateActivePaint

Bu amaçla firmamız, Alman teknolojisi ClimateActivePaint Isı ve Su Yalıtım Sistemleri’nin Türkiye Temsilciliğini yürütmektedir. ClimateActivePaint, Amerikan NASA Uzay Teknolojisi ile, Alman SICC Kimya Endüstrisinin ortak ürünü olan, ısı ve su yalıtımı sağlarken nefes alabilen thermoseramik membrandır. Çatı, cephe ve iç mekan yüzey kaplaması için nano teknolojik yalıtım malzemesidir. Yangın yönetmeliğine göre A1 sınıfıdır. Binanın statik hesaplarına yük getirmez. İnsana ve doğaya zararlı hiçbir kimyasal içermez. Küflenmeyi önler. Antialerjik, antibakteriyel, antistatiktir. Kir tutmaz, lekelenmez, solmaz; silinebilir, yıkanabilir. Asitlerden, bazlardan, tuzlardan, gazlardan ve UV ışınlarından etkilenmez. Esner, çatlamaz, sıva çatlaklarını göstermez. Cam, membran, beton, şap, sıva, shingle, plastik, metal ve diğer tüm yüzeylere kolaylıkla uygulanır. Uygulaması son derece kolay, uygulama süresi kısadır. Dış cephe, çatı, iç cephe, endüstriyel, ahşap ve tarihi eser uygulamaları için ürün çeşitleri, 100 bin ayrı renk tonu seçeneği vardır.

Şu anda firmamız ClimateActivePaint iç ve dış dephe kaplamalarında, çatı kaplamasında, ahşap mekanlarda, tarihi yapılarda ve rutubetli mekanlarda kullanılan ürünlerin satışını ve uygulama eğitimlerini sürdürmektedir. Türkiye çapında 100’e yakın bayiimiz mevcuttur. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa başta olmak üzere pek çok ilimizde, bayiilerimiz aracılığı ile yüzlerce uygulama gerçekleştirildi. Uygulamalarımız arttıkça ürünlerimiz daha çok tercih edilmeye başladı.

İtalyan Tecnova Group Evercem ve Genie Markaları Türkiye Temsilciliği

Son gelişme olarak firmamız, sektörde çok problem olan su yalıtımı konusunda kaynak tasarrufu sağlayan ve çevreci teknoloji içeren İtalyan Tecnova Grubun ürettiği ürünlerin de Türkiye Temsilciliğini aldı. Bu ürünleri Ekim 2015‘te Türk yapı sektörüne sunduk. Evercem ve Genie markalı bu ürünlerimiz negatif ve pozitif basınçta su yalıtımı, elektronik su yalıtımı, doğal taş, beton ve ahşap yüzeyler için su itici ve negatif ve pozitif yüzeylerden su yalıtım yapılmasını sağlayan ürünlerdir.

Bu temsilcilikler kapsamında firmamız gerek söktörde uygulayıcı firmaların, gerekse iş yaptıran kişi ve kurumların faydalandığı eğitim çalışmaları düzenlemektedir. Bu eğitim çalışmalarını “Isı Yalıtım Eğitimi, Enerji Kimlik Belgesi, Su ve Isı Yalıtımında Çevreci Teknolojiler, Binalarda Enerji Tasarruf Sistemleri ve Nano Teknolojik Yalıtım Malzemeleri” ana başlıkları altında toplayabiliriz. Amacımız yapı sektöründeki firmaların, dolayısıyla ülkemiz insanlarının bu konularda bilinçlenmesini sağlamaktır.

Fuarları Önemsiyoruz

Firmamız ürünlerimizin tanıtımı, uygulanması ve enerji verimliliği sağlayan çevreci yapı teknolojileri konusundaki eğitim çalışmalarını özel organizasyonların yanı sıra fuarlarda, talep eden kurumlarda ücretsiz gerçekleştirmektedir. Eğitim çalışmalarımızda bayilerimizin yani uygulamayı gerçekleştirecek olan yapı firmalarının eğitimlerini çok önemsiyoruz. Tek tek giderek onları bilgilendirmemizin yanı sıra her fırsatta eğitim organizasyonları da düzenliyoruz. Bayi organizasyonlarımızda bayilerimizi "Enerji Kimlik Belgesi, ClimateActivePaint uygulamaları, yeni çevreci yalıtım teknolojileri" konularında yaptığımız workshoplarda uzmanlarla yan yana getiriyoruz. Bu çok önemli. Çünkü bayilerimiz bizim elimiz, kolumuz. Onların bilinçlenmesi, bu bilinci iş yaptıran kişi ve kuruluşlara aktarması demek. Çevreci teknolojiler sadece ürün satışıyla olmaz, uygulama konusunda yapanın ve yaptıranın da bilinçli olması gerekir. Tüm çabamız bunu sağlamak için. Ancak bu şekilde toplumumuzun daha çevreci olmasına katkıda bulunabiliriz. Fuarları bu açıdan çok önemsiyoruz. Sekrör temsilcileri, proje sahipleri ve halkımızla biraraya gelme fikir alışverişi imkanı yaratıyor bize.

Önemle belirtmek istediğim bir diğer husus:

Binalarda ısı ve su yalıtımı ile ilgili yasa ve yönetmeliklerin vatandaşı ilgilendiren maddelerinin, vatandaşlar tarafından bilinmesi gerektiğidir.

Binalarda, binaya yük veren ısı yalıtımı malzemeleriyle yalıtım yaptırmak isteyen bina yönetimlerinin, bu yalıtımı yaptırabilmek için bir statik ofisinden izin almaları gerekir. Yoksa tüm hukuki ve mali sorumluluğu bina yönetim kurulu üyeleri bireysel olarak yüklenmiş olurlar. Yaptıkları sözleşmede “tüm sorumluluk yükleniciye aittir” ibaresi hukuken geçerli değildir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için, İmar Kanunu, Madde 3194/21’e bakılabilirler. Bu nedenle, yasalar gereği bina yönetimince, bu yükün bir statik ofisince taşınım hesabının yaptırılması ve bu teknik onay alındıktan sonra uygulamaya geçilmesi gerekir.

Kyoto Protokolüne göre Türkiye’nin uyması gereken kurallar nelerdir? Bu bağlamda vatandaşın uyması gereken kurallar neler olacak?

Kyoto protokolüne göre, atmosferi kirleten tüm ürünlerin kullanımı kontrole tabidir. Kullanılması halinde, protokole dahil ülkeler, çevre kirliliği cezası ödemektedirler. 2017 yılında biz de protokole dahil olacağız. Petrol türevi ürünlerle yalıtılmış binalar da, kirlettikleri oranda bu ödemede pay alacaklardır. Bu bir süreçtir. Artık sentetik ve selilozik boyalar yok. Yerini su bazlı boyalar aldı. Yapı malzemeleri de bu süreçten etkilenecek. Daha doğru malzemelere yöneleceklerdir.


Aytaç Patoğlu

Teknolojik Yapı Merkezi Ltd Şti - Genel Müdür

Arabul Ankara / Teknolojik Yapı Merkezi

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.