Bu sayfayı paylaş

Cengiz Savaş Resim Sergisi AçılıyorRessam, heykeltraş, öğretim üyesi Cengiz Savaş’ın kişisel resim sergisi Sevgi Sanat Galerisi’nde açılıyor.

Ankara’da; Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında öğretim üyesi olan Cengiz Savaş’ın 20. kişisel resim sergisi 6 Nisan’da, saat 18:00 ‘de Sevgi Sanat Galerisi’nde açılıyor.

6 Nisan 2016, Çarşamba - 29 Nisan 2016, Cuma tarihleri arasında açık olacak sergiyi; pazartesi günleri hariç, pazar 13:00-17:00 saatleri arasında, diğer günler 11:00-19:00 saatleri arasında görebilirsiniz.

Bir söyleşisinde “Kendi yaşam sürecimde bende oluşan verilerden yola çıkarak, portre ya da figür üzerinden, resimsel dilden ödün vermeksizin ‘kendi gerçeğimi’ arıyorum. Gerçek! Bir ağacın, bir cevizin ve en önemlisi ‘portrenin’ gerçeği, acaba görünen yüzü müdür? Sanırım beni görünmeyen yüzü daha çok ilgilendiriyor. Bu bağlamda portrelerimin ya da figürlerimin ‘vesikalık’ bir benzetme ereği yoktur.” demiş Cengiz Savaş. “Kendi gerçeğiyle” resmettiği insanlar, hayatlar var bu sergide. Yaşadığımız coğrafyanın yansıması olarak “hüzün ve ürkeklik” var; sadece gözleriyle gülüp gözleriyle ağlayan insanlar var. Bir gün, bir yerlerde karşılaştığı insanlar ve “kendisi” var, “Bir ben vardır bende, benden içeru” diyen Yunus misali... Cengiz Savaş’ın sakin ve vakur duruşu var. Az konuşan; renkle, figürle, ifadeyle konuşan tavrı var. Mutlaka gitmek ve görmek gerek bu resimleri.Cengiz Savaş, “Dili, dini, ırkı ne olursa olsun, bizden önce bu dünyaya dikili taş bırakmış ustaların yapıtları bizim için “anamızın ak sütü gibi helal” miraslardır. Benim ereğim de, benden sonrakilere anlamlı ve önemli miraslar bırakabilmektir.” demiş aynı söyleşide. Cengiz Savaş’ın resimleri ve heykelleri bu coğrafyaya, insanlığa bırakacağı çok önemli değerler. Tüm yapıtları “insanlığa eklenmiş; insanlığı çoğaltan ve ileriye taşıyan” önemli miraslar. Sanat ölümsüzdür; bugün ya da yarın insanlar anlar, anlamlandırır, değerlendirir, içselleştirir ve yaşatır. Cengiz Savaş yapıtları ve öğrencileri ile var olan, “var olacak olan” hocamız, sanatçımız, değerimiz. İyi ki bu topraklarda doğmuş, bu topraklarda yaşamayı seçmiş. İyi ki Ankara’da. Ve iyi ki “hocamız” olmuş, “hocaların hocası” olmuş; ülkenin her bir noktasında “kendi öğrencilerinin hayatlarına sanat katan, anlam katan” öğretmenler yetiştirmiş. Sanatıyla, eğitimciliğiyle, özverisiyle, sabrıyla, hümanist ve naif kişiliğiyle insanlara ve hayata emek vermiş; örnek olmuş, rehber olmuş, ışık olmuş...Cengiz Savaş; ressam, heykeltraş, öğretim üyesi...

1956’da Uşak, Eşme’de doğan; 1979’da Ankara’da ,Gazi Eğitim Ens. Resim-İş Bölümünden mezun olan ve ardından orta öğretim kurumlarında öğretmenlik yapan Cengiz Savaş; 1982’de Gazi Yüksek Öğretmen Okulu, Resim Anasanat Dalı’nda asistan oldu. Süreç içerisinde binlerce öğrenci yetiştirdi; sanat projelerini teşvik etti, destek oldu. Fakültedeki çalışmalarının yanı sıra birçok kişisel resim sergisi açtı. Yapıtları, kamu kurumlarının koleksiyonlarında, özel koleksiyonlarda, kişisel koleksiyonlarda ve müzelerde yer aldı. Yurt içinde ve yurt dışında kişisel sergiler açtı, ödüller aldı. Halen Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışan Cengiz Savaş’ın son sergisi Sevgi Sanat Galerisi’nde...

Sevgi Sanat Galerisi nerede?

Cinnah Caddesi, Mesnevi Sok. No. 5/1 Çankaya Ankara

Tel: 0312. 441 26 34

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.