Bu sayfayı paylaş

Çayda Çıra, Elazığ Lezzetleri Ankara’da.Küçük lokantaları sever misiniz? Hani lezzetli yöresel yemekler, tatlılar yapan; sizi adınızla karşılayan, ne yiyeceğinizi bilen.

Dekorasyonunun, kirasının, reklamının, personel giderlerinin müşteri tarafından ödenmediği semt lokantaları vardır. İşte o lokantalardan biridir Çayda Çıra. Anıttepe’de, Yücetepe’de, Maltepe’de oturanlar iyi bilir Çayda Çıra’yı. Elazığ mutfağını sevenler, memleket yemeklerini özleyen Elazığlılar, ev yemeğini tercih edenler gelir Çayda Çıra’ya. Öğle yemeği çıkarır ve çoğu zaman aynı öğünde biter yemekler. Lokanta geç saate kadar da açık olmaz bu yüzden; saat 17.30-18.00 gibi kapanır.

Elazığ ev yemekleri ve tatlısı nefis.

Elazığ ev yemekleri ve tatlıları yapıyor Çayda Çıra. Taze, günlük. Gönül rahatlığıyla yiyin istediğinizi. Ne yağı ağır gelir, ne eti. Malzeme en iyisi, en tazesidir. Malzeme kalitesi, sahibi Mustafa Erdem’in Elazığlı olması, yılların deneyimi, ekibinin yeteneği her şeyin dört dörtlük olmasını sağlamış.

Menüsündeki değişmeyen yemekler de, mevsimine göre yapılan yemekler de çok lezzettedir. Tertemizdir.

Son gidişimizde biz güveçte et kavurma ve pirinç pilavı yedik. Üzerine de Elazığ’ın cevizli tatlısı, ev yapımı dolanger. Mükemmeldi. Salata, çay ikram. Fiyatlar ne yediğinize bağlı. Semt sakinlerinin bütçesine uygun her şey. Aslında Çayda Çıra’nın sahibi Mustafa Bey o kadar alçakgönüllü, tok gözlü, tok gönüllü, “o kadar Elazığlı ki” mümkün olsa her şeyi ücretsiz ikram eder. Bu anlayışı, bu kültürü hangi “lüks” restoranda görebilirsiniz?

Yöresel mevsim yemekleri de var.


Çayda Çıra’da sabahları saat 09.00‘da sadece çorba çıkıyor. Kelle paça çorbası ve mercimek çorbası. Bu çorbalar öğle yemeği menüsünde de var.

Öğle yemeği menüsü mevsime göre yenileniyor, aynı eskiden annelerimizin evde yaptığı gibi. Sağlıklı olsun diye mevsim sebzeleri seçiliyor ve yemekler güveçte pişiriliyor.

Sabit yemeklerin yanında, mevsimine göre günlük menü de hazırlanıyor. Örneğin yazın güveçte etli hazırlanan patlıcan yemeğinin, yeşil fasulyenin, karnıyarığın yerini şimdi kış sebzeleri almış. Bu ay itibariyle, kıska soğan ve kuşbaşı et ile yapılan nefis “soğan kebap” da var menüde. Peki başka neler var?

Elazığ usulü içli köfte (İçinde ceviz, kıyma ve soğan. Haşlama) Etli yaprak sarma ve lahana sarma. Etli kuru bamya. Et sote. Et kavurma. Pilav (bulgur ya da pirinç). Kuru fasulye. Ev mantısı.

Elazığ’ın yöresel ev yemeklerini ve ünlü tatlısı dolanger’i seviyorsanız tam size göre bir lokanta Çayda Çıra.

Çayda Çıra nerede?Onbeş yıldır Gençlik Caddesi, İlk Sokak No. 8 Anıttepe’de. (İlk Sokak’ın hemen başında. Ziraat Bankası’nın arkasında, Düveroğlu Kebap’ın karşısında.) Telefonu 0312. 230 30 16 - 0312. 232 66 41

Semt sakinleri bayram ya da gün yemeği siparişlerini de Çayda Çıra’ya verir. Semt esnafı temiz, kaliteli olmazsa semt sakinleri benimsemez zaten, bilirsiniz. Küçük de bir bahçesi var parka bakan. Park ve sokaktaki ağaçlar 50-60 yıllık çınar ağaçları. Keyifli bir yer kısacası. Çaylar şirketten...

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.