Bu sayfayı paylaş

Cam Balkon Isı Yalıtımı Sağlar mı?Isı yalıtımı için cam balkon tercih edilebilir; fakat hangi koşullarda? Avantajlar, dezavantajlar bu yazımızda.

Kış geldiğinde Ankara’da balkon keyfi de biter. Yağmur, dolu, kar pencerelere vurur; balkonlarda birikir, gece donar, balkonlu odaları ısıtmak zorlaşır. Pencerelerden ve balkonlardan ısı kaybı yaşanır. Oysa balkonlar kapatıldığında;

 • Yaşam alanları genişler.
 • Kışın da balkonlardan yararlanma, balkon keyfi yaşama olanaklı hale gelir.
 • Balkon kapısını ya da duvarı bütünüyle kaldırmamak koşuluyla, ısı yalıtımı sağlanır. Balkonu bütünüyle odaya katmanız riskleri nedeniyle zaten önerilmez, yasal da değil. Balkonu odaya katmamak, balkonu balkon olarak kullanmaya devam etmek en iyisidir. Balkon zemininde yalıtım yaptırırsanız, ısı yalıtımı için çok daha iyi sonuç alırsınız.

Cam balkonun avantajları nelerdir?

 • Finlandiya ve Almanya’da yapılan araştırmalar göstermiştir ki cam balkon ile % 5,9 ila % 12 arasında enerji tasarrufu sağlanır. Daha güneşli olan ülkemizde bu oran artabilir.
 • Gömme balkonlara uygulandığında, çıkma balkonlara göre daha fazla ısı tasarrufu sağlanır. Güneye bakan balkonlarda daha avantajlıdır. Sonuçta tüm balkonlar için kazançlıdır.
 • Cam balkonunuzu kışın kapalı, yazın açık tutarak daha konforlu yaşarsınız.
 • Pvc ve alüminyuma göre çok daha estetik bir görüntü elde edersiniz. Dışarıdan bakıldığında binanın görüntüsü bozulmaz. Dairenizden baktığınızda manzaranız değişmez. Özellikle yüksek ve manzarası güzel balkonları pvc ya da alümünyumla kapatmamak, manzarayı bölmemek en iyisidir.
 • Balkonda dekorasyon düşünüyorsanız cam balkon idealdir. Çok hoş bir kış bahçesi yaratabilirsiniz. Dışarıda kar yağarken siz oturup kahvenizi için.
 • Cam balkon ve kış bahçesi sistemleri hafiftir, balkona ve binaya ekstra yük getirmez.
 • İstenilen kanatlar açılabilir, kapanabilir. Bu da havalandırma ve temizlik için kolaylık sağlar.
 • Cam balkon ve kış bahçesi sistemlerinde, cam seçenekleri ile görüntü ve kullanım açısından farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Cam balkonlar size birçok seçenek sunar, kendinden perdeli olanları dahil.
 • Cam balkonlar sadece ısı kaybını engellemez; su ve ses yalıtımı da sağlar; tozdan, kirden korur.
 • Temperli cam kullanıldığından ve kilitleri bulunduğundan, özellikle çocuklar için güvenliklidir.


Pvc ya da alüminyum ile kapatma seçeneği;

Eğer balkonunuzu oturmak, keyfini sürmek için kullanmayacaksanız,

Balkonunuzu depo-kiler gibi kullanacaksanız,

Binanın ve dairenizin görünüşünün bozulması ve estetik önemli değilse,

Yasal düzenlemeleri yerine getirecekseniz pvc ya da alüminyumu da tercih edilebilirsiniz, yalıtım açısından daha iyi sonuçlar verir.

Ön balkonlar ve güney cepheler için cam balkon, arka balkonlar ve kuzey cepheler için pvc ya da alüminyum da bir seçenek.

Cam Balkon yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

Malzemenin ve ustalığın 1. sınıf olması gerekir.

Kullanılan camların, contaların, profillerin kaliteli olması konfor, tasarruf ve cam balkonun uzun ömürlü olmasını sağlar. Cam balkon bir kere yaptırılır. Sizi üzecek, yoracak, paranızın ve zamanınızın boşa gitmesine neden olacak firmalara evinizi emanet etmeyin.

Kaliteli malzeme, kaliteli montaj, periyodik bakım ve onarım, iyi hizmet deneyimli ve iyi firmalarda bulunur. En uygun fiyat ve ödeme seçenekleriyle size iyi hizmet sunacak firmaları tercih edin.

Sözleşmeli çalışacağınız, garantili, uzakdoğu kaynaklı kalitesiz malzeme kullanmayan, ne zaman arasanız bulacağınız firmalar çoğunlukla “bir markanın bayisi” olan firmalardır. Bayi kapansa marka kalır.

Birkaç ay bir cam balkon firmasında çalışanlar dükkan açabiliyor. Fiyatları ekonomik gibi görünse de iyi düşünün deriz, kaybınız büyük olabilir. Sonuçta cam balkon konusunda mağdur olan sayısı hiç de az değil Ankara’da.


Fotoğraflar Teknorm Cam Balkon ve Ankara Mühendislik firmalarından alınmıştır.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.