Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Bir Ankara markası: Erdal BaydaşAnkara’nın “profesyonel reklam tanıtım fotoğrafçılığı” alanındaki en önemli ismi Erdal Baydaş, meslekte 20. yıla ulaştı.

Her ciddi Ankara reklamcısı, Erdal Baydaş ile çalışmıştır. Pastels Reklam olarak yıllarca biz de çalıştık; aynı zamanda dost, arkadaş olduk. ArabulAnkara’yı hayata geçirince Erdal Baydaş’ı sizlere de tanıtalım istedik ve kısa bir söyleşi yaptık.

Söyleşi kısa, çünkü Erdal Baydaş konuşmaz. 1920‘lerden günümüze uzanan; üç kuşağın idealleri, emeği, özverisi ve sevgisiyle gerçekleşen; neredeyse ülke tarihine kazınan bir uzun yolculuğu, bir cümle ile özetleyiverir. O, artık yaşamayan bir anlayışın son temsilcilerindendir çünkü. Çalışmaları ile konuşur. Yaşam biçimi ile konuşur. Fotoğrafları ile konuşur. Sözcüklerle konuşmaz, gereksiz her sözcük fazla gelir Erdal Baydaş’a. Mütevazıdır, ağırdır, sakindir. Ciddi, duyarlı, çalışkandır.

Ankara, Fotoğraf, Baydaş

Bir yanı ile reklamcı olan; fakat ne kendisinin, ne de “fotoğrafçı” Baydaş ailesinin tanıtımını yapmayan, buna gerek görmeyen Erdal Baydaş, Ankara’nın en önemli değerlerindendir. “Ankara, Fotoğraf, Baydaş” üçlemesi Ankara tarihi ile bütünleşir, Ankara tarihine tanıklık eder. Birkaç fotoğraf çekenler sanatçı olarak tanımlarken kendisini, biz Erdal Baydaş’ı bir kez daha anlatmadan geçemezdik. Yanıtlarını bildiğimiz soruları sizin için sorduk.

(Erzincan depreminden sonra Ankara’ya gelen ve o yılların sanatçılarının, bürokratlarının, siyasetçilerinin portre fotoğrafçısı olan; 55 yıl Ankara tarihine tanıklık eden baba İsmail Baydaş ile de bir röportaj yapacağız. Sözü var Erdal Baydaş’ın.)


Mesleğinizi tanımlar mısınız?

Bir ürünün, hizmetin, markanın tanıtımı için gerekli görsel malzemeyi; yani fotoğrafı ve filmi yapıyoruz.

Mesleğinizi nasıl seçtiniz?

Ailede üçüncü kuşak fotoğrafçıyım. Gurur duyduğum, masal gibi bir hikayesi olsa da, fotoğrafçı olmamak için epey çabaladım aslında. Farklı iki konuda eğitim oldıktan sonra, fotoğrafı gerçekten istediğimi anladım ve bu konuda da eğitim aldım. Eğitimim ardından bir süre Hocam Cosimo Bargellini ile birlikte çalıştım. Daha sonra Türkiye’ye dönüp kendi firmamı kurdum.

Bu işi iyi yapabilmek için gerekenler neler?

Teknik bilgi ve donanım gerektiren, zevkli, genellikle yorucu, saati-günü olmayan bir meslek. Yaşam tarzınız olması gerekiyor. Her meslek gibi güzel ve zor tarafları var. Artıları benim için daha fazla. Öncelikle “görüyor” olmanız gerekli. Hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmanız lazım. Bir ürünün tanıtımı amaçlı fotoğraf veya film prodüksiyonu istendiğinde, brif veya senaryo gelse bile, sizin bunu anlamanız, hatta yorum katmanız gerekiyor. Kritik konu şu: Konuya göre doğru teknik malzemeyi kullanmak, kullanabilmek... Maalesef çoğu kişi, hatta meslektaşlarım dijital kamera ile her şeyin çözülebileceğini sanıyor.

Dijital teknoloji için ne diyorsunuz?

Pratiklik ve maliyetlerin azalması benim için. Maalesef Türkiye’de bu teknoloji doğru kullanılmadı. Bu kolaylık, birçok kişinin profesyonel olduğunu düşünmesine, ihtiyacı olan firmaları da inandırmasına yol açtı. Bu yüzden kalite düştü.

Bu hizmeti almak isteyen Ankara firmalarına ne önerirsiniz?

Tanınmış kişi ve firmalarla çalışsınlar. İyi bir fotoğraf makinesine sahip olmanın ve onu kullanabiliyor olmanın yeterli olmadığını unutmasınlar. Hiçbir sektörde iyi hizmet ucuz değildir. Çok pahalı da olması gerekmez; ama ucuz olanı seçmekle yatırımlarının boşa gitme ihtimallerinin arttığını bilmeliler.


Firmanız Baydaş Fotoğraf da ArabulAnkara üyesi, nasıl değerlendiriyorsunuz çalışmalarımızı?

Proje aşamasından itibaren bildiğim, Ankara firmaları için gerekli olan çok önemli bir dijital proje. Ankara firmaları ArabulAnkara’da bir araya gelsinler. Hem birbirini desteklesinler, hem de nihai müşterileri nezdinde bilinirliklerini artırsınlar.

.................................................

Baydaş Fotoğrafçılık/Erdal Baydaş'ın portalımızdaki sayfası için tıklayınız: ArabulAnkara/Baydaş

Web sitesi:Erdal Baydaş

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.