Bu sayfayı paylaş

Binalarda ısı kaybı önlenmeliBinaların yenilendiği ve yalıtımının yapıldığı bu sezonda konunun uzmanı Senar Mimarlık Yapı firmasının sahibi Mimar Serkan Şimşek’ten öneriler:

Binalarda enerji verimliliği için öncelikle ısı kaybını önlemeliyiz. Bunun için de ilk iş binaya yalıtım yaptırmalıyız. Binanın dış cephe ısı yalıtımı, iç cephe ısı yalıtımı ve çatı yalıtımı olmadan ısı kaybı önlenemez. Zaten bina sakinlerinin, özellikle eski binalarda oturanların zorlandığı en önemli konu bu. Nasıl bir yalıtım yaptıracakları, kime yaptıracakları gibi konulardaki belirlemelerde haklı olarak zorlanıyorlar.

Yalıtım kazandıran bir yatırımdır

Çünkü bu iş doğru yapılmaz ise sonuçlar hazin oluyor. Tasarruf edeyim derken daha çok masraf yapılabiliyor. Böyle durumların yaşanmaması için yalıtım yaptıracak ihtiyaç sahiplerine benim önerim bu konuda önceden bir araştırma yapsınlar. Ucuz yaptırmaktan ziyade kaliteli iş yaptırmaya odaklansınlar. Yalıtımda ucuzuna kaçılırsa aslında daha büyük maliyetlerle karşılaşılır. Yalıtımın maliyeti, yalıtımın yapıldığı andaki maliyet ile hesaplanmaz. Yalıtım kazandıran bir yatırım olmaldır. Uygulandıktan sonra binada enerji konusunda sağladığı tasarrufla ve bize sağladığı sağlıklı ve konforlu ortamlarla kazandırmalıdır. Eğer bize bunları sağlamıyorsa zaten yalıtım yaptırmanın da bir anlamı yok. Bu konuda bilgi almak isteyen ArabulAnkara takipçileri bizi arasın seve seve her konuda bilgi veririz. Bu iş kaliteli malzeme ve doğru işçilikle uygulanarak yapıldıktan sonra ek olarak aşağıdaki önlemleri almalıyız:  • Tesisat kontrol etmeli bozukluklar varsa onarım yapılmalıdır. Yani sıcak su borularının yalıtımı da yapılmalıdır.
  • Kombilerin yazlık ve kışlık bakımları düzenli yapılmalıdır.
  • Kapı ve pencerelerimizin sızdırmazlığını sağlamalıyız
  • Radyatörlerin üzerini kesinlikle kapatmamalıyız.

Su tasarrufu yapabiliriz

Öncelikle yaşadığımız binaların su yalıtımını yaptırmalıyız. İlaveten musluklarımızın bakımını düzenli olarak yapıp sızdırmadığından emin olmalıyız. Örneğin lavabolarda su tasarrufu sağlayan bataryalar kullanmalıyız. Klozetlerde çift kademeli rezervuarı olanları tercih etmeliyiz. Yine duş başlıklarında su tasarrufu sağlayanları tercih etmeliyiz. Ayrıca musluklarımızı gereksiz yere açık bırakmamalıyız. Örneğin diş fırçalarken, traş olurken muslukları sürekli açık tutmamalıyız.


Serkan Şimşek - Mimar / Senar Mimarlık Yapı Tasarım

Senar Mimarlık ArabulAnkara üyesidir. Yalıtım ile ilgili tüm konularda bilgi almak; evinizin tadilat ve yalıtımı için firma sahibi Mimar Serkan Şimşek’i aşağıdaki numaradan arayabilirsiniz: 0553 049 50 75

Firma çalışmaları detayları: ArabulAnkara / Senar Mimarlık Yapı Tasarım


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.