Bu sayfayı paylaş

Bayramda trafikte ek önlemler alınacakBayram süresince alınacak trafik önlemleri belirlendi.

Ramazan Bayramı süresince meydana gelecek trafik kazalarının önlenmesi, halkın huzur ve güven içinde yolculuk etmelerinin sağlanması ve bayram tatilinde kazaların en alt düzeye düşürülmesi amacıyla, gerektiğinde polis ve jandarma birimlerinden kurulacak karma ekiplerle uygulanacak trafik önlemleri belirlendi:

1. Bayram tatili süresince kazaların yoğun olarak meydana geldiği 20 güzergâh üzerinde 10-20 km’de bir resmi ekip görevlendirilecek. Trafiğin yoğun olduğu ve kazaların sıklıkla meydana geldiği 04.00-08.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında trafik denetimlerinin yoğunluğu artırılarak ekiplerin görünür olması sağlanacak.

2. Helikopter, drone ve İHA türü hava taşıtlarından, trafiğin yoğun olduğu güzergâhlarda bayram süresince yararlanılacak ve polis-jandarma trafik birimleri karma ekipleriyle etkin, sürekli ve yoğun bir denetim gerçekleştirilecek.

3. Otobüslerde emniyet kemeri denetimlerine ağırlık verilecek; yolcular otobüslerin karıştığı trafik kazalarında araçların devrilmesi ve araçtan dışarı savrulmalarının önlenmesi amacıyla emniyet kemeri kullanmaları konusunda bilgilendirilecek. Sürücüler taşıt kullanırken telefonla konuşmamaları konusunda uyarılacak. Varış noktası dikkate alınarak otobüslerde yedek sürücü olup olmadığı kontrol edilecek.

4. Terminal ve izin verilen yerler dışında, şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına izin verilmeyecek. Terminallere giriş-çıkış yapan bütün otobüs ve sürücüleri ile takoğraflar denetlenecek.

5. Uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri görülen sürücülerin, denetim noktalarında ve araç dışında dinlenmeleri sağlanacak; yolculara da bu konuda bilgi verilecek.

6. Tescil plakalarının mevzuatta belirtilen standartlarda olmaları ve araç üzerindeki yerin uygunluğu kontrol edilecek.

7. Takoğraf denetimleri etkin şekilde yapılacak, çalışma ve dinlenme süresi ihlali tespit edilen ticari araç sürücülerinin taşıt kullanmalarına izin verilmeyecek.

8. Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarında sivil kıyafetli personel görevlendirilmesine devam edilecek.

9. Bayram süresince “Özel Yük Taşıma İzin Belgesi” ve “Özel İzin Belgesi” kapsamdaki araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecek. Gerek görülmesi halinde trafik birim amirlerinin talimatı ile ağır tonajlı taşıtların, trafik yoğunluğu sona erinceye kadar, uygun yerlerde beklemeleri sağlanacak.

10. Modifiye edilmiş araç, abart egzoz ve uygunsuz ışık donanımları kullanılmasının önlenmesi amacıyla, bu araçların yoğun olarak bulunduğu hedef bölgelerde ve saatlerde, asayiş ekipleri ile birlikte müşterek denetimler yapılacak; bu şekilde tespit edilen araçlara izin verilmeyecek ve trafik muayenesine sevk edilecek.

11. Yerleşim yerlerinde taşıt-yaya kazalarının yoğun olduğu bölgelerde, yayaların trafikteki güvenliklerini olumsuz etkileyen uygunsuz parklara izin verilmeyecek. Yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engellilerin trafikte erişimlerini kolaylaştırmak için tasarlanan engelli rampaları üzerine ve önüne park etmiş araçlar, cezalar uygulandıktan sonra derhal kaldırılacak.

12. Mezarlık, şehitlik ve alışveriş merkezleri gibi halkın yoğun olduğu yerlerde trafik önlemleri artırılacak.

13. Bayram tatili boyunca radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak; “tuzak radar” algısına neden olacak yöntemler ile radar araçları gizlenerek denetim yapılmayacak.

*Ankara Emniyet Müdürlüğü, 24 Haziran 2017-Cumartesi, arife gününde Sürücü Belgesi müracatı almayacak.

*Acil Çağrı Merkezi 112

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.