Bu sayfayı paylaş

Bayramda Nallıhan’a!Doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle; doğal ürünleriyle Nallıhan sizi bekliyor.

Bu bayram Ankara’daysanız, 1,5 saatlik bir yolculukla doğanın kalbine ulaşabilirsiniz. Aracınızla 1,5 saatte, otobüsle 2,5 saatte gidebileceğiniz Nallıhan ve köylerinde hayatınızın en güzel zamanlarınızı geçirebilirsiniz.


Nedense uzak yerler cazip gelir bize. Safranbolu’ya, Cumalıkızık’a, Amasra’ya gideriz; doğası güzel, tarihi güzel, mutfağı güzel diye överiz; ama nedense tüm bu değerleri bir arada sunan güzel ilçemiz Nallıhan’a ne gideriz, ne överiz.


Yaz geçti sayılır; ama Kurban Bayramında ve ilerideki hafta sonlarında büyüleyici bir sonbahar karşılayabilir sizi Nallıhan’da.


Nallıhan Belediyesi hizmet için hazır

Nallıhan Belediyesinin 0312 785 1011 numaralı telefonunu ararsanız, İsmail Bayındır size istediğiniz tüm bilgileri verecek; kalacağınız butik otellerden alışveriş yapabileceğiniz yerlere; doğal zenginliklerden tarihi yapılara kadar sizi detaylı aydınlatacaktır. Ama önbilgileri biz verelim kısaca.


Nallıhan organik köy pazarı:

Biliyorsunuz, market ürünlerine karşı olan doktorlar ve diyetisyenler “Küçükbaş hayvanınızı köylerden alın, kestirin, buzdolabına koyun ve onu yiyin.” diye uyarıyorlar bizleri. Neden olmasın? Yumurta, tavuk, sebze, meyve, baharat, baklagil, ekmek, bal, turşuluk, reçellik alabiliriz kendi köylümüzden.


Nallıhan ilçemiz tabiatın kendi seyri içinde, temiz su ve temiz toprakla temiz gıda üreten nadir bölgelerimizden. Belediye özellikle bu üretimi teşvik ediyor ve denetliyor. Kış için gereksiniminiz olan bal, baklagiller, kuruyemiş, taze ve kurutulmuş sebze ve meyvenizi almaya gidebilirsiniz Nallıhan’a. Nallıhan çayı vadisinde yetiştirilen Nallıhan domatesinden de çokça almak lazım konserve ya da salça için.


Köy pazarı pazartesi günleri Nallıhan merkezde, cumartesi günleri Çaylan Mahallesi merkezde açılıyor. Arife günü de, bayram sonu da açık olacakmış; bilginiz olsun.


Nallıhan kurbanlık pazarı:

Atatürk mahallesinde, İlçe Tarım’ın hemen yanında açılmış durumda. Arife akşamına kadar da açık olacak. Nallıhan Belediyesinden İsmail Bey’i aradık, öğrendik; kurbanlıkların tümü de “güdülen, fenni yemle beslenmeyen” hayvanlar. Bu olanağı değerlendirmenizi öneririz.


Nallıhan’da doğa ve kültür zenginlikleri:

Hititlerden bu yana binlerce yıldır yerleşim bölgesi olan, İpek Yolu güzergahında bulunan Nallıhan; tarihi han, cami ve türbeleri; tarihi evleri, zengin mutfağı ve yemyeşil doğası ile sizi bekliyor.

İpek böceği yetiştirilen Nallıhan’da, ipekten ipliklerle yapılan iğne oyaları da satılıyor. Bütünüyle doğal, bütünüyle el emeği, bütünüyle yerel. Daha güzel hediyelik olabilir mi?

Onlarca kuş çeşitinin barındığı kuş cenneti ile ünlü Nallıhan; yaban koyunu, tiftik keçisi, Ankara kedisi, mor kelebeği, kara leyleği ve geyikleriyle de biliniyor. Belki uygun mevsim ve koşullar olursa bazılarını görebilirsiniz de.

Uyuz Şelalesi, Sarıyer Barajı, çayı, göleti her noktasıyla çok güzel Nallıhan! Yeşilse yeşil, tarihse tarih, kültürse kültür! Her şeyiyle zengin, her şeyiyle “bizden” Nallıhan.


Nallıhan’a nasıl gidilir?

Ankara Nallıhan arası arabayla 1,5 saat, otobüsle 2,5 saat. Her saat sefer yapılıyor Ankara ile Nallıhan arasında. Otobüsler AŞTİ’den kalkıyor. Ankamall’ün önünden, Çiftlik kavşağından da binebilirsiniz.

Herkesin birbiriyle bayramlaştığı, hal hatır sorduğu Nallıhan’da bu bayram mutlu olacaksınız. Geçmişten izler, kültürümüzden güzellikler, insanımızdan değerler... Hepsi Nallıhan’da. Sizi bekliyor...


Fotoğraflar: Mustafa Cengiz

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.