Bu sayfayı paylaş

Bayramda Ankara’da gezilecek yerlerBayramda Ankara iseniz nereleri gezebilirsiniz?

Bayramda Ankara’da hava genellikle güzel olacak, açık alanlarda hoş vakit geçirebilirsiniz. Konuklarınız, aileniz, arkadaşlarınızla ya da tek başına... Bayramda Ankara’yı gezmek isterseniz işte size seçenekler.

Şereflikoçhisar ve Tuz Gölü

Arabanızla 1 saat 40 dakikada, otobüsle 2 saatte gidebilirsiniz Şereflikoçhisar’a. Tuzgölü Seyahat (0312 687 0022) her saat AŞTİ’de 47 no’lu perondan kalkıyor. Gece kalmayı düşünürseniz konaklama seçenekleriniz şunlar:

Öğretmen Evi: 0312 687 1839 - 0312 67 7162

Has Otel: 0312 687 1694

Çömlekçi Otel: 0312 687 1888

Yıldırım Otel: 0312 686 4455

Tuz Gölü ve Hirfanlı Baraj göleti kıyısında yemek yiyebileceğiniz, çay-kahve içebileceğiniz, göle girebileceğiniz tesisler de var. Şereflikoçhisar ve çevresi, Tuz gölü, Hirfanlı Baraj göleti fotoğraf ya da film çekmek için de mükemmel yerler.

Sekiz yüz yıllık Sultan Alaaddin Camisini de görmeden dönülmez Şereflikoçhisar’dan.

Şereflikoçhisar’da salı günleri pazar kuruluyor, üretici köylüler kendi yetiştirdikleri ürünleri satıyorlar; fakat bu salı bayram nedeniyle açılmayabilir. Açılırsa, bahçeden aynı gün toplanmış taze ve doğal sebze-meyve almak da mümkün. Kavun ve tuzu da unutmamak lazım.


Hacı Bayram Külliyesi, Augustus Tapınağı ve Julien Sütunu

Tarihe ilginiz varsa, size Ankara’nın kalbi Ulus’u öneriyoruz. Osmanlı’dan günümüze ulaşan Hacı Bayram Camisi ve Türbesi, bir Roma yapısı olan Augustus Tapınağı ile yan yana. Friglerden günümüze kutsal sayılan bu tepenin hemen batısında, Ankara Valiliği önünde ise başka bir Roma anıtı var: Julien Sütunu. Eski Ankara evleri ve tarihi camileri, yemek yiyebileceğiniz restoranları ile bu bölge bir gününüzü dolduracaktır.

Ulus’ta iken Roma Hamamına ya da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne geçmeyi düşünürseniz, tüm müzelerimiz gibi bu müzeler de bayramın 1. günü saat 13:00’e kadar kapalı olacak.


Hamamönü

Hamamönü restore edilerek turistik bir bölge haline dönüştürüldükten sonra Ankara’nın en çok gezilen yerlerinden biri haline gelmiş durumda. Restoranları, kafeleri, turistik eşya satan dükkanlarıyla tanınsa da, Hamamönü’nün önemi Ankara tarihini yansıtan zengin dokusundan gelir. Bölgeye giderseniz yüzlerce yıllık tarihi olan ve HÜ Sıhhiye yerleşkesi içinde neredeyse kaybolmuş camileri de görmenizi öneririz. Mehmet Çelebi Camisi, Hacettepe Camisi, Sarı Kadı Camisi, Sultan Tacettin Camisi, Hacı İlyas Camisi, Karacabey Camisi ve Türbesi ile Karacabey Hamamı’nı görmek isterseniz Hamamönü’ne bir günü ayırmanız uygun olacaktır.

Ankara’da gezilecek diğer yerler için Ankara Gezi ve Mekanlar başlığını tıklayınız. Ayrıntılı bilgiler, güncel fotoğraflar bulacaksınız.

İyi bayramlar dileriz...

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.