Bu sayfayı paylaş

ATO üyesi KOBİ’lere nefes kredisi veriliyorATO’nun nefes kredisi duyurusu:

Ankara Ticaret Odası (ATO) nefes kredisi ile Ankara’daki KOBİ’lerin yanında olduklarını; düşük faiz olanaklarından yararlanmak isteyen KOBİ’lerin ATO’dan faaliyet belgesini alarak Ziraat Bankası ve Denizbank şubelerine 100.000 TL’ye kadar kredi başvurusu yapabileceğini duyurdu.

KOBİ’ler KGF kefaletiyle nefes alacak

KOBİ’lerin en büyük sorunlarından birinin “finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ve enflasyonun çok üzerindeki kredi faiz oranları” olduğu vurgulanan duyuruda TOBB, Denizbank, Ziraat Bankası ve Kredi Garanti Fonu (KGF) arasında protokol imzalandığı belirtilerek ATO’nun bu projeye 100 milyon TL çerçevesinde katkı sağlayacağı açıklandı.

KOBİ vasfına sahip üyeler 1 milyar TL tutarındaki kredi hacminin 500 milyon TL’si Ziraat Bankasından, 500 milyon TL’si Denizbank’tan olmak üzere nefes kredisinden yararlanabilecekler.

Nefes kredisi için ne yapmalısınız?

• Ankara Ticaret Odası (ATO) ya da temsilciliklerinden TOBB Nefes Kredisi başvurusu için ibaresini içeren Faaliyet Belgesini alın.

• Bankanın talep edeceği kredi evrakları ile birlikte herhangi bir Denizbank ya da Ziraat Bankası şubesine giderek krediye başvurun.

Not: Nefes kredisinde hizmet / imalat sektör ayrımı bulunmuyor; ancak emlakçılar, kooperatifler, döviz büroları, faktoring firmaları, eczaneler, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler nefes kredisinden faydalanamayacak.

Nefes kredisinin vade ve faiz oranları nedir?

• Kredi, aylık 0,83 yıllık 9,90 yıllık faiz oranları ile kullanılıyor.

• Kredi 12 ay vadeli olup geri ödemesi aylık eşit taksitler halinde gerçekleştirilecek. Kredi vadesinin uzatılması ya da kısaltılması mümkün olmayacak.

• Kredinin brüt faiz oranı yıllık % 9,90 aylık % 0,825

• Kredi azami limiti, (grup firmaları dahil) Ankara için 100.000 TL

• Kredi teminatı % 85 oranında Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile, kalan % 15‘lik kısım ise ilgili bankanın mevcut kredi temayülleri çerçevesinde şekillenecek.

• Protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek tutar en fazla brüt 250 TL olup KGF’nin (Hazine Müsteşarlığınca) talep edeceği kefalet başvuru bedeli olan brüt 250 TL ve binde 5 komisyon (komisyon kredinin KGF kefaletine konu olan % 85‘lik kısmı üzerinden hesaplanacak) dışında ATO üyelerinden herhangi bir masraf ya da komisyon talep edilmeyecek.

• Kredi değerlendirme sürecinde ATO’nun kredi onayına ilişkin herhangi bir etkisi ve referans olma durumu olmayacak.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.