Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Arabul Ankara Forbes Dergisi'ndeForbes dergisi "Ankara'nın Buluşma Platformu" başlıklı haber yayınında portalımıza geniş yer verdi.

Forbes Türkiye Dergisi, proje direktörümüz Nebahat Uzun ile yaptığı röportajı Kasım sayısında yayınladı:

"Ankara'nın etkin internet portalı www.arabulankara.com, Ankaralı firmaların potansiyel müşterileri ile daha geniş bir platformda buluşabilmesi, kendilerini ekonomik koşullarda tanıtabilmesi ve başta Ankara olmak üzere tüm Türkiye ve dünyayla buluşmalarına aracı oluyor.

ArabulAnkara.com'da yer alan firmaları nasıl belirliyorsunuz?

Ben 24 yıldır Ankara'da hizmet veren reklam ve halkla ilişkiler ajansında çalışıyorum. Bu ajans bünyesinde yıllardır küçük ya da büyük pek çok firmayla çalışıyoruz. Bizim ağırlıklı müşteri portföyümüz Ankaralı KOBİ'ler. Bu anlamda iyi bir veri tabanımız ve kendi istatistiklerimiz mevcuttu. Yıllarca bu firmaların tanıtımla ilgili gereksinimlerini, sorunlarını, isteklerini dinledik; fikir alışverişi yaptık. Hızla gelişen dijital dünyaya koşut, son beş yıldır dijital iletişim danışmanlık hizmetleri de sunuyorduk. Ankaralı KOBİ'leri bu anlamda değerlendirdiğimizde, onların da bir an önce online pazarlamanın nimetlerinden faydalanmaları gerektiğini biliyorduk. Ankara'da pek çok firma maalesef tanıtım konusunda dijitalleşmiş değil. Bunun için haklı gerekçeleri de var. Kaliteli işler üreten ama yeterli tanıtım bütçesi açmakta zorlanan firmaları onların bütçesini zorlamayacak gayet ekonomik paketlerle oluşturduğumuz pazara taşıyoruz. Bir firmanın dijital pazarlama hizmetini kendi içinde somutlaştırabilmesi çok zor. Pazarlamasını dijital mecraya entegre etmesi oldukça uzmanlık ve haliyle zorlanacakları bir bütçe gerektiriyor. Webmaster hizmetinden başlayarak, içerik stratejisti, sosyal medya uzmanı, SEO uzmanı, ajanslık hizmetleri derken iş firma için içinden çıkılmaz hale geliyor. Bu sebeple yıllardır birlikte yol aldığımız Ankaralı KOBİ'lerin dijital iletişimini güçlendirerek dijital pazarda doğru ve çabuk bir şekilde konumlanabilmelerini sağlayabilmek için www.arabulankara.com'u projelendirme aşamasında destekledim. Yaşadığım kentin belirli açılardan daha iyi tanınmasına katkı sağlayacak bir projenin bir parçasıolmak istedim.

Reklam ve halkla ilişkiler deneyimimizin üzerine Ankara'nın en iyi bilişimcileri, yazılımcıları ile durumu değerlendirdik ve ikinci bir örneği olmayan; Ankara'ya, firmalara, hatta kişilere özel bir portal planladık. Arabul Ankara, Ankaralı işadamlarının sesi olmanın yanı sıra, Ankara'nın kent sorunlarını, sosyokültürel konularını, sanatını, tarihini, sokaklarını, lezzetlerini; kısaca Ankara'yı özgün ve güncel içerikleriyle irdeleyen bir portal. Bu nedenle de çok yeni bir site olmasına rağmen ziyaretçi sayısı hızla artıyor. Ankaralı firmalar için de iyi bir pazar yeri yaratıyor. Şu anda ArabulAnkara, farklı kategorilerde Ankara'nın en iyi firmalarını, ürünler, hizmetler, kampanyalar, kurumsal yapılar gibi açılardan detaylandırarak tek çatı altında sunan, internetteki ilk ve tek giriş kapısı.

ArabulAnkara'da "iyi" kriteri nasıl belirleniyor?

"Aradığınız ne varsa, en iyisi burada" sloganı ile yola çıktı. Amacı Ankara'da faaliyet gösteren, ister yerel ister ulusal olsun iyi firmaları, "iyiyi arayan" potansiyel müşterileriyle buluşturabilmek. Bir anlamda iyilerin buluşma noktası olmak. Portal hem direkt tüketiciye ürün/hizmet sunan, hem de firmadan firmaya hizmet sunan üye yapısı ile oldukça geniş bir kitleye hitap ediyor.

Proje dijital iletişimle reel olanı birleştiiyor. Firmalar portalda çok ekonomik koşullarda, yıllık üyelik sistemi ile yer alıyorlar. Online üye olunamıyor. ArabulAnkara, görmediği, bilmediği bir firmanın bünyesinde tanıtımını yapmıyor. Üye adayı firmalar ile birebir yerinde görüşüyor. Üretim ve hizmetler, pazarlama hedefleri hakkında detaylı bilgi alıyor, inceliyor.

ArabulAnkara, iyi firmayı iyi esnaflık olarak anlıyor. İyi firmaları müşteri memnuniyetini önemseme düzeylerine ve yaptıkları işin gerçekleşmiş kalitesine göre belirliyor. Müşteri memnuniyetini sağlayabilen firma, iyi firmadır. Zaten Ankaralı firmaların çoğunu tanıyoruz. Şimdiden Ankaralılar ArabulAnkara'yı arıyor. Portalda kaydı olmayan, bulamadıkları hizmetler konusunda da tavsiye edebileceği bir firma olup olmadığını soruyorlar. Bu anlamda ArabulAnkara, Ankara firmaları için iyi bir referans noktası olmaya başladı. "Demek ki her iki tarafın da ihtiyaç duyduğu bir iş yapılmış." diyorum.

Firmalara dijitalleşme anlamında nasıl bir katkı sağlıyor?

Üye firmaya, halihazırda satışa sunduğu ürün ve hizmetlerini çok kapsamlı tanıtabileceği geniş web arayüzleri açıyor. Firmaya her bir kalem hizmeti için ayrı bir arayüz açabiliyor. Şu anda üye firmaya sadece üyelik bedeli karşılığı bu kadar geniş arayüzler sağlayan başka bir sistem yok. Bu çalışmalar firmanın onayı eşliğinde sistem tarafından yapılıyor. İnternet kullanıcısı bu arayüzde detaylı inceleme yapabiliyor. Firmanın web sitesine sürekli trafik akışı sağlandığı gibi, tüketici bu arayüzden de firmayla direkt iletişime geçebiliyor.

ArabulAnkara, üye firmalara dijital iletişim kapsamında ücretsiz danışmanlık desteği sağlıyor. Bu kapsamda onlara dijital pazarda doğru ve verim alabilecek bir şekilde konumlanmalarına katkı sağlayıcı bir dizi ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor. Web siteleri, sosyal medya uygulamaları, arama motoru optimizasyonu gibi dijital pazarlamanın olmazsa olmaz dediğimiz temel platformları konusunda nasıl yol alabilecekleri konusunda detaylı sunumlar gerçekleştiriyor.

Üyelik sistemi nasıl işliyor?

Üye adayı firmanın faaliyet alanları, pazarlama hedefleri, tanıtım yapmak istediği hedef kitlenin boyutları, verdiği hizmetin nitelikleri vb. bilgiler için firmadan brief alınıyor. Bu belirlemelere göre üye adayı firmaya planlamasını sunuluyor. Bu planlamayı ekonomik bir pakette sunuyor. Firma onaylayınca arayüzünü teknik ekip oluşturuyor. Firma onayından itibaren yayın aktive ediliyor. Üye firmanın yöneticileri ile sürekli iletişim halinde olunuyor. İş yaparken karşılaştıkları sorunları, sektörel sorunları, tüketicilere iletmek istedikleri konuları, mesajları ve kampanyalarına ArabulAnkara yayınlarında yer veriyor. Portal iletişim hattı ve sosyal medyadaki hesaplarız üzerinden de Ankaralı tüketicilerin aradıkları hizmet ve ürün taleplerini de değerlendiriyor; üretici ile tüketici arasında sağlıklı bir iletişim köprüsü oluşturulmuş oluyor."


*Forbes Türkiye Dergisi-Ankara İş Dünyası'ndan alıntılanmıştır.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.