Bu sayfayı paylaş

Ankara’nın simgesi: Zafer AnıtıKrippel tarafından yapılan anıtın öyküsü.

1925 yılında anıt (abide) için uluslararası bir yarışma açılmış; yarışmayı Avusturyalı heykeltraş Heinrich Krippel kazanmış. Krippel, anıtı Viyana’daki atölyesinde yapmış; döküm yapıldıktan sonra anıt parça parça Ankara’ya taşınmış. Açılışı ise 24 Kasım 1927 tarihinde, Avusturya elçisinin de hazır bulunduğu bir törenle gerçekleştirilmiş.

Atatürk, heykelin yönünün Ankara’nın batısına, Meclis binasına bakacak şekilde yerleştirilmesini istemiş. (Sırtını Hacı Bayram’a, Augustus’a, Ankara Kalesine; Ankara’nın ortalama dört bin yıllık geçmişine dayaması da dikkat çekicidir.) O yıllardaki adıyla Hakimiyet-i Milliye Meydanı’na (Ulus Meydanı) dikilen anıt, Yeni Gün (ve ardından Cumhuriyet) Gazetesinin sahibi, Muğla milletvekili Yunus Nadi’nin önderliğinde halkın katkılarıyla yapılmıştır.

Krippel, Zafer Anıtında Atatürk’ü at üzerinde hücuma geçmiş bir asker olarak değil, ileriyi gören bir önder olarak betimlemiştir. Kaidesinde kabartmalar (rölyefler) olan Atatürk heykelinin çevresine diğer karakterleri yerleştirmiştir. İki Mehmetçik düşmanı gözetlemekte ve arkadaşlarını savaşa çağırmakta, Anadolu kadını cepheye sırtında top mermisi taşımaktadır. Bu karakterler halkın Kurtuluş Savaşındaki birliğini ve dayanışmasını temsil etmektedir.

Heinrich Krippel büyük bir heykeltraştır. Ankara ve İstanbul, Konya, Afyonkarahisar, Samsun için yaptığı anıtsal Atatürk heykellerinin tümü bulundukları kentlerin kimliğine damgasını vurmuş; Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal simgelerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Atatürk’ün farklı boyutlarda güzel ve anlamlı heykellerini yapan, Kurtuluş Savaşımızı betimleyen, kentlerimize değer katan yabancı ve Türk birçok heykeltraş oldu. Onlarca heykel yapıldı. En fazla heyecan ve coşku yaratanı hangisi? “Henüz yapılmamış olanı” dersek bu sanatçılara haksızlık eder miyiz...

En güzel deniz

henüz gidilmemiş olandır.

En güzel çocuk

henüz büyümedi.

En güzel günlerimiz

henüz yaşamadıklarımız.

Ve sana söylemek istediğim en güzel söz

henüz söylememiş olduğum sözdür.

Nazım Hikmet

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.