Bu sayfayı paylaş

Ankara’nın eksik yanı, Barış HeykeliYerinde olmayan yapıtlar açık yaralar gibidir, sızlar…

Bugün 21 Eylül Dünya Barış Günü. Burhan Alkar’ın yapıtı Barış Heykeli hâlâ yerinde değil. Her geçişimizde Atatürk Bulvarından, Tuna Caddesinden, Selanik Caddesinden yerdeki “kimsesiz” kaide sızlatır içimizi.

1979’dan bu yana Tuna Caddesi ile Selanik Caddesi kesişimide yer alan Barış Heykeli, geçen Kasım’da çöp toplama aracının çarpması sonucunda yıkılmıştı. Hasar gören Barış Heykelinin onarılıp yeniden Ankara ile buluşması uzun sürdü.

Beton yığınlarının arasından karşımıza çıkan; Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde olduğunuzu hatırlatan diğer anıtsal heykeller gibi Barış Heykeli de Ankara’nın kültürel, sanatsal değeri olarak önemli bizim için. Barışı anımsattığı için önemli; güvercin uçuran gençleri betimlediği için önemli. Burhan Alkar’ı hayatımızda tuttuğu için önemli.

Değerimiz, övüncümüz 88 yaşındaki sanatçımız Burhan Alkar’ın Ankara’ya armağanı olan, evrensel bir anlam ve önem taşıyan Barış Heykelini yeniden ait olduğu yerde görme arzumuz devam ediyor. 21 Eylül Dünya Barış Gününde Barış Anıtını ait olduğu yere koyamayan Çankaya Belediyesine anımsatalım istedik.


Burhan Alkar ve Ankara

Seymenler Parkındaki Seymenler Heykeli ve TMO Genel Müdürlüğü önündeki Hasat Sonu Heykeli gibi yapıtların da sahibi olan; yurt içinde ve yurt dışında toplam 30 anıtı olan heykeltraş Burhan Alkar, Ankara’da Gazi Eğitim’i bitirmiş; yine Gazi Eğitim’de hocalık yapmıştır. Sanatçı olarak ürettiği yapıtlarla Ankara’nın çehresini değiştirirken, sanat eğitimcisi olarak Gazi’de ve Ostim’daki atölyesinde binlerce öğrenci yetiştirmiştir. http://www.burhanalkar.net/

---------------

5 Ekim 2018

Barış heykeli yine ait olduğu yerde

Yukarıdaki haberi yayınladığımızda Barış heykeli henüz yerine koyulmamıştı. 5 Ekim 2018 tarihinde Barış heykeli yerine koyuldu. Yine ait olduğu yerde, Ankara'nın kalbinde. Teşekkürler Çankaya Belediyesi.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.