Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Ankara’nın başkent oluşunun 93. yılını kutluyoruzAnkara’nın başkent oluşunun 93. yılı kutlu olsun.

Ne mutlu bize ki Kurtuluş Savaşı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi olan bir kentte yaşıyoruz. Ne mutlu bize ki vatan için, bağımsızlık için savaşan ve kazananların anılarıyla yoğrulmuş bu kentin onurlu adıyla onurlanıyoruz.

Başkent İstanbul’un işgali...

Dünya Savaşı bitmiş, 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalanmıştır.

Yenilgiyi ve teslimiyeti kabul etmeyen Yıldırım Orduları Komutanı Mustafa Kemal Paşa Saray’a telgraflar çekmiş; İngilizlerin İskenderun’a çıkması durumunda ateş emri vermiştir.

Görevden alınan Mustafa Kemal Paşa’nın Haydarpaşa Tren Garına indiği 13 Kasım 1918’de, Osmanlı İmparatorluğunun 1453’ten bu yana başkenti olan İstanbul işgal edilmiştir.

O gün Boğaz’daki İngiliz, Fransız, İtalyan, Yunan gemilerini gören Mustafa Kemal Paşa yaverine “Geldikleri gibi giderler!” demiş; ulusal direnişin, özgürlük ve bağımsızlık savaşının planlarını yapmaya başlamıştır.

İşgalle birlikte tutuklama ve sürgünler başlamış, ordu dağıtılmış, haberleşmeden ulaşıma kontrol altına alınmış, isyanlar ve iç savaş başlatılmış, işgal zenginleri yaratılmış ve Meclis feshedilmiştir. Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları şeyhülislam fetvasıyla asi ve vatan haini ilan edilmiş, öldürülmeleri farz kılınmıştır.

Ankara direnişi...

Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşını başlattı.

29 Mayıs 1919’da Ankaralılar Vilayet Konağı önünde miting düzenledi ve İzmir’in işgalini protesto etti.

Ankaralılar 6 Eylül 1919’da bir telgrafla Ne padişahı, ne de hükümetini tanımadıklarını sadrazama bildirdiler.

Mustafa Kemal Paşa, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin ardından 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldi, büyük bir coşkuyla karşılandı.

Şeyhülislam fetvasına karşı çıkan Ankara Müftüsü Mehmet Rifat Efendi, 153 müftünün de imzaladığı Ankara Fetvası 19 Nisan 1920’de yayınladı; Müftü, Divan-Harp tarafından idama mahkûm edildi.

23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi açıldı.

10 Ağustos 1920’de Sevr imzalandı, Büyük Millet Meclisi sert bir bildiri ile anlaşmayı kınadı.


“Biz var iken Ankara’ya girilmez”

Kurtuluş Savaşı için ilk örgütlenen ve bağımsız yönetim kuran kent Ankara oldu ve bunu cesurca ilan etti. Kıtlık, yokluk ve yangınlardan yorgun ve yoksul düşmüş bu küçük Anadolu kenti Mustafa Kemal Paşa’nın çevresinde kenetlendi. Dernek kurdu, gazete çıkardı, ulusal direniş hükümetini maddi-manevi destekledi. Yunan ordusu Polatlı’ya kadar geldiğinde bile yılmadı; kadın-çocuk mermi, silah yapımı için çalıştı, erkekler savaşa gitti.

Cepheye giden erlerin Meclis binasının önünden tren istasyonuna yürürken söylediği marş, halkın özgürlüğe ve bağımsızlığı başkoyduğunun da ilanı oldu.

Ankara’nın taşına bak

Gözlerimin yaşına bak

Ankara’nın dardır yolu

Yunan almış sağı solu

Gelsin Kemal Paşa Kolu

Korku nedir içimizde bilinmez

Kanlı yazı alnımızdan silinmez

Biz var iken Ankara’ya girilmez

Ankara’yı Kurtuluş Savaşımızın ve son Türk devleti Türkiye Cumhuriyetinin Başkenti yapan işte bu inançtı; özgürlüğe, bağımsızlığa, Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya inançtı.

Tüm ulus olarak, Ankaralılar olarak vatanın her karış toprağında ölüm kalım savaşı verildi ve umutsuzluk umuda, yenilgi zafere, işgal bağımsızlığa, hüzün mutluluğa dönüştürüldü.

Başkent Ankara!

24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması imzalandı.

6 Ekim 1923’te işgalciler İstanbul’u terk etti.

13 Ekim1923’te Ankara başkent ilan edildi.

29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti kuruldu ve Atatürk ilk Cumhurbaşkanı seçildi...

Ve işte bugün Ankara’nın başkent oluşunun 93. yılı.

Kutlu olsun!...

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.