Bu sayfayı paylaş

Ankara’dan bir Dario Moreno geçtiMoreno Ankara’yı, Ankara kente müzik, neşe ve eğlence getiren Moreno’yu hiç unutmadı. 

Gerçek adı David Arugete olan; besteci, şarkıcı, gitarist, piyanist, sinema oyuncusu Dario Moreno 1921’de Aydın Germencik’te doğdu. Tren yolu işçisi olan Sefarad yahudisi babasının ölümüyle yetim kaldı. Annesi İzmir’e kucağında getirdiği Moreno’yu 4 yaşına kadar kalacağı Yahudi yetimhanesine bırakmak zorunda kaldı.

Yahudi ilkokulunu bitiren Dario Moreno pek çok işte çalıştı. Kendi çabası ile Fransızca öğrendi. Gitarı ile sokak aralarında, düğünlerde, törenlerde şarkılar söyledi. Bir yandan da İtalyan bir soprano ile müzik çalıştı, avukat olan patronunun yanında kendisini yetiştirdi. Askerlik yıllarında Orduevi Caz Orkestrasında solistlik yaptı; Konya, Adana, İzmir’de sahneye çıktı; para kazanmaya başlayınca annesi ile birlikte İzmir’de, bugünkü adı Dario Moreno Sokağı olan sokaktaki evine taşındı.


İki günden iki yıla uzanan Ankara günleri

Dario Moreno, Sıhhiye’de havagazı fabrikasının yanındaki söğüt ağaçları ile çevrili Bomonti Gazinosunda çalışmak üzere iki günlüğüne Ankara’ya geldi. Ve Ankara’da iki yıl kaldı.

Profesyonel kariyeri, 2. Dünya Savaşı yıllarında geldiği Ankara’da başlayan Moreno, Hergele meydanında ucuz bir otelin iki kişilik bir odasında kaldı. Oda arkadaşı Orhan Veli Kanık idi. Sanat ve Ankara iki arkadaşın ortak yanları oldu. Ankara yıllarından bir diğer arkadaşı da Fecri Ebcioğlu'ydu. Fecri Ebcioğlu birçok Moreno şarkısına Türkçe, türkülerimize Fransızca söz yazdı ve bu şarkılar çok sevildi.

Moreno, Ankara yıllarının bir döneminde de Yahudi Mahallesinde yaşadı. Dario Moreno’ya ev sahipliği yapan; terkedilmiş yapılarıyla artık harap ve yalnız olan bu mahalle Anafartalar Caddesi ile Denizciler Caddesi arasındadır.

Dünya çapında ünlü olduğu yıllarda hayır işlerini hep Türkiye’de yapan Moreno, hayır kurumları ile Ankara’ya gelmeye devam etti. Müzisyenliğinin yanı sıra çok iyi bir insan olan Moreno Ankara’yı, Ankara kente müzik, neşe ve eğlence getiren Moreno’yu hiç unutmadı.

“İnsanın kendi vatanı gibisi var mı?”

Dario Moreno Ankara’da çalıştığı iki yıldan sonra İstanbul’a gitti. Fritz Kerten Orkestrasının solisti olarak sahnede hem şarkı söyledi, hem dans etti. “Baba” dediği, kendisini ve Sevinç Tevs’i Ankara’da keşfeden Fritz Kerten, Dario Moreno’yu bir profesyonel olarak yetiştirdi.

Moreno 1946’da Paris’e gitti. Başarıyı yakalayana kadar çok sıkıntı yaşadı, büyük mücadeleler verdi; fakat 1950’li yıllarda Fransa’nın en ünlü sanatçılarından biri olmayı başardı. Şarkıları, sesi, yeteneği, sempatik ve eğlenceli üslubu onu zirveye taşıdı. Annesini ve Fritz Kerten’ı Fransa’ya götürdü.

Caz Festivalinde birinci olduğunda, göndere Fransa bayrağı çekilirken “Ben Türküm ve İzmirliyim.” diyerek müdahale eden; şöhretinin zirvesindeyken bile Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu değiştirmeyen; kendisini hep “İzmirli Dario” olarak tanıtan Dario Moreno, Anadolu ezgilerinden, Türk kültüründen beslendi. Doğduğu ülkenin değerlerini dünyaya tanıtırken dünyanın müzikal zenginliklerini de ülkesine taşıdı.

Dario Moreno, 1968’de İstanbul’da hayata veda etti. Yüksek tansiyon ve diyabet sorunları olan Moreno geç kaldığı, kapıları kapanan uçağa alınmayınca sinirlendi ve tartışma sırasında yere yığıldı. Şöhretinin zirvesinde iken 47 yaşında “uyudu”

“Vasiyet ediyorum: Bunu böyle bil; İzmir, tatlı ve sevgili şehrim. Bir gün şayet senden uzak ölürsem beni sana getirsinler; fakat mezarıma götürürlerken ‘öldü’ demesinler, ‘uyuyor’ desinler…”

Yoksul büyüyen; eğitim alamayan, kendi çabasıyla kendisini yetiştiren, yedi dilde şarkı söyleyebilen, müzikallerde oynayan, dönemin starlarıyla 40’tan fazla film çeviren, her yıl 16 ülkeye turneye çıkan, onlarca şarkıya hayat veren, ödüller alan, adına ödül koyulan Dario Moreno İsrail’e yerleşen annesi tarafından Holon’a gömüldü.

Dario Moreno bir dünya yıldızıydı. Kendisiyle birlikte Türkiye’yi de dünya sahnelerine taşımıştı. İyi ki yolu Ankara’dan geçmiş. Sesi Ankara’da yankılanmış.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.