Bu sayfayı paylaş

Ankara’da yollar buz pistine döndüAnkara’da yayalar ve sürücüler çok dikkatli olmalı.

Kar ve karla karışık yağmur özellikle geceleri dona dönüştü ve günlerdir Ankara’da yürünmez oldu. Ankaralılar bu sabah deyim yerindeyse buzda dans yaparak okuluna ya da işine gitmeye çalıştı. Tepeleriyle ünlü kentimizin Dikmen, Oran gibi semtlerinde oturanlar büyük sıkıntı yaşadı.

Ankaralının buzla imtihanı

Ankara’nın neredeyse tamamında yaşanan aşırı buzlanma trafik kazalarına neden oldu. Zincirleme yaşanan kazalar trafikte aksamalar yaşattı. Düşme nedeniyle hastanelere gidenlerin sayısı arttı. Bugün pek çok Ankaralı okuluna ya da işine geç kaldı.

Belediyelerin tuzlama çalışmaları nedeniyle ana caddeler kısmen açık olsa da ara sokaklar hâlâ kar ve buzla kaplı. Özellikle gizli buzlanma büyük risk oluşturuyor. Bu nedenle apartman sakinleri de apartmanlarının önünü zamanında temizlemeli ya da temizletmeli; tuz kullanmalarında da yarar var.

Ankara halihazırda güneşli; fakat akşam, okul-iş çıkışında aynı sorunlar tekrar yaşanacak.

Bu gece hava -7 derece, don ve buzlanma olacak ve yarın da bizi aynı sorunlar bekliyor. Üzücü durumlar yaşamamak için yayalar ve sürücüler çok dikkatli olmalı.

Karda, buzda nasıl yürünmeli?

• Çizme, bot, ayakkabı seçimine dikkat etmeli. Yeri sıkı tutan, lastik tabanlı, tırtıklı ve alçak topuklu olanlar giyilmeli; sık sık ayaklar yere vurularak tabanı temizlenmeli.

• Küçük adımlarla, yavaş, sakin, yola bakarak ve dikkatli yürünmeli; dalgın ve aceleci olunmamalı, sert dönüşlerden kaçınılmalı.

• Çanta, torba taşınmamalı, eller cepte yürünmemeli. Ellerin serbest oluşu denge sağlar, sert düşmeyi önler.

• Kaldırımda yürürken duvar dipleri tercih edilmeli, demir/korkuluk varsa tutunulmalı.

• Hareket kabiliyetini azaltan dar kıyafetlerden kaçınılmalı. Rahat, yumuşak kıyafetler giyilmeli.

• Apartman, dükkan, mağaza girişleri seramik kaplı olabilir; kaygan ve buzlu zemin karın-buzun altında görünmeyebilir, dikkat etmeli.

Sürücüler dikkat!

• Aracınızın kış bakımını yaptırmadan, kar lastiği taktırmadan, kurtarıcı araç-gereciniz olmadan trafiğe çıkmayın. Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın.

• Aracınızı yavaş, yumuşak ve kontrollü kullanın. Ani hareketlerden kaçının.

• Aracınızın önüne bir yayanın kayıp düşebileceğini hesaba katın.

• Kaldırımdaki yayalara çamurlaşmış kar-buz sıçratmayın.

Hastanelerde kırık-çıkık vakaları arttı

Bugün sabah Ankara’daki hastanelerin acil servisleri, Ortopedi ve Travmatoloji poliklinikleri çok sayıda kırık-çıkık vakasıyla karşılaştı. “Başı sert vurmak ağır baş travmalarına, sırt üstü düşmek omurga kırıklarına neden olabilir ve çok ciddi sorunlar doğurur.” diyen uzmanlar, özellikle kemik erimesi olan yaşlıları uyararak yaşlıların mecbur kalmadıkça sokağa çıkmaması gerektiğini; çocuklarda ise ağır sırt çantaları ve oynarken düşüp kaza geçirme ihtimalinin risk oluşturduğunu belirttiler.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.