Bu sayfayı paylaş

Ankara’da sanat eğitimiSanat eğitimi nedir, Ankara’da sanat eğitimi nasıl yürütülüyor?

Anne babaların önceliği çocuklarıdır kuşkusuz. Çocukların akademik gelişimi önemli bir konu aileler için. Bilinç ve farkındalık düzeyi yüksek olan aileler ise çocuklarının gelişimini sadece akademik olarak değil; fiziksel, ruhsal, sosyal, kültürel ve sanatsal boyutlarıyla bir bütün olarak ele alırlar. Bu farkındalık düzeyi, sağlıklı birey yetiştirmenin olmazsa olmaz noktasını oluşturur.

Çocuğun gelişiminin en önemli pusulası olan sanat eğitimi nedir, Ankara’daki sanat eğitimi kurumları ile sanat eğitimcileri neler yapıyor? Öncelikle bu soruların yanıtlanması, ailelerin sanat eğitimi konusunda bilinçlenmesi gerekiyor.

Sanat eğitimi, sanatçı eğitimini ve sanatsal eğitimi (sanat yoluyla eğitimi) barındıran disiplindir. Şimdi bu kavramları tanımlayalım:

Sanatçı eğitimi nedir?

Çocuk dahi düzeyinde yetenekli değilse, çok üst yaş grubu ilgi ve yetenek özellikleri göstermiyorsa; en erken ortaokul düzeyi yaş aralığında tanışması gereken, profesyonelliğin ilk adımlarının da atıldığı, çocuğun yetenek ve ilgi düzeyine göre daha sistemli ve daha yorucu olan eğitimdir. Bu yaklaşımda öncelik, çocuk ve çocuğun yetenek gelişimiyle birlikte, sanat ve sanatın icrasındadır. Sanatçı eğitiminde amaç, sanat icrasından maddi ve manevi kazanım elde eden, sanat performansı profesyonel düzeyde olan, geçimini bu işten sağlayan, bu alanda uzmanlaşmış bireyler yetiştirmektir.

Sanatsal eğitim nedir?

İçeriği her ne olursa olsun; sosyal, akademik herhangi bir ders ya da oyun olabilir, çocukların önündeki bir konunun / olayın olabildiğince olumlu, estetik ve en önemlisi yaratıcı yollarla ele alınması için tüm kanalların açılması; çocukların merkeze alınarak ve yaşlarına uygun yaklaşımlarla, önceliğin kendilerinde olduğu duygusunu onlara yaşatmak demektir. Konuyu bir de sanat yoluyla öğrenmek / deneyimlemek demektir. Sanatsal eğitimde amaç “estetik beğeni düzeyi yüksek, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerileri gelişmiş, kendisiyle barışık, özgüveni olan, empati kurabilen, iyi, mutlu, başarılı, insancıl, nitelikli bireyler” yetiştirmektir. Bu bireyler ileride sanatçı da olabilir, matematikçi de, tamirci de...

Sanatsal eğitim tüm çocukların gereksinimidir.


Çocukların gelişim dönemlerinin en önemli evresi olan okul öncesi ve ilkokul döneminde gereksinim duydukları yaklaşım “sanatsal eğitim / sanat yoluyla eğitim”dir. Çocuk ilgili ve yetenekliyse, tercih ederse ileri yaşlarda sanatçı eğitimi alarak ilerleyebilir de.

Herkesin sanat ve sanat eğitimi konusunda uzmanlık düzeyinde bilgi sahibi olması beklenemez; ama bilinçli bir ebeveyn çocuğunun gelişiminde sorumluluk sahibi olmalı ve bu konuda doğru yaklaşımın ne olduğu konusunda kendini geliştirmelidir. Çünkü...

Ankara’daki sanat eğitimi kurumları ve çocuğunuzun geleceği

Ne yazık ki Ankara’daki birçok eğitim kurumu bile sanatçı eğitimi ile sanatsal eğitim arasındaki farkı tam olarak bilmemektedir. Ne yazık ki bilenlerin bir kısmı da işin kurnazlığına kaçmakta; daha albenili gibi görünen “sanatçı eğitimini” ön plana çıkararak ailelerin aklını çelmekte ve pek çok gereksiz, anlamsız uygulamalar yapmaktadır.

Ankara’da sanat eğitimi alanında söz sahibi olduğu düşünülen, marka olarak yer işgal eden bazı eğitim kurumları bile bu tür yollara başvurabilmekte; ticari amaçları için çocukların gelişimini hiçe sayabilmektedirler. Dolayısıyla adında “sanat” olsa da bu tür “yanıltıcı” kurumlar size rehberlik yapamayabilir / yapmayabilir.

Çocuğunuzu sanat yoluyla eğitimi ya da sanatçı olarak eğitimi için; ticari amacı öncelikli olmayan, yıllarını gönüllü sanatsal projelere adamış, işin mutfağından gelen kurumların ya da bu profildeki sanat eğitimcilerin danışmanlığına başvurmalısınız.

Önerim, uzmanlığından emin olduğunuz, ticari suistimallere yönelmeyen “nitelikli” sanat eğitimi kurumlarından ya da sanat eğitimcisinden / danışmanından destek almanızdır. SanatKUR bu kurumlardan biridir ve çocuklarımızın geleceği için sizleri aydınlatmaya her zaman hazırdır. Detaylı bilgi için tıklayınız: SanatKUR


Yazan: Süleyman Dündar - Sanatçı / Sanat Eğitimcisi

Sanatçı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.