Bu sayfayı paylaş

Ankara’da kar yağışı ve barajlarımızdaki durumAnkara’daki kar yağışı barajlarımızdaki doluluk oranını etkiledi.

Ankara’da barajların bulunduğu havzalarında kar kalınlığı 70 cm’ye ulaştı. Önümüzdeki günlerde de sürecek olan yağışlar, barajlarımızın doluluğu açısından oldukça önemli görülüyor.

ASKİ mutlu

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, Ankara’nın içme suyu ihtiyacının karşılandığı baraj havzalarının bulunduğu alanlardaki kar kalınlığının, baraj kenarlarında 20-25 cm, baraj çevrelerinde ise 40-70 cm arasında değiştiğini belirtti ve şunları ekledi:

“Kar erimeleri barajlara çok büyük katkı sağlıyor. Barajları besleyen en önemli kaynağın kar suları olması nedeniyle, kar yağışlarının etkisini göstermesi barajlar açısından oldukça önemli. Meteorolojiden aldığımız bilgilere ve kendi tespitlerimize göre şunu söyleyebilirim ki, Ankara en kurak yıllarından birini geçiriyor. Ama son günlerde baraj havzalarındaki yağışlar etkisini göstermeye başladı.

Yağışların azalması ve tüketimin artmasına rağmen Başkentin su ihtiyacını karşılayan Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar, Kavşakkaya, Çubuk 2, Çamlıdere, Elmadağ barajlarında biriken su miktarı 432 milyon metreküp seviyesinde. Her ne kadar barajlarımızda suyumuz yeterli olsa da tasarrufu hiçbir zaman elden bırakmamak gerekir. Tasarruf bir yaşam biçimidir. Suyumuzun sadece bugün için değil, gelecek yıllarda da ihtiyacımıza cevap verebilmesi için lütfen israf etmeden, tasarruflu kullanalım.”

Barajlarımızdaki doluluk oranı

4 Ocak itibariyle barajlarımızdaki doluluk oranı % 27,03 Geçen yıl 4 Ocak’ta bu oran % 34,82 olarak saptanmış. Ocak sonuna kadar yağışlar 7 gün daha sürecek olsa da tasarrufu elden bırakmamak gerek.

Su sayaçlarını koruyun

ASKİ bu soğuk günlerde su sayaçlarında meydana gelebilecek donmalara karşı Ankaralıları uyardı. Donma durumunda sayaçlara sıcak su ya da ateşle müdahele edilmemesi gerektiğini vurguladı. Sayacınız dondan dolayı patlarsa ya da su akıtırsa derhal vanayı kapatıp ASKİ’nin 0312 616 1953 numaralı telefonunu arayabilirsiniz.

ASKİ çalışmaları

ASKİ Ankara’nın çeşitli ilçelerinde yağmur suyu ızgaralarını temizleme ve yenileme, rögar kapakları onarma, yenileme ve yükseltme, Pursaklar Sirkeli Mah. sondaj kuyusu imalatı, İvedik ana isale hattı imalatı, Kalecik içme suyu hattı ve deposu imalatı, sumatikleri yaygınlaştırma ve diğer çalışmalarını sürdürüyor.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.