Bu sayfayı paylaş

Ankara’da düzenlenen tanıtım günlerini kaçırmayınAnkara’da düzenlenen şehir tanıtım günleri birçok olanak sunuyor.

Ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya gelip kültürel ürünlerini, doğal besinlerini, yöresel zenginliklerini tanıtan şehirlerimiz var. 1-4 Aralık’ta, Atatürk Kültür Merkezinde Başkentte Sivas Günleri düzenlendi. Biz de gittik; tam anlamıyla “iğne atsanız yere düşmez” denilecek boyutlarda bir katılım vardı. Sivas çok iyi hazırlanmış, çok donanımlı gelmiş; Ankara da coşkuyla karşılamıştı Sivas’ı.


Yöresel ve doğal besinler

İki çadırdan biri bütünüyle yiyecek içecek için ayrılmıştı. Biz biraz tereyağı, çökelek, karadut suyu, pekmez, kuşburnu aldık. Kış için pestil, cevizli sucuk, peynir, pekmez, bal, tereyağı, erişte, bulgur, kuru sebze-meyve, turşu, kuruyemiş çeşitlerinden kilolarca alanlar da vardı. Ankaralı bilinçli; peynir stantlarının önü kalabalık, tatlı stantlarının önü boştu. Baklava az satılırken peynir-tereyağı çok satılıyordu.


Çadırın bir bölümü lokanta gibi düzenlenmişti. Eti Sivas’tan getirilen kavurma, köfte, odun ateşinde döner ile kuru patlıcan-biber dolması, lahana-yaprak sarması, sac ekmeği ve katmer nefisti. Yöresel yemeklerden tatmak, doğal besini doğrudan üreticisinden satın almak için şehir tanıtım günlerini kaçırmamak gerek.Tarihi, coğrafi, kültürel zenginlikler

Diğer çadırdaki Kangal köpekleri, doktor balıklar ve koyunların bulunduğu bölümde izdiham vardı desek yeridir. Bu muhteşem hayvanları görebilmek için sıradaydı ziyaretçiler.


Sivas’ın ilçeleri, köyleri “geleneksel giysileri, takıları, dokumaları, kilimleri, geleneksel tarım araç gereçleri, türküleri, halk oyunları, fotoğraf sergileri” ile aynı çadırdaydı. Küçük bölmelerde köy odaları kurulmuştu adeta. Kökleri Orta Asya’ya uzanan motifleriyle geleneksel Sivas kadın giysileri, başlıkları ve takıları çok etkileyiciydi. Türkü, semah, halk oyunlarıyla çınlayan çadırda yüzlerce yıl öncesine uzandık.Taş değirmenden yöresel buğdaya, Sivas coğrafyasında çıkartılan maden örneklerinden bakırcılık zenaati örneklerine, el dokuma kilimlerden halılara ve heybelere, çarıktan yün çoraplara, kara saplı bıçaklardan kemik taraklara, baklagillerden kurutulmuş meyve ve sebzelere, tuzdan katmere tüm Sivas oradaydı. Âşık Veysel’den Divriği Ulu Cami’ye fotoğraflardaydı.Özellikle bakır, gümüş takı ve eşyaların, dokuma örneklerinin, bıçak ve tarak çeşitlerinin satışı çok fazlaydı.Ankara’da Erzurum Günleri, 7-11 Aralık 2016


Ankara’da, şimdi de Erzurum Günleri yapılıyor. Sosyal ve kültürel yaşamı, yöresel ürünleri ile Erzurum, 7-11 Aralık 2016 tarihlerinde yine AKM’de.

Tarihi, kültürü, türküleri, halk oyunları, geleneksel giysileri, halı ve kilimleri, bakır ve gümüş işleri, oltu taşı takı ve süs eşyaları; yöresel lezzetleri, doğal besinleri cağ kebabı, kaymak, peynir, lor, tereyağı, kurutulmuş meyve ve sebze, çaşır, ceviz, badem, bal, pekmez, pestil, köme, kenger sakızı, cevizli kadayıf dolması, turşu ve diğer lezzetleriyle Erzurum, 11 Aralık akşamına kadar Ankara’da.

İşgal altındaki vatan topraklarını kurtarmak için, özgürlük ve bağımsızlık için kongrelerin toplandığı Sivas ve Erzurum’un tarihteki yeri çok değerli. Bu güzel iki şehrimizi art arda Ankara’da ağırlamak çok anlamlı.

Sivas, Erzurum ve diğer tüm şehirlerimiz coğrafi, tarihi, kültürel değerler, zenginlikler barındırıyor. Ankara’da doğduk ya da zaman içinde Ankaralı olduk... Ait olduğumuz geniş coğrafyayı, muazzam kültürü tanımak; aynı toprakların insanları olarak birbirimizi anlamak ve sevmek için tanıtım günleri önemli. Yöresel lezzetleri bilmek, tatmak, yaşatmak için önemli. Doğal besine ulaşmak için önemli. İki kuşak öncesinin yaşam biçimine ilişkin bilgisi olmayan; marketteki etin, yumurtanın kaynağını bilmeyen çocuklar yetiştirmemek için önemli. Valilikleri, belediyeleri, ticaret odaları, vakıfları, dernekleri ile, kamu kurumları ve özel kurumlarıyla günlerce hazırlanan ve Ankara’ya konuk olan şehirlerimizi daha sıkı kucaklayalım; çünkü “onlar" aynı zamanda “biz”iz...

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.