Bu sayfayı paylaş

Ankara’da bir apartman, bir anıYağcıoğlu Apartmanı ve Bir Dönem Bir Çocuk

Ulus’ta Şehit Teğmen Kalmaz Posta Caddesindeki tarihi yapılardan biridir Yağcıoğlu Apartmanı. Kabartma motifleriyle dikkat çeken apartman 1927 yılında yapılmış ve çok az değişiklikle günümüze ulaşmıştır. Tescillidir ve koruma altındadır.

Yapı hakkında envanter.gov.tr’de şu bilgiler yer alıyor:

Kültür dönemi: Cumhuriyet

Mimari üslup: I. Ulusal Mimarlık Dönemi

Tescil durumu: Ankara TKTVYK tarafından 2458 sayılı karar ile 1986’da tescil edilmiş.Mimar Ayşegül Yüksel’in “Erken Cumhuriyet Döneminde Gündelik Yaşamın Mekansal İzdüşümleri: Ankara Anafartalar Caddesi” başlıklı yüksek lisans tezinde Altan Öymen’in anılarına ve Yağcıoğlu Apartmanına da yer verilir. Altan Öymen’in babası Hıfzırrahman Bey, ilk tedrisat şube müdürü ve Gazi Terbiye’de hocadır. Önce Hergele Meydanı ile Anafartalar Caddesi eteklerindeki eski bir Ankara evinde otururlar. Sonra “apartmana” taşınırlar. Altan Öymen Bir Dönem Bir Çocuk adlı kitabında Ankara’daki ilk yıllarını yazarken Yağcıoğlu Apartmanını da şöyle anar:

“Ulus civarında bir apartmana taşındık. Posta Caddesi’nde Yağcıoğlu Apartmanı’na. Apartmana taşınmak o zaman sınıf atlamak gibi bir şeydi. Ankara’nın apartmanları Cumhuriyet’ten sonra yapılmaya başlanmışlardı. Eski ahşap evlere göre ‘modern’diler. Girişleri, merdivenleri düzgün; hatta devrin mimarisi gereği biraz da süslüydüler. Buna karşılık kiraları ahşap evlere göre yüksekti.

Bizim ulus semtinde görüp, gidebildiğimiz bahçeler Meclis Bahçesi, Şehir Bahçesi, okul bahçesi gibi ‘umuma açık’ yerlerdi. Posta Caddesi’nde ise, bırakınız bizim Yağcıoğlu Apartmanını, herhangi bahçeli ev yoktu. Apartmandan ayağınızı atınız mı kendinizi Sebze Hali’ne giden gürültülü caddenin kaldırımında bulurdunuz.”Çoğumuz önünden defalarca geçmişizdir Yağcıoğlu Apartmanının. Mevcut hali hüzünden başka bir şey hissettirmiyor. Oysaki 90 yıllık bu tarihi yapı Ankara’nın bir zenginliği olarak değerlendirilebilir. Yağcıoğlu Apartmanı, geçmişin tanıklarından biri olarak geleceğe ışık tutabilir. Müze, kütüphane yapılabilir örneğin ya da Anafartalar Caddesi dahil, bölgedeki diğer tarihi yapılarla birlikte değerlendirilerek “Osmanlının son, Cumhuriyetin ilk yıllarının Ankarası”nın bir parçası kılınabilir. Çünkü tarihi binalar vefasızlığı, Ankara bellek kaybını hak etmiyor.


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.