Bu sayfayı paylaş

Ankara YHT Garı açılıyorAnkara YHT Garı Eylül sonunda açılacak.

Ankara’nın ve Türkiye’nin en önemli projelerinden olan Ankara YHT Garı’nda sona gelindi. Ankara YHT Garı % 99,5 oranında tamamlandı. Eylül sonunda hizmete girecek.

Ankara YHT Garı ile başkentimiz, raylı sistemin merkezi olacak. Türkiye’nin dört bir tarafı hızlı tren ağları ile örülürken, Ankara aynı zamanda Asya-Avrupa hızlı tren hatlarının da tam kalbinde yer alacak.

Yolcu ve yük taşımacılığındaki pay arttıkça, Ankara’nın ticari ve kültürel gelişimine de katkı sağlayacak. Yüzyıllar boyunca tarihi İpek Yolu ve Kral Yolu üzerinde olan Ankara, kalkınma sürecinde bir yeni avantaj sağlayacak.

YHT ile Pendik’ten Haydarpaşa Garı’na ve Marmaray hattından Avrupa yakasına geçiş 2018’de tamamlandığında, Ankara’dan İstanbul’un pek çok yerine yolculuk, Ankara-İstanbul 3-3,5 saat sürecek.

Ankara-Sivas YHT 2018’de tamamlanıp Ankara-İstanbul YHT’ye bağlandığında Sivas-Ankara 2 saate, Sivas-İstanbul 5 saate düşecek.

Yapım çalışmaları devam eden ve güzergahtaki Manisa, Uşak, Afyonkarahisar’ı da Ankara’ya bağlayacak olan Ankara-İzmir hattının 2018’de bitirilmesi planlanıyor. Ankara-İzmir hattı tamamlandığında süre 3,5 saate düşecek; yolcu ve yük taşımacılığı denizaşırı ülkelere bağlanacak.

Yeni hatlarla ulaşım daha ekonomik, konforlu, hızlı ve güvenilir olacak. Halen; Ankara-Konya-Ankara, Konya-Eskişehir-İstanbul (Pendik)-Konya, Ankara-Eskişehir-İstanbul (Pendik)-Ankara arasında her gün YHT seferleri yapılıyor.

Bizi ülkemizin daha birçok noktasına ve tüm dünyaya YHT ile bağlayacak olan Ankara YHT Garı’nın Eylül sonunda hizmete girmesi bekleniyor.

Ankara YHT Garı

• 178 bin metre kare kapalı alan, 8 kattan oluşuyor.

• 3 adet peron, 6 adet hızlı tren hattına sahip.

• İlk etapta günde 15 milyon yolcu kapasitesi ile hizmet verecek.

Ankaray, Batıkent metrosu, Sincan metrosu, Keçiören metrosu, Havalimanı metrosu ve Başkentray ile bağlantılı inşa edildi.

• Ankaralılara ve konuklarına; mağazaları, ofisleri, sinemaları, oteli, fast food dükkanları, kafeleri, dinlenme salonları, kapalı otoparkı, değişik sosyal mekanları ve vip alanları ile hizmet verecek. Sadece ulaşımı sağlamaktan öte bir anlayışla çalışacak; Ankara’daki toplumsal ve kültürel yaşamın da bir parçası olacak.

• Ulusal ve uluslararası standartlar dikkate alınarak gelişmiş ülkelerdeki yüksek hızlı tren garlarının yapısı, düzeni, kullanım ve işletme biçimleri incelenerek projelendirildi.

• Avrupa’nın en modern yüksek hızlı tren garlarından biri olarak konumlandırıldı.

• Günümüz mimari anlayışını yansıtan, Ankara’nın dinamizmini simgeleyen bir mimari tasarıma sahip.

• 1935-37‘de yapılan mevcut gar binası ve çevresindeki diğer tarihi yapılar korundu.

• Mevcut gar aynı hizmeti vermeye devam edecek.

Ankara YHT Garı yap-işlet-devret yöntemi ile ihale edilmişti. Teklif sahibi konsorsiyum, Ankara YHT Garı’nı 19 yıl 7 ay süreyle işletip bedelsiz olarak TCDD’ye devredecek.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.