Bu sayfayı paylaş

Ankara Valiliği Kimsesizler OteliAnkara Valiliği bu kış da kimsesizlerin kimsesi olacak.

Yusuf Atılgan’ın romanı Anayurt Oteli, insanı Kafka’nın Dönüşüm’ündeki kadar derin ve etkileyici yansıtan, aşılması zor yapıtlardandır. Ankara Valiliğinin her kış hizmete soktuğu Kimsesizler Otelindeki hayatlar da, Zebercet ya da Gregor Samsa’nınki kadar sıradışı, çarpıcı hikayeler saklıyor derinliklerinde.

Tutunamayanların hikayeleri her biri.

Farklıların, yalnızların, yalnızlaştırılanların, üretimin dışında kalan ve hayatın dışına atılanların hikayeleri. Ailelerini, arkadaşlarını, işlerini, sağlıklarını; hatta mazilerini ve kimliklerini unutanların kısa, yalın hikaye özetleri...

Bu gerçek bizim gerçeğimiz. İnsanın gerçeği. Ne sırtımızı dönebiliriz, ne yok sayabiliriz ne de “bize çok uzak” diyebiliriz. Hayatın bir kesitinde biz tutalım o dalları, daha fazla kırılıp dökülmeden; yaprakları sararıp solmadan. Bir gün sert bir rüzgar o dalları, yaprakları yüzümüze çarpmadan.

Ankara Valiliği, kimsesizlerin kimsesi

Birey olarak yapabileceklerimiz de var, kamu kurumları olarak da. Ankara Valiliği de bu duyarlıkla hareket eden kurumlarımızdan. Ankara Valiliği Kimsesizler Oteli, 6 kış sokaklarda yatanlar için yine güvenli bir yuva oldu. Sosyal güvenliği, emekliliği, evi, işi, sahip çıkanı olmayan ve gece sokakta yatan vatandaşları Ulus’taki Kimsesizler Oteline yerleştirdi; Kasım’dan Mayıs’a kadar misafir etti. Valiliğimizin 6 yıl önce başlattığı ve ilgili kamu kurumları ile işbirliği yaparak yürüttüğü “kimsesizlerin kimsesi olma” projesi hizmetlerinden bugüne dek 5 bin kimsesiz ve evsiz yararlandı.

İlanları asıldı bile; Ankara’nın soğuk kış aylarında kimsesizleri sokaktan ve dondurucu soğuktan kurtaran Ankara Valiliği, bu kış da bir vatandaşı bile dışarıda bırakmayacak. Sokakların ağır şartlarından ve tehlikelerinden yaşlıları, kimsesizleri, ihtiyaç sahibi olanları; hatta Ankara’ya şehir dışından gelip kalacak yeri olmayanları kiraladığı otelde konuk edecek. Kimsesizleri günde üç öğün yemek yiyebilecekleri, banyo yapabilecekleri, arkadaş edinip yalnızlıktan kurtulacakları Kimsesizler Oteline yerleştirecek.

Proje kapsamında Ankara Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı;

Kimliği olmayan evsiz ve kimsesizlere kimlik çıkarıyor.

• Günlük gereksinimlerini karşılayacak kadar yardım yapıyor.

• Kayıpları ailelerine teslim ediyor.

• Sosyal güvencesi olmayanlara genel sağlık sigortası kaydı yaptırıyor.

• Yaşlıların tamamına yakınını huzurevlerine, bakımevlerine ya da rehabilite merkezlerine yerleştiriyor.

• Mesleği olanlara mesleğinde devam edip kendi işlerini yapmaları için, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından sağlanan destek ile yardım ediyor. Mesleği olmayanların meslek edindirme kursları ile ya da İşkur ile işbirliği yapılarak istihdamını sağlıyor.

• Çoğu hasta olan kimsesizlerin hastanelerde tedavilerini sağlıyor. Protezleri, ameliyatları, bağımlıların tedavisini yaptırıyor. Hastaların hastane ve ilaç masraflarını karşılıyor.

Alo 155 Polis - Alo 183 Sosyal Destek

Sokakta yaşayan kimsesizleri 155 ya da 183 numaralı telefonlarla bildirdiğinizde, 2 araçla 7 gün 24 saat devriye görevi yapan ekipler verdiğiniz adrese ulaşıyor; kimsesizleri alıp otele götürüyor. Sokaklarda yaşayan ve yardıma gereksinimi olan kimsesizler otele götürüldüğünde gerekli işlemleri yapılıyor, doktor kontrolünden geçiriliyor; banyo, temizlik, beslenme gereksinimleri karşılanıyor ve kıyafetleri yenileniyor.

Kasım başından itibaren 155 ya da 183’ü arayıp sokakta yatanların Kimsesizler Otelinde barınmasını, Ankara Valiliğinin olanaklarından yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Birey olarak, Ankaralı olarak; dernekler, vakıflar, kurum ve kuruluşlar olarak yapabileceğimiz çok şey var. Duyarlı olmak, paylaşmak, dayanışmak, sahip çıkmak... Tutunamayanlanın elini tutmak... Kaybedenler kulübündekilerin aslında “biz” olduğumuzu bilmek...

Ne çok şeyi değiştirir.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.