Bu sayfayı paylaş

Ankara temalı ürün tasarım yarışması açıldıAnkara’nın değerleri ürüne dönüşecek.

Ankara’ya gönül veren, Ankara’nın somut ve soyut değerlerini kendi yorumu ve yaratıcılığı ile yeni bir ürüne dönüştürmek isteyen amatör / profesyonel tüm tasarımcılar, sanatçılar, zanaatkârlar; bu yarışma sizin için…

Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara’nın geleneksel el sanatları, somut olmayan kültürel mirası ve şehir kimliğini yansıtan Ankara temalı ürün yarışması düzenledi. Yarışmanın amacı Ankara’da geleneksel olarak icra edilen el sanatlarından ve bölgeye ait malzemelerden faydalanarak modern tüketicinin gereksinimine uygun ürünlerin tasarımı ve üretimi olarak belirlendi. Yarışmanın bir diğer amacı da Ankara’nın tasarım gücünü artırmak, el sanatları alanında özgün fikirlerin ve katma değeri yüksek ürünlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak.

Ürün tasarım yarışması kategorileri

1. Cam ürünleri

2. Tekstil ürünleri

3. Takı

4. Diğer tasarım ürünleri (bakır, seramik, çini, deri, ahşap vb. malzemeler kullanılarak üretilen ve yukarıda sayılan kategorilerin dışında kalan el sanatları ürünleri)

Ürünlerin tema (Ankara’nın etnografik, mitolojik, mimari öğeler), kullanılacak malzeme (agat taşı, ipek, tiftik, Ankara taşı vb.) ya da geleneksel yöntem (telkâri, ipek iğne oyası, dokuma teknikleri) gibi Ankara değerlerinden en az birine temas etmesi bekleniyor.

Her bir katılımcı ya da ekip, aynı ya da farklı kategorilerde, en fazla 3 ürün ile katılabilecek. Tüm başvurular online sistem üzerinden kabul edilecek.

Değerlendirme ölçütleri

1. Tasarım

2. Ürünlerin tema, kullanılan malzeme ya da geleneksel yöntem gibi Ankara değerlerinden en az birine temas etmesi

3. Ürünün üretilebilirliği, kullanılan malzemenin uygunluğu

4. Ürüne ilişkin bilgilendirme, ürünün hikayesi ve kullanım senaryosu

5. Ürünün yenilikçiliği

Her kategoride birinciye 8.000 TL, ikinciye 4.000 TL, üçüncüye 2.000 TL ödül verilecek.

Yarışmaya son başvuru tarihi 3 Nisan 2018

Dünyanın birçok kenti, değerlerini yansıtan ürünler üzerinden tanıtım yapıyor; kültürünü yaşatıp ekonomisini canlı tutuyor. Ankara, ev sahipliği yaptığı birçok uygarlığın kültürel mirası ve coğrafi ürünleri ile zengin bir kent. Görmek, değerlendirmek, yeni yapıtlara dönüştürmek ve tanıtmak için bir yol da bu yarışma olsa gerek. Ankara’nın gurur duyacağı yapıtları merakla bekliyoruz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.