Bu sayfayı paylaş

Ankara-Sivas, YHT ile 2 saat sürecekAnkara-Sivas YHT açılış tarihi ve avantajları.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı TCDD, Ankara-Sivas hattında 250 km hıza uygun, çift hatlı, elektrikli, sinyalli 405 km uzunluğunda yeni demiryolu inşa ediyor.

Halen 405 km’lik güzergahın tamamında çalışılıyor. Ankara-Sivas arasında başlanmamış, el atılmamış bir kısım bulunmuyor. Viyadükler dünyada ilk defa uygulanan bir sistemle yapılıyor.

Projenin altyapı işlerinin % 70’i tamamlanmış durumda.

Ankara-Sivas YHT hattının planlanan durakları; Ankara, Kayaş, Elmadağ, Irmak, Yahşihan, Kırıkkale, Ballışeyh, Sekili, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Doğankent, Yavu, Yıldızeli, Kalın ve Sivas olacak.

Hat, Ankara- Kırıkkale- Yozgat- Sivas’a ve ileride Erzincan- Erzurum- Kars’a uzanacak. Kars da Tiflis- Bakü’den Çin’e bağlanmış olacak.

Ankara-Sivas YHT, 2018 yılının 2. yarısında bitirilecek ve Ankara-İstanbul YHT’ye bağlanacak.Ankara-Sivas YHT’nin avantajları neler?

Ankara-Sivas YHT projesi tamamlandığında iki şehir arası 405 km’ye, yolculuk süresi 2 saate düşecek.

Tamamı öz kaynaklarla yürütülen proje bittiğinde, Yozgat-Sivas arası ile, Yozgat-Ankara arası 1’er saat olacak.

Sivas- İstanbul arası 5 saate düşecek.

Ankara-Sivas YHT ile, Sivas’ın ve tüm doğu Anadolu’nun İstanbul, Ankara, İzmir’e daha kısa sürede ulaşımını sağlanacak.

Marmaray’dan Kars’a Türkiye’deki tüm hızlı tren yolculuğu sayesinde, Londra’dan Çin’e çok kısa bir sürede ulaşılabilecek. Böylece tarihi İpek Yolu ve Kral Yolu üzerinde yeni bir ufuk açılacak. Türkiye ve beraberinde Ankara önemli bir avantaj yakalayacak.

Tarih boyunca İpek Yolu ve Kral Yolu üzerinde olan, yüzyıllarca ulaşımın ve ticaretin merkezinde bulunan Ankara, bu konumunu YHT olanakları ile yenileyip ekonomik ve kültürel kalkınma için değerlendirdiğinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınmasına öncülük eden başkent olma özelliğini de güçlendirecek.

31 Aralık 1892’de demiryolunun gelmesinden sonra ihracat, bankacılık ve sigortacılık alanlarında gelişme sağlayan; 1919’da Ankara’ya gelen Atatürk’ü tren gardaki direksiyon binasında ağırlayan; demiryolunun da olanaklarıyla Kurtuluş Savaşı’nın merkezi, Türkiye Cumhuriyetinin başkenti olan Ankara yeni bir avantaj daha yakalayacak.


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.