Bu sayfayı paylaş

Ankara sahnelerinden dünyaya: Leyla GencerDoğum gününde Leyla Gencer ve Ankara yılları.

10 Ekim (1928) Leyla Gencer’in doğum günü. Sanatçı Ankara’da doğmasa da opera kariyerine Ankara’da başlamıştır. 20. yy’ın en önemli sopranolarından olan Leyla Gencer Ankara’dan dünyaya açılmıştır.

Leyla Gencer’in Ankara yılları

Leyla Gencer, İstanbul Devlet Konservatuvarındaki eğitimini yarıda bırakarak Ankara Devlet Konservatuvarında ders veren, İtalyan soprano Giannina Arangi-Lombardi’nin öğrencisi olarak 1950’de Ankara’ya gelmiş; Ankara Operasında koroda söylemiş; Cavalleria Rusticana’da Santuzza rolü ile opera kariyerine başlamıştır. Ankara Devlet Operası sanatçısı olarak 1950-58 yılları arasında görev yapmıştır.

Leyla Gencer, 1953’te Türkiye ile İtalya arasında imzalanan kültür anlaşması çerçevesinde radyo konseri için Roma’ya gitmiş; bu konserdeki başarısı nedeniyle, sınavı da geçerek Cavalleria Rusticana operasında başrol almıştır. Daha sonraki sezonda da Napoli’deki San Carlo Operasından teklif almış ve başarısıyla uluslararası sanatçı olma yolu açılmıştır.

Yevgeni Onegin, Madame Butterfly, La Traviata, San Francesca da Rimini, (Maria Callas’ın yerine) Lucia di Lammermoor, Dialogues of the Carmelites, Kaderin Gücü, Katedral’de Cinayet, Mefistofele gibi yapıtlarda başrolde sahneye çıkmış; büyük başarılar kazanmıştır.

Opera geleneği olmayan bir ülkede doğmuş, sesi önce Ankara, ardından dünya sahnelerinde yankılanmıştır.

1958’de kontratı feshedilinceye kadar yurt dışındaki operalarda Ankara Devlet Operası sanatçısı olarak rol almış; daha sonra Milano’ya yerleşmiştir.


La Diva Turca

Avrupa’da La Diva Turca, La Gencer, La Regina (kraliçe) olarak ünlenen “prima donna” Leyla Gencer, pek çok eserde başrol oynamış, dört ayrı dilde aryalar söylemiş, 1985’te sahneye veda etmiş; sanat yönetmenliği, yöneticilik yapmış; opera yorumu üzerine dersler vermiş, seminerlere katılmıştır. Sesi, yorumu ve vurgularıyla İtalyanların “gencerate” sözcüğünü opera terminolojisine katmalarına neden olmuştur.

1988’de Devlet Sanatçısı ünvanı verilen Leyla Gencer, 2008’de vefat etmiştir.

Yaşamı süresince kendisine yapılan vatandaşlık tekliflerini reddetmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin pasaportunu taşımıştır.

Ankara’nın gururu: Leyla Gencer

Dünyanın efsane sanatçılarından Leyla Gencer’in bir dönem Ankara’da yaşamış olması, ilk olarak Ankara’da sahneye çıkması bizler için ne büyük bir mutluluk ve gurur.

Leyla Gencer’in, Azeri heykeltraş Sait Rüstem tarafından yapılan, kaidesinde “Çağdaş Türk Operasının öncülerinden Leyla Gencer” yazan heykeli Ankara Opera Sahnesi (Büyük Tiyatro) bahçesindedir.

Ankara Devlet Opera ve Balesinin Macunköy’deki sahnesinin adı Leyla Gencer Sahnesidir.

En önemlisi; günümüzde Ankara hâlâ sanatın ve kültürün de başkentiyse, Türkiye’nin pek çok sanatçısı Ankara kökenli ve eğitimliyse, İstanbul’dan Ankara’ya turneye gelen sanatçılar Ankara seyircisini hâlâ bambaşka buluyorsa; tiyatro, opera, bale, konser salonları ve sanat galerileri hâlâ doluyorsa bu, Ankara’nın temelinde Cumhuriyet’in ilk on yıllarında atılan sanat-kültür-bilim harcındandır. O harçla biçimlenen Leyla Gencerlerin sesleri bu kentte hâlâ yankılandığındandır. Ve biz o kuşaklara çok şey borçluyuz...

“Doğum günün kutlu olsun Leyla Gencer.”

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.