Bu sayfayı paylaş

 Ankara'nın Yalıtımda Pusula'ya İhtiyacı Var!Sektördeki 16 yıllık deneyimi ile Ankara'da Pusula Yalıtım İnşaat'ı kuran Serkan Sezer'den ısı yalıtım konusunda önemli bilgiler aldık.

Üyelerimizden Pusula Yalıtım İnşaat Ltd. Şti.'nin kurucusu Serkan Sezer ve Gayrimenkul Satış Koordinatörü olarak konut sektöründe yıllara dayanan deneyimi ile Pusula Yalıtım'a destek olan Nuray Sezer ile ofisimizde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Pusula Yalıtım İnşaat'ı neden kurdunuz? Sektördeki deneyimleriniz neler?

2000 yılı başında Betek Boya (Filli Boya) toptancısı Doğuşcan Boya- Ankarafil'de çalışmaya başladım. 2010 yılında ise Betek Boya bölge müdürlüğüne geçerek teknik sorumlu olarak çalışmalarımı sürdürken, Enerji Bakanlığı dış cephe ısı yalıtımı, Sinpaş, Altınoran projesi gibi bir çok önemli projenin yönetimi ve denetiminde yer aldım. Bu süreçte sektörün doğru gelişimi adına, yüksek kaliteli ısı yalıtım paket sistemi üretmekle kalmayıp, yenilikçi ve yön veren kimliğimiz ile uygulamacı firmaların gelişimi adına da ciddi yatırımlar ile projeler geliştirdik. Son birkaç yıldaki yaklaşık 5 milyon metrekare üzerindeki malzeme satışı ve uygulama kontrolü ile tüketicinin doğru bir şekilde faydalanmasını sağladık. Bu çalışmalarımda, katıldığım tüm bilgilendirme toplantılarında bire bir tüketicinin taleplerini analiz etme fırsatı buldum. Bu talepler ile sahadaki deneyimlerimi sentezleyerek projelerde uzun ömürlülüğü sağlayacak, tüketicinin güven duyacağı uygulamacı firma olarak Pusula Yalıtım İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.'ni kurdum. Şu an sahada doğru bir şeyler üretecek olma düşüncesi ile inanılmaz bir heyecan ve mutlulukla Filli Boya uygulamacı bayiliği yapıyorum.Isı yalıtım yaptıracaklar nelere dikkat etmeli?

Ülkemizde ısı yalıtım konusunda enerji performans yönetmeliği diye kanunsal bir çok gelişme yaşanırken malzeme standartları konusunda aynı hızda gelişmeyi yaşayamıyoruz. Sektörün çok hızlı gelişmesinden dolayı birçok üretici yüksek kalite standartından uzak üretim yapıyor. Bu da zaman içinde tüketicinin çok faydalı olan bu uygulamalardan uzaklaşmasına neden oluyor.

Tüketici, bu durumu düzeltmek ve hakettiği performansı alabilmesi için iki noktaya çok dikkat etmesi gerekir. Birincisi; sözel olarak kalite beyanlarına bakmamalı ETAG 004 (Avrupa teknik normları) - TS EN 13499 -13501 gibi paket sistem standartlarına göre ürünlerini belgeleyen, 20 yıllık yaşlandırma testlerinden başarı ile çıkmış ve ana kalemlerin hepsini Tam Paket Sistem olarak kendi üreten üretici firmaların ürünlerini tercih etmeliler. Ancak bu şekilde üretimde kalite ve standartı yakalayabilirler. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken nokta ise uygulama kalitesidir. Tüketici bu konuda da ürünleri uygulayacak olan ustaların işinin ehli, ustalık belgesini alarak kendine ve işine gereken saygıyı gösteren, kritik tüm noktaların çözümünü üretebilecek kapasitede olan ve bu bilinçte olup bunu uygulamalarına yansıtan firmalar ile çalışmayı tercih etmelidir. İşin başlangıcında fiyat almadan önce teknik ve idari şartname hazırlayıp, ürün kalite belgelerini istemeli, iş güvenliği adına beklentilerini belirterek fiyat alma aşamasına geçmelidir. Yapacakları bu çalışmalar hem kendilerinin doğru uygulama satın almasını sağlarken, hem de sektördeki üreticilerin ürettiği ürün standartlarının daha yükseğe taşındığı bir etki sağlayacaktır.

İş güvenliği de önemli konulardan birisidir. Kurulan iş iskelesi ve alınan tedbirlere de mutlaka dikkat edilmelidir. Bu konu da, firma seçiminde önemli bir kriter olmalıdır.

Teknik şartname vb. belgeleri hazırlamayı bilmeyen apartman veya site yönetimi ne yapacak?

Bir bilene danışacak, bilenler bilmeyenlere anlatacak:) Şaka bir tarafa bu işi gerçekten hakkıyla yapan firmalar bu desteği ücretsiz olarak sağlıyorlar. Güvendikleri üretici firmalara danışacakları gibi Pusula Yalıtım İnşaat olarak biz de sosyal sorumluluk bilinci ile bu aşamalarda teknik ve idari şartname örnekleri paylaşıyoruz.

Pusula Yalıtım'ın diğer artıları nelerdir?

Sadece teknik şartname ile kalmayıp, talep edilmesi halinde genel kurullara katılarak, Isı yalıtımı nedir? Faydaları nelerdir? Kanunlarımız ne diyor? Malzeme seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Firma seçimi neden önemlidir? Bu soruların detaylı cevaplarının yer aldığı bilgilendirme sunumları yapıyor, termal kamera raporu hazırlıyor, ücretsiz keşif yaparak çözüm önerileri sunuyoruz.

Yalıtımda fiyat faktörü işi nasıl etkiliyor?

Fiyat, bir teklif değerlendirmesi yapılırken ilk ve tek nokta değildir. Teknik şartname ile birlikte sağlanacak faydaların bina ömrüne eş değer olması, yani sistemin uzun ömürlülüğü önemlidir. ''Ucuz etin yahnisi yavan olur'' sözü gibi her işte Optimum Fayda-Fiyat-Zaman (Uzun ömürlülük) analizi yapılmalıdır. Bir işin bir maliyeti ve bir kar marjı vardır. Ne bu maliyetin altında iş yaptırmaya çalışmak ne de bir işte zengin olmaya çalışmak doğru değildir. Bir iş bir kere yapılır, bir kere para ayrılır. Sadece fiyatı ucuz diye tercih edilen işe, bir süre sonra tekrar para ve zaman ayırdığınızda lokal tamiratlar yapamaz tekrar sökmek ve yeniden doğru uygulama yapmak zorunda kalırsınız. Bu da size çok pahalıya mal olur. Bina ömrüne eş değer deyince yanlış bir anlamanın da önüne geçmek isterim. Uzun ömürlülük ile kast edilen sistemin cepheden levhadan kopmayacağı, sıvanın deri soyulur gibi yüzeyden ayrışmayacağı, kullanılan boyanın uzun bir süre renginin bile solmayacağı, ısı yalıtım performansının değişmeyeceği, levhanın boyutunun değişmeyeceği anlatılmaktadır. 10-15 yıl sonra bir boya uygulaması yapılacaksa ve küçük bir yerde tamir yapılacaksa bunlar yapılacaktır. Sıfır sorun ile 35-40 yıl gideceği düşünülmemelidir. Örneğin ortalama 30.000-4 0.000 TL'lik bir araba aldığımızda bile belirli periyotlarda bakımını yaptırıyoruz ki uzun ömürlü kullanımını sağlayabilelim. Aynı şekilde dış cephemizde doğanın tüm yıpratıcı etkileri (soğuk, yağmur, kar, don, güneş) ile yıpranmaktadır. Kimi zamanlarda genel hatlarıyla sorunsuz olan yüzeylerimize bakım yaparak bu süreleri uzatabileceğiz.

Ankara'da yalıtım sektöründe yaşanan problemler nelerdir?

Bunun cevabını birkaç maddede açıklarsam;

1- Doğru malzeme kullanılmamasına ve ehil olmayan kişilerin uyguladığı uygulamalar sonrasındaki yaşanan problemlerin tüketiciyi korkutması, uzaklaştırması.

2- Malzemelerin insan sağlığına zararlı olduğu gibi doğruyu ifade etmeyen bilgi kirliliği.

3- Özellikle renovasyon (yenileme) işlerindeki tüketiciyi zorlayan KDV oranının %18 olmasını sıralayabilirim. Sağladığımız tasarruf değerleri, enerji olarak dışarıya bağımlılığımız ve ülke olarak gelişimimiz düşünüldüğünde, yapılacak yasal düzenlemeler ile daha da gelişim sağlanacaktır.

Ayrıca tüketicinin daha hızlı yönelmesini sağlamak ve ülkece tasarruf değerlerine ve çevreci tutuma ulaşabilmek için; ödeme kolaylığı sağlayacak özel kredilerin geliştirilmesi, kredi kartlarına uygulanan taksit imkanlarının 9 aydan daha fazla yapılmasının sağlanması gerekmektedir.

Pusula Yalıtım olarak daha çok kimlere çalışıyorsunuz?

İnşaat firmaları ile çalıştığımız gibi renovasyon işlerinde de yer almaktayız. Her iki tarafında bizi cezbedici yönleri bulunmaktadır. Son tüketici ve sektör profesyonelleri ile çalışmak bize keyif vermektedir. En iyi satın alma kararının %100 müşteri memnuniyeti olduğu bilincinden yola çıkarak Ankara'daki ''doğru karar''ınız Pusula Yalıtım İnşaat demek istiyorum.


Biz her işte önce kalite diyoruz. ArabulAnkara.com da Ankara'nın kaliteli iş üreten firmalarını arayıp bulan bir internet portalı. Bu sıcak ve güzel ortamı bizlere sağladığınız için siz Arabul Ankara’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Pusula Yalıtım İnşaat hakkında detaylar, ve iletişim bilgileri için aşağıdakı linki tıklayınız.

ArabulAnkara - Pusula Yalıtım

Firma Web Sitesi

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.