Bu sayfayı paylaş

Ankara’nın ParklarıAbdi İpekçi Parkı, Altınpark, Botanik Parkı, Gençlik Parkı, Göksu Parkı, Güvenpark, Harikalar Diyarı, Kurtuluş Parkı, Kuğulu Park, Mavi Göl Parkı, 50. Yıl Parkı, AOÇ Hayvanat Bahçesi, Seğmenler Parkı, Soğuksu Milli Parkı, Mogan Park, Yeşil Çubuk Parkı, Evcil Hayvanlar Parkı ve diğer parklar...

Çoğu boyut olarak küçük; fakat Ankaralılar için anlamı büyük parklar. Sahili olmayan Ankara’da gezmek, dinlenmek, soluk almak için küçük yeşil alanlar...

Kuğulu Park: Tunalı Hilmi Caddesi’nin bir ucunda, Kavaklıdere semtindedir. Kurulduğu yıllarda Viyana Belediyesinin hediye ettiği kuğulardan alır adını. Küçük, güzel ve eski bir parktır. Havuzu, çocuk oyun alanları ve kafeteryası ile her yaştan Ankaralının soluk aldığı; eylemlere ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan alandır.

Abdi İpekçi Parkı: DTCF, Hacettepe Tıp ve Sağlık Bakanlığına komşu olan, Sıhhiye meydanında bulunan park, 1981’de açılmıştır. Açıldığı yıllardaki estetiği ve işlevi bulunmamakla birlikte, adı ve Metin Yurdanur’un “Eller” heykeli ile anlam kazanmaktadır.

Altınpark: 1977’ye kadar Golf Kulübü olarak kullanılan bu park, Aydınlıkevler ve Türk İş Blokları ile komşudur. 1985’te açılan bir yarışmada 1. gelen projenin uygulanması ile, 640 bin m2 alanda kurulmuştur. Yeşil alanları, ağaçları, kırmızı balıklı havuzu ve Feza Gürsoy Bilim Merkezi ile çok ziyaret edilen parklardandır.

Botanik Parkı: Çankaya’da, Atakule’nin hemen yanındadır. 1970‘te kurulmuştur ve 65 bin m2 alana sahiptir. Yeşil alan olarak zengindir. Göleti, çocuk bahçesi ve çiçek serası bulunmaktadır. Eski yıllardaki kadar güzel ve popüler olmasa da, Ankara için bir nefes gibidir.

Gençlik Parkı: İnşaatına 1936‘da başlanan, 1943‘te açılan, içinde lunapark ve nikah salonu bulunan parktır. Tren Garı ve Opera binası ile komşudur. Geçmişte, içindeki gazinolarda Zeki Müren, Erol Büyükburç, Emel Sayın gibi dönemin ünlü sanatçıları konserler vermiş olsa da, şimdi o günlerinden çok uzaktır.

Güvenpark: Kızılay meydanında bulunmaktadır. Adını içindeki anıttan alır. Anıt 1935’te tamamlanmıştır. Güvenpark, bir bölümünü dolmuş, otobüs durakları ve metro nedeniyle kaybetmiştir. Yeşil alanı ve havuzu çok yetersiz olsa da Ankaralılar için anlam olarak değerlidir; birçok eylem ve kutlamanın mekanıdır.

Kurtuluş Parkı: Kolej ile Cebeci arasında bulunan, adını Kurtuluş semtinden alan bol ağaçlı parktır. Nikah salonu ve yürüyüş parkuru vardır. Birçok park gibi Kurtuluş parkında da yenilikler yapılmakta; buz pateni pisti, trafik eğitim merkezi, hayvan barınağı gibi bölümleri değişikliğe uğramaktadır.

Seğmenler Parkı: 1983’te açılmıştır. Çankaya’dadır. 67 bin m2‘dir. Düzenli, ferah, rahat, huzurlu bir parktır. Havuz, çocuk bahçesi ve zaman zaman konser verilen, festivallere ve şenliklere ev sahipliği yapan bir bölümü vardır. Kalabalık barındırmayan, her mevsimi ayrı güzel, yemyeşil bir parktır.

İç Anadolu bitki örtüsü için “bozkır” denir; ama Ankara yeşildir. Parkları da Ankara’nın yeşilliğini ve güzelliğini çoğaltmaktadır. Ankara’yı ziyaret edenlere parkları ve tarihi mekanları gezmelerini öneririz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.