Bu sayfayı paylaş

Ankara’nın övüncü: PTT Pul MüzesiAnkara’da muhteşem bir bina, muhteşem bir müze; PTT Pul Müzesi

Ulus’ta 92 yıllık bir binada haberleşmeye dair yüzlerce belge ve anı sergileniyor. Görmediyseniz mutlaka gidin; çocuklarınızı götürün, gençleri görmeleri için teşvik edin. Müze ücretsiz, pazar günleri dışında her gün açık, personel son derece zarif. İçerisi serin, kafesi hoş, çocuk pulları salonu sevimli, hediyelik objeler şık...

PTT Pul Müzesi gerek içeriğinin zenginliği ve anlamı, gerek özgünlüğü, gerekse sanat ve teknolojinin harmanlandığı modern, yaratıcı düzenlemesi ile gerçekten çok özel. Ankara için çok önemli, değerini bilelim. Gezip görelim, tanıyalım, tanıtalım...PTT Pul Müzesi, hem klasik hem modern.

1933-34’te Emlak ve Eytam Bankası için yapılmış olan binanın Mimarı Clemens Holzmeister. Dış yüzeyi Ankara’nın çevre ocaklarından getirilmiş Ankara taşıyla kaplı. Sadece bina bile başlı başına bir kültür anıtı. Restore edilip PTT Pul Müzesi olarak 2013’te açıldı ve kuşku yok ki dünya çapında bir müze oldu.

PTT Pul Müzesi’nde Türk pul koleksiyonunun tamamını “görsel, işitsel ve interaktif teknolojilerle” öykülendirilmiş olarak göreceksiniz. Her boyutuyla çok etkileyici.

Müzenin her katında dokunmatik ekranlar var ve istediğiniz pulun görüntüsü ile tüm bilgilerine anında ulaşmak mümkün.Adım adım PTT Pul Müzesi

• Müzenin giriş katında Kurtuluş Savaşımızdan günümüze PTT ve haberleşme tarihimiz, gerek koleksiyonlar, gerekse interaktif yollarla betimlenmiş. Günümüzde dijital platformlar, sosyal medya üzerinden gerçekleşen iletişiminin geçmişteki zorlu adımları her biri. Atatürk’ün Nutuk’ta teşekkür ettiği Telgrafçı Manastırlı Hamdi Bey’in fotoğrafı, asker mektupları, tarihe geçen telgraflar... Aynı katta posta arabası, posta kutuları, masa ve duvar telefonları, telgraf cihazları, postacı çantaları, silahlar, damga ve mühürler, geçmişten günümüze postacı kıyafetleri vb. sergileniyor.

• Birinci katta Osmanlı dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti dönemi pul koleksiyonları ile posta tarihine ilişkin objeler sergileniyor.

• İkinci katta tematik koleksiyonlar var: Kültür varlıklarımız temalı pullar. Atatürk temalı pullar. Taşıt, spor, doğa, tarih, turizm temalı pullar. Filatelik ürün koleksiyonu...

• Üçüncü katta dünya pulları koleksiyonunu görebilirsiniz.

• Girişin altında, PTT Çocuk Kulübü var. Müzeye çocuğunuzla giderseniz önceliğiniz bu kat olabilir.

• Yorulursanız Müze kafeteryasında bir mola iyi gelecektir.

• Kendi pulunuz olsun isterseniz PTT’nin dünyada çok az ülkede uygulanan kişisel pul hizmetini de vurgulayalım.

• Müzeden küçük anılarla ayrılmak isterseniz MüzeDükkan’a uğrayın. Pul görselli porselen kupalardan üflemeli cam sanatı örneklerine pek çok hediyelik sizi bekliyor.Osmanlı’dan Kurtuluş Savaşı’na haberleşme

Anadolu’da haberleşmenin çok eski dönemlerinden izler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bulunmuş olan kilden tablet mektupları, zarfları, mühürleri; yüzlerce yıl öncesinin haberleşme araçlarını görebilirsiniz.

Osmanlı ve öncesinde ulaklar, elçiler taşımış resmi haberleri, mektupları.

Buradan sonrasına ait bilgi ve belgeler PTT Pul Müzesi’nde. İlk posta pulu, Sultan Abdülaziz’in tuğrası ile 1863’te basılmış. İlk Posta Teşkilatı, Tanzimat Fermanından sonra 1840’ta kurulmuş. Posta Nezaretinin kurulmasıyla halkın ve yabancıların posta ihtiyaçları karşılanmaya başlanmış. İlk postane Postahane-i Amire 1840’ta açılmış. 1855’te Telgraf Müdürlüğü kurulmuş. 1909’da ilk manuel telefon santrali hizmet vermeye başlamış. Kurum, 1913’te Posta Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adını almış.

Türk posta teşkilatının Kurtuluş Savaşında önemli bir yeri olmuş. Şifreli telgraflarla savaşın seyri değiştirilmiş.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında millileştirilerek İçişleri Bakanlığına bağlanan PTT; 1933’te Bayındırlık, 1939’da ise Ulaştırma Bakanlığı’na bağlanmış.

Tüm bu süreç PTT Pul Müzesinde.PTT Pul Müzesi iletişim

Anafartalar Mahallesi Atatürk Bulvarı, No.13 Ulus

Tel: 0312 560 6047 0312 560 6048 0312 560 6049

www.pttpulmuzesi.org.tr

*Dini ve milli bayramlar, pazar günleri hariç 09:00-17:00 saatleri arasında açık.


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.