Bu sayfayı paylaş

“Ankara’nın İzleri: Kent Belleği Sergisi” ÇSM’deTMMOB Şehir Planlamacıları Odası Ankara Şubesi, 16 Kasım 2015’te “Ankara’nın İzleri: Kent Belleği Sergisi”ni ÇSM’de açacak.

Saat 20.00’de açılacak sergi, 16 - 24 Kasım 2015 tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM) Abidin Dino Sergi Salonu’nda görülebilir. Aynı gün saat 18.30’da ÇSM Yaşar Kemal Toplantı Salonunda “Türkiye’nin Kalbi Ankara” belgeseli de gösterilecek.

Ankara Hatırlamak ve Hatırlatmak İçin Geri Çağırıyor!

TMMOB Şehir Planlamacıları Odası Ankara Şubesi “Ankara Hatırlamak ve Hatırlatmak İçin Geri Çağırıyor!” başlıklı yazı ile duyuru yapmıştı Mayıs 2015’te. “Ankara’nın İzleri: Kent Belleği Sergisi”ne katılım çağrısına ses verenlerin çalışmaları, emeğiyle oluştu sergide yer alan “izler”...

Fotoğraf, koleksiyon (pul, afiş, kupür, kartpostal vb.) çizi (plan, sketch, resim vb.) anı ve videolarla “Ankara’nın İzleri: Kent Belleği Sergisi”ni mutlaka görün. Ankara için, Ankara’da yaşamakta olanlar için, belleğine ve değerlerine sahip çıkmak isteyenler için önemli ve anlamlı bir etkinlik. Ciddi bir emek, önemli bir sonuç.

“Kentin, ayağının, arabanın altından akan yollar; parmağının ucunda eriyen bilgiler, aklından uçup gidenler gibi hiçliğe karışmadan bir şeyler yapmalı.

Ankara, kendini kent yapan her şeyiyle hâlâ aklımızın bir ucunda, çekmecenin arkasında, sokağın izinde; bir evin penceresi, bir mahallenin yüzlerinde; yaşı unutulmuş bir çınarın yaprağında hâlâ asılıyken kendimizden ve kentimizden kalanları bir araya toplamalı. Sevdiklerimizi, burada olanları ya da giden, ama iz bırakanları çağırmalı. Unutkanlık hastalığına direnmeli.

Ankara için, Ankaralılar için; özü öz, bizi biz, şehri şehir yapanları anımsamalı. Kent her yeni vinç, her yeni beton blok, her yeni kimseyle zamanla eriyip eskiyi yutmadan; kimliği kaybolmadan hatırlatmalı.

Hatırlatmalı ki ‘Ankara bizimdir! Bizi kentli yapan Ankara’nın biz(d)e bıraktığı izlerdir.’

Elinizdeki izleri çağırıyor Ankara!

Asfaltın kaldırıma bıraktığımız adımları kapatamayacağını; vinçlerin kentin doğasına, dokusuna ve ruhuna gölge düşüremeyeceğini göstermek için; fotoğraf, video, koleksiyon, yazı, çizi elinizde ne varsa Ankara hatırlamak ve hatırlatmak için geri çağırıyor.”

  • Serginin açılacağı 16 Kasım 2015‘te, yine ÇSM’de saat 18.30’da gösterilecek olan “Türkiye’nin Kalbi Ankara” belgeseli için ayrıntıları 1934 yapımı “Türkiye’nin Kalbi Ankara” ÇSM’de gösterilecek başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.
  • Eski Macar Sefareti fotoğrafı “Pera Mezat/Eski Zaman Müzayede” sayfasından alınmıştır. Teşekkür ederiz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.