Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Ankara’nın İlk ve Tek Kahvaltılık Gevrek ÜreticisiMerkay Grup Gıda 2011 yılında kuruldu. Ankara’da Şaşmaz’da 7500 m2 kapalı alana sahip üretim tesislerinde faaliyet gösteriyor. Kahvaltılık gevrek üretimi konusunda Ankara’da ilk ve tek.

Şirket aynı zamanda iç ve dış pazardaki firmalar için özel markalı (Private label) üretimler de gerçekleştiriyor. Birçok gıda firmasının ara mamül ve işlenmiş hammadde ihtiyacını da karşılıyor.

Şirketin yöneticisi konusunun uzmanı, Gıda Mühendisi Dr. Peruze Ayhan Eşiyok. Röportaj için gittiğimizde bizi üretim tesisinden çıkıp geldiği için üzerinde beyaz önlüğü ve içten gülüşü ile karşılıyor. Bu keyifli ve lezzetli sohbeti siz ArabulAnkara takipçileri ile paylaşıyoruz.

Neden Kahvaltılık Gevrek?

Ben ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünden mezunum. ODTÜ, Biyoteknoloji üzerine doktoramı 2009 yılında bitirdim. 2 sene kadar doktora sonrası çalışmalarımı yürüttüm, daha sonra da aile şirketimize geri döndüm. Bu alan, yani kahvaltılık gevrek üretimi de zaten benim alanım olan Biyoteknolojiden farklı değil. Gıda teknolojileriyle birleştiği alanlar var. Sonuç olarak burada başladık. Fikir olarak da bunu benimsedik; çünkü sektörde yeni firmalara ihtiyaç vardı. Kurulduğumuz dönemde, bizim gibi sektördeki açıktan yararlanmak isteyip bu işe giren firmalar da oldu, dolayısıyla istediğimiz yere daha geç gelebildik. Bir de biz daha önceden market piyasasını tanıdığımız için market odaklı düşündük; ama ürünümüzün konumlanması açısından marketler şimdilik bizim için uygun olmadı. Çünkü bizim ürünümüz isteğe bağlı olan bir ürün; yani genel tüketim malzemesi değil.

Flakefest dışında kaç markanız var?

Flakefest, Croccate, Unicorn, Efruze, Keyfialem olmak üzere 5 markamız, 40’tan fazla ürünümüz mevcut; hepsinin kullanım hakları bizde. Bunların dışında 3 adet henüz kullanmadığımız ve atıştırmalık ürün grubu için beklettiğimiz markamız mevcut.

Ürünleriniz marketlerde satışa sunuldu mu?

Marketlerin bazılarında varız, bazılarında ise henüz yokuz. Marketlerde yerleştirme problemi yaşıyoruz. Çünkü yola yeni çıkan firmalar için marketler tekel oluşturuyor. Marketlere ürünlerinizi sokmak istediğinizde, yüksek raf bedelleri ödemeniz gerekiyor ürün gamınız azsa sinerji yakalayamıyor ve tanıtım bütçeleri oldukça yüksek olan marketteki raflarda yerini alan büyük firmalarla rekabet edemiyorsunuz.

Marketlere girmek için çok büyük bedeller ödemeniz gerekiyor.

O bedelleri ödeseniz bile büyük firmalar sürekli orada. Yeri geliyor sizin etiketlerinizi bile söküyorlar; çünkü kendi bilinirliklerini korumak zorundalar, bu yüzden agresif davranabiliyorlar. Siz raf düzenini sağlamak için ayda bir eleman gönderebiliyorsunuz; onlar iki günde bir eleman gönderebiliyorlar, sizin ürünlerinizi en arkalara atıyorlar. Bu anlamda mücadele çok zor olduğu için ürünlerimizi daha küçük ve butik marketlerle, Türkiye çapında yerleştirmeye çalışıyoruz. Satış çalışmalarımız ve bayilik çalışmalarımız mevcut. Oteller, restoranlar, kafeler ve büfelerden oluşan ev dışı tüketim kanalı (Edt) kanalında çalışmalarımız mevcut. Pastacılık ürünlerimiz de var. Çikolatacılara, lokumculara, şeker üreticilerine hammadde üretiyoruz. Tahıl tozlarımızı, pirinç patlaklarımızı, pasta soslarımızı kullanıyorlar.

Diğer gıda üreticisi firmalardan farkınız ve dış piyasalardaki konumunuz nedir?

Bizim sektördeki diğer firmalardan farkımız, müşteriye uygun farklı ürünler geliştirebilmemiz. Örneğin sektörde hammadde olarak kullanılan tahıl bazlar çok sınırlı sayıda, ama biz müşterinin ihtiyacına göre hem raf ömrünü artırmaya yönelik, hem kullanımına yönelik, hem yurt dışındaki örnekleri yakalamaya yönelik olarak farklı bazlar üretebiliyoruz. Bu anlamda diğerlerinden çok farklı ve öndeyiz. Ulusal gıda sanayisinin en büyük sorunu yenilikçi olamamak, o yüzden ucuzcu olmaya talip oluyoruz. Bu ürün gruplarında kaliteden çok, fiyat ön planda. Ucuza herkes talip oluyor, ama döviz kurunda en ufak bir oynama her şeyi etkiliyor. Rakip çok, ürün çok; doğal olarak bunların hitap ettiği pazar da her şeyden etkileniyor. Örneğin bayramlık veya ikramlık çikolata olarak geçen ürün neredeyse tüm rekabetçi fiyata sahip firmalar tarafından üretiliyor.

Firma kataloglarına baktığınızda ürün çeşidi olarak sadece dolgu ve paketleme farklılığı görüyorsunuz, sonuçta 100 çeşit ürün varmış gibi görünse de birkaç çeşitte kalıyor. Bu da aynı pazara gidiyor. Siz de bu pazara girdiğinizde oradaki alıcılar ucuz verenden alıyor. İlk Rusya pazarı açıldığı zaman çikolatacılar akın etmiş ve çok büyük paralar kazanılmış; kaliteden ziyade fiyata önem verildiği için yabancı firmalar gelince tabi kalite farkı görülerek Türk ürünleri piyasadaki yerlerini kaybetmiş. Bu olumsuzluklara rağmen kurtarılabilecek pazarlar var. Örneğin Cezayir. Fuara gittiğimde Türk ürünlerini çok ön planda olduklarını ve kaliteli ürün olarak algılandığını gördüm. Bir de oraya iyi üreticiler gitmiş. Eğer bu şekilde piyasaya girilirse, başka ülkelerden gelen firmalar olduğunda bu pazar kaybolmaz. Bir de firmaların Arge yapmaları gerekir.

Sektörde çok fazla firma var; ama trendi yakalayacak çok az firma bulunmakta. Mesela biz bir ürün çıkartıyoruz; ürün kullanım önerileri sunuyoruz, aa hiç aklımızaa gelmemişti diyorlar. Bir deneyin diyoruz, ama bu noktalar denemiyor; ta ki başka bir firma bunu yapana kadar. Hemen ertesi gün denemek istiyorlar. Risk almıyor, yenilikçi olmaya çalışmıyor. Türkiye’deki sanayide zaten herkes herkesin yaptığı işi yapıyor.

Hedef kitlesi olarak tanımladığımızda, daha çok kadınlar mı?

Kadınlar ve çocuklar hedef kitlemiz. Yurt dışında çok büyük bir alışkanlık bu, sabah akşam tüketiliyor. Türkiye’de de kullanımı giderek artmakta. Sektörde çok fazla yerel firma yok, Ankara’da tek biz varız. Türkiye’de toplamda 7-8 adet firma bulunuyor; ama bu 7-8 adet firmadan kimse bizim kadar geniş bir ürün gamı çalışmıyor. Ama 1-2 tane firma, reklam hacmi yüksek olduğu için, daha fazla tanıtım yaptıkları ve ürün gamları çok geniş oldukları için daha fazla ön planda tutuluyor. Onlarla zaten Ankara’da bir üretici olarak yarışmanız mümkün değil; ama bilinçli bir tüketici olarak, bir sürü gamda yerli üretim yaparak, Türkiye ekonomisine çok büyük bir katkıda bulunuyoruz. Bu konuda da Türk halkından da destek bekliyoruz.

Yerli ürünlere bakış açımızı değiştirmeli miyiz?

Hem bu işin yıllarca eğitimi almış, hem de bu konuda uzman biri olarak “yerli mallarımıza sahip çıkıp yerli firmalara destek olmalıyız” diyorum. Bazı firmalar var, gerçekten tüketiciye kaliteli ürün sunuyorlar; ama insanlar ithal markaları tercih ettiği için bu firmalar şu anda ya batmış ya da batmak üzere. Örneğin bizim sektörümüzün en eski firmaları yeni firmaların aşırı rekabetçi fiyat politikaları ve ihracat yaptıkları bölgelerdeki istikrarsızlıklar yüzünden faaliyetlerine devam edemiyorlar. Ya iş değiştiriyor ya da işlerini tamamen kapatıyorlar. Yılların emeği, bilgi birikimi heba oluyor, bu durum beni çok üzüyor.

Üretim tesisiniz Şaşmaz’da, kaç hat var burada?

Şu anda 3 hattımız var. Kendim de üretimdeyim; ama aynı zamanda firmanın genel müdürüyüm ve Arge çalışmalarına çok önem veriyorum. Pazarlamaya da destek veriyorum; çünkü sektörde bilgilendirerek satmanız gerekiyor, ama her satış elemanını bunu yapamıyor; zor, çünkü yeni bir ürün.

Tanıtımda neler yapıyorsunuz? Ürünlerinizi tanıtabiliyor musunuz?

Tanıtım için gerekli bütçeleri ayırmak çok zor. Fuarlara gitmeye çalışıyoruz ya da birebir görüşmeler yapıyoruz. Sektördeki ilgili firmalarla iletişim kurup onlara kendimizi tanıtıyoruz. Belirlenen marketlerde tanıtım etkinlikleri gerçekleştiriyoruz.

Dijital pazarlama konusunda ne düşünüyorsunuz? Ürünleriniz için dijital pazarlama yapıyor musunuz?

Artık yaşam dijitalleşti. Bizim nihai hedef kitlemiz zaten dijital. Yani internet kullanıcıları. Bunun dışında kalmak imkansız. Biz internet ortamındaki çalışmalarımız kurulduğumuz yıl başlattık.İlk ürünlerimizi ilkin dijital ortamlarda tanıttık. Sosyal medyayı önemsiyoruz. Bu alandaki çalışmalarımız devam ediyor.

Ankara’nın Dijital Tanıtım portalı ArabulAnkara.com’un çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence Ankaralı firmalar için çok iyi bir fırsat. ArabulAnkara üyeleri ile güç birliği yaparak büyüyecek bir portal. Biz açılır açılmaz üye olduk. Web ortamında her an güncelleyebileceğiniz bir firma sayfanızın olması, her türlü dijital problemde danışabileceğiniz uzmanların ve her türlü sektörel sorunlarınızı paylaşabileceğiniz bir haber akışı olması çok faydalı. Ankaralı firmaların dijital pazarlamalarına direkt katkı sağlar.

Merkay Grup Gıda hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.