Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Ankara Kedisi, Sağır ve Güzel...Ankara kediniz varsa; saf, sağır ve güzelse neden ünlü de olmasın?

Pursaklar Belediyesi bu yıl 4. Ankara Kedisi Güzellik Yarışması’nı düzenliyor. Ödüller cazip. 1. olan kedinin sahibi İtalya turu, 2. olan kedinin sahibi Akdeniz tatili, 3. olan kedinin sahibi ise Karadeniz turu kazanacak. Ayrıca tüm katılımcılara sürpriz hediyeler var.

Pursaklar Belediyesi bu yarışma ile “Ülkemizin ulusal hazinelerinden, tarihi ve kültürel miraslarından biri kabul edilen, kökeni ve anavatanı Ankara olan (Ankara’nın havası nedeniyle Ankara keçisi, ve Ankara tavşanı gibi) uzun, ipeksi tüyleri bulunan Ankara kedisinin korunmasını ve tanıtılmasını amaçlıyor.

Ankara Kedisi Güzellik Yarışması

Bu yılki “Ankara Kedisi Güzellik Yarışması”na 19 Kasım’a kadar başvuru yapılabilecek. Siz de yarışmaya katılmak isterseniz Pursaklar Belediyesi’nin 0312. 399 81 44 ve 0312. 399 23 45 numaralı telefonları arayıp kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıca Pursaklar Belediyesi’nin web sayfasındaki kayıt formunu doldurarak online başvuru da yapabilirsiniz.

21 Kasım 2015 Cumartesi günü, saat 11.00‘de başlayacak olan Ankara Kedisi Güzellik Yarışmasını Pursaklar Belediyesi-Abdürrahim Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde izleyebilirsiniz.

Ankara Kedisinin Özellikleri

  • Ankara kedileri uzun ipeksi tüylüdürler. Mevsime görü uzunluğu değişen tüyleri genellikle boyun kısmında uzun, beyaz renktedir. Sık taramak gerekir. En iyi tüylere sahip Ankara kedileri genellikle üç yaşını geçmiş olanlardır. Ankara kedisi tüm uzun tüylü kedilerin atasıdır.
  • Beyaz renklidirler; fakat siyah, duman ve boz renkli olanların da Ankara kedisi olduğu iddia edilir. Beyaz haricinde 20’ye yakın renk ve desende farklı kürk tipleri olduğu belirtilir.
  • Ankara kedilerinin iri ve badem biçimli gözleri vardır. Genellikle mavi renklidir. Kehribar yeşil ve sarı da olabilir. Farklı göz renklerine sahip olanlar arasında sağırlık yaygındır. Mavi olan göz tarafı sağırdır. İki göz de maviyse ikisi de sağır olabilir. Sağırlık Ankara kedilerinin kalıtsal bir hastalığıdır.
  • Kulakları geniş, sivri uçlu, dik ve tüylüdür.
  • Yürürken kuyruklarını sırtlarına doğru, yatay bir şekilde kıvrık tutarlar.
  • İnce kemiklidirler. Vücut yapıları kıvrımlı ve zariftir. Orta boy bir vücuda, uzun bacaklara, uzun ve kabarık tüylü bir kuyruğa sahiptirler.
  • İyi huylu, sevecen, nazlı, naziktirler. Eğitilmeye yatkındırlar.
  • Sahiplerini sever, sevgi görmekten hoşlanırlar. Sadıktırlar. Sahiplerine bağlı ve uyumlu olmakla birlikte, güçlü kişilik özelliklerini ve bağımsızlıklarını korurlar.
  • Sudan hoşlanmazlar.
  • Avcılık bilmezler.

Angora Cat, Turkish Angora Cat

Ankara’nın ve ülkemizin bu önemli değerleri Avrupa ve Amerika kıtalarına götürülmüş, oralarda da yetiştirilmiştir. Yabancılar Turkish Angora için dernekler kurmuş, düzenledikleri yarışmalarla ırkın gelişmesi ve saf Ankara kedisi üretimi için çalışmışlardır. Günümüzde de bu çalışmaları devam etmektedir. Bizler Ankara’nın en eski ve doğal bir parçası olan Ankara kedisine yeterli ilgiyi göstermediğimiz için yabancılar sahiplenmiştir.

Geçmişi Anadolu’nun en eski dönemlerine kadar uzanan; fakat melezlemeler nedeniyle soyu yok olma noktasına gelen Ankara kedisi 17. yy’da ayrı bir cins olarak kabul edilmiştir. Özellikle İran kedilerinin iyileştirilmesi için kullanılmış, fakat sonuç mutasyona uğramış kediler olmuştur. Yine de yüzlerce dolara alıcı bulmaktadırlar. Avrupa ve Amerika’da üretilen Ankara kedileri için de durum aynıdır. Avrupa ve Amerika’de üretilen ve pazarlanan çoğu Ankara kedisi “doğal kedi” olmaktan uzak, insan müdahalese ile genetiği bozulmuş örnekler kabul edilmektedir.

Saf Ankara kedisi, “gerçek” Ankara kedisi için en doğru adres 1939‘dan bu yana Ankara kedisi yetiştiren Ankara Hayvanat Bahçesi’dir. Ankara Hayvanat Bahçesi, dünyada Ankara kedisi yetiştiren en önemli kurumdur.

Tüm dünyada romanlara, filmlere, tablolara, fotoğraflara konu olan Ankara kedimizin tanıtımına katkıda bulunan Pursaklar Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.