Bu sayfayı paylaş

Ankara keçisinden çoban köpeklerine bu fuardaAnadolu Çoban Fuarı Ankara’da açılıyor.

Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çoban Fuarını, 18-21 Mayıs tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) ziyaret edebilirsiniz. Bu yıl ilki yapılacak olan olan fuar, kentimizin ve ülkemizin gıda, tarım, hayvancılık geleceği için büyük önem taşıyor. Eğlenceli ve bilgilendirici geçecek olan fuara;

• Çoban köpeği ırklarını merak ve takip edenler

• Yüzlerce yıl Ankara’yı ticaretin ve zenginliğin merkezi yapan Ankara keçisini yakından görmek isteyenler,

• Ankara balı konusunda bilgilenmek isteyenler.

• Çocukların Türkiye’nin tarım ve hayvancılık zenginliklerini görmesini isteyen anneler, babalar, öğretmenler

• Doğayı sevenler, doğal hayatın özlemini çekenler

• Tarım ve hayvancılık yapanlar

• Ziraat, Veterinerlik Fakültelerinde okuyanlar, bu alanlarda çalışanlar

• Tarım ve hayvancılık üzerine projesi olanlar ve sektör temsilcileri mutlaka görmeli.

Türkiye Çoban Fuarı 2017 etkinlikleri

2017 yılının bu en önemli tarım ve hayvancılık fuarında birçok etkinlik düzenlenecek. Örneğin;

Küçük çiftçiler alanı / Çocuk köyü: Metropol kentlerde yaşayan, doğadan uzak büyüyen çocuklara, tarım ve hayvancılığın insanlık tarihi kadar eski, önemli ve değerli bir meslek olduğu “yaşatılarak” gösterilecek. Genç kuşaklar bu meslek için özendirilecek; aile çiftçiliği desteklenecek. Çocuk köyünde “Keçeden İşler Atölyesi, Kilden Oyuncak Yapım Atölyesi, Masal Saati, Koyun-Keçi Sağımı Öğreniyoruz, Harita Tamamlamaca Öğreniyoruz,” gibi etkinliklerden topaç çevirmeceye, çuval yarışından halat çekmeye kadar birçok oyun oynanacak.

Canlı hayvan sergisi / fuarı: Büyükbaş, küçükbaş, arı, çoban köpeği, tavşan gibi tüm Türkiye’de yetiştiriciliği yapılan, merak edilen, sevilen, bilinen ya da bilinmeyen hayvanlar ve ırkları fuarda olacak.

Mikro uygulama çiftlikleri: Yetiştiriciler için kurulacak mikro çiftlikte inovatif ve gerekli olan malzemelerin, teknolojilerin sergilenmesi sağlanacak. Barınaktan otomatik yemlik/suluk sistemine, kırkım makinelerinden süt sağım sistemlerine kadar her türlü teknolojinin kullanımı uygulamalı gösterilecek.

En güzel damızlık koç - teke yarışması: Fuarda en güzel Ankara keçisi tekesi, Akkaraman ve Orta Anadolu merinosu koçu yarışmaları düzenlenecek.

En güzel Ankara balı yarışması: Malum, kentimiz balı ile meşhur; fuarda Ankara balına dikkat çekmek için yarışma düzenlenecek.

En güzel inek yarışması: Bölgemizdeki süt üreticiliğini teşvik için yarışma düzenlenecek.

2. Ulusal kırkım şampiyonası: Makineli küçükbaş hayvan kırkımcıları 20-21 Mayıs’ta yarışacak.

En güzel çoban köpeği müzayedesi : Irk özellikleri dikkate alınarak Türkiye’nin yerli gen kaynağı olan çoban köpekleri için müzayede düzenlenecek.

Koç ve teke müzayadesi: Koç ve tekelerin müzayede ile satış geleneği Ankara’da yeniden canlandırılacak.

Yem bitkileri galerisi: Türkiye’de ilk defa fuar kapsamında yem bitkileri tanıtma galerisi oluşturulacak.

Yeni yatırımcılar için atölyeler: Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanında yatırım yapmak isteyenler, yeni başlayanlar için atölyeler düzenlenecek.

Çoban Fuarı Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak

Ankara Çankaya’nın Çavuşlu Mahallesi çobanlarının, Güdül leblebicilerinin, Güdüllü kırkımcıların olacağı; yöresel ürünlerin satılacağı fuar, Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) yapılacak. AKM, Kazım Karabekir Caddesinde 19 Mayıs Stadyumu karşısında. Otoparkı mevcut, toplu taşım araçlarıyla da gidilebilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı ana sponsorluğunda yapılan fuarı 18-21 Mayıs tarihlerinde 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 2017 yılının bu en önemli tarım ve hayvancılık fuarına giriş ücretsiz, kayıt yaptırmak da gerekmiyor. Yarışmalara katılım için fuar sitesinde yer alan formlar doldurulmalı. Fuar ile ilgili detaylı bilgi almak için 0232 501 2220 ya da 0850 221 9276 numaraları arayabilirsiniz.

Fotoğraf için Hamiyet İlhan’a teşekkür ederiz.


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.