Bu sayfayı paylaş

Ankara Firmaları DijitalleşiyorDijital pazarlama için işe nereden başlanacak, nasıl yürütülecek, ne kadar maliyeti olacak? SEO uzmanı, sosyal medya uzmanı, içerik stratejisti, web tasarımcısı... KOBİ’ler, özellikle küçük işletmeler, dijital pazarlama uzmanlarının önerdiği o koca ekibi nasıl finans edecekler?

Yıllardır Ankara’da, ağırlıklı KOBİ’lere hizmet veren bir ajansın yöneticisi olarak büyük küçük pek çok firmanın sahibi ile tanıştım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki hepsi pazarını iyi tanıyan, ürünlerinin pazarlamasında ve satışında yer alan iyi yöneticiler. Yani ürettikleri ürünü önce kendileri pazarlamıştır ve hala satışta bizzat bulunurlar.

Kendi pazarlarını iyi bilen bu yöneticilerin şimdilerde en çok önemsedikleri pazar, dijital pazar.Bu firmaların patronları ile her bir araya geldiğimizde konumuz çoğunlukla “dijital pazarda ne yapılabileceği” oluyor. Yine her zaman olduğu gibi ince eleyip sık dokuyorlar. Çoğu, henüz web sitelerinin bile tam istedikleri gibi olmadığını belirtiyor. İşler eskisinden kolay değil, yıllarca başarıyla pazarlarını koruyan firma yöneticileri şimdi biraz kaygılı. Kaygılı olmakta haklılar, çünkü dijital pazarlama tamamıyla kendilerinin yapabileceği bir iş değil. Uzmanlardan yardım almalılar, bu da öyle az bir bütçe sayılmaz. Bu konuda yazılan kitapları okuyorlar, hizmet veren ajans ya da uzmanlarla konuşuyorlar. Araştırıyorlar, ama tam anlamıyla dijital pazarda olduklarını düşünmüyorlar. Ağırlıklı olarak Google Adwords kullanıyorlar.


Geleneksel medyada da bütçeleri elvermediği için yeterince yer alamayan bu firmalar, Google reklamları ile başladıkları bu pazarlamadan dönüt alınabileceğini gördüler aslında. Ama bunun da tek başına yetmediğini biliyorlar. Google, Sosyal Medya derken şimdi sıklıkla duydukları SEO, SEM, içerik pazarlaması vb. kavramlar daha da çok düşündürüyor firma sahiplerini.

İşe nereden başlanacak, nasıl yürütülecek, ne kadar maliyeti olacak? SEO uzmanı, sosyal medya uzmanı, içerik stratejisti, web tasarımcısı... KOBİ’lerin, özellikle küçük işletmelerin, dijital pazarlama uzmanlarının önerdiği o koca ekibi finanse etmesi ya da profesyonel bir ajanstan alınacak hizmetler için gereken bütçeyi açması biraz zor. Peki o halde ne yapmalı?

Biz ArabulAnkara’yı, Ankaralı firmaların üyelik sistemi ile dijital ortamda tanıtımını yapmak ve bu konuda bilgi akışı sağlamak için açtık. Yıllarca birlikte yol aldığımız bu değerli firmalara bilgi aktarmak, çözüm önerileri geliştirmek, sorularını yanıtlamak için çalışıyoruz.

Nerede hareket orada bereket

Bir önceki yazımda dijital pazarlamanın bel kemiğini oluşturan kaliteli içeriğin önemini vurgulamıştım. Bunun doğru yapılması halinde gerisinin kolay olduğunu söylemiştim. Evet kolay sayılır, çünkü pazarlamanın kuralları tümden değişmedi, yeni pazarlar eklendi. Nerede hareket orada bereket. Şimdi hareketin merkezi internet. İşte bu yeni pazar yerinde yaptığımız pazarlama çalışmalarının tümüne dijital pazarlama diyoruz. Ankara firmaları burada birçok platformu kullanarak ürünlerini, hizmetlerini, markasını tanıtarak müşteri potansiyelini genişletebilir, satışlarını artırabilir. İnternet üzerinde yer alan web siteleri, arama motorları, portallar, sosyal ağlar, mobil vb. Ankara firmalarının da pazarlama yapabileceği dijital platformlardır.

Ankara firmaları, dijital pazarlama için işe nereden başlamalısınız?

İşe web siteniz ile başlayabilirsiniz. Web sitenizi kurma amacınız, insanları buraya çekerek satın alma sürecini başlatmak olmalı. Web sitenizi bir nevi ürün ve hizmetlerinizin sergilendiği mağaza gibi düşünün. O halde mağazanız nasıl olmalı?

Mağazanızın içeriği, dekorasyonu, işlevselliği, vitrin düzenlemesi kısaca tüm yapılanması, potansiyel müşterilerinizin beğenilerine uygun olmalı. İçi ferah, temiz ve aydınlık olsun ki insanlar girdiklerinde rahatça dolaşabilsin. Web siteniz de tıpkı bu mağaza gibi davetkar, ferah, aydınlık ve sade olmalı. Bunu web tasarımcısı yapabilir.

İnsanlar sitenizde aradıklarını kolayca bulabilsinler. Bunu da site içi arama motoru optimizasyonu size sağlar. Mağazanızdaki ürünlerin niteliği yeni trendlere uymalı. Demek istediğim, web sitenizin hem grafiksel, hem yapısal, hem de içerik açısından davetkar olmasını sağlamalısınız. Çünkü yapacağınız tüm pazarlama çalışmalarında web siteniz sizin merkez üssünüz olacak. Burası ne kadar nitelikli ve doğru yapılandırılırsa, diğer platformlardaki çalışmalarınız da o kadar verimli olur. Unutmayın; her şeyi, tüm pazarlama çalışmalarınızı insanları buraya çekmek için yapıyorsunuz. Geldiklerinde onları etkilemelisiniz, etkileyin ki girdikleriyle çıktıkları bir olmasın.

Web sitenizde varış sayfalarınız olmalı.. Varış sayfası, internet ortamında verdiğiniz reklamlarda ve sosyal medya platformlarınızdaki paylaşımlarınızda kullanıcılara verdiğiniz bağlantıları tıkladıklarında gelen sayfalardır. Bu sayfaların, reklamdaki veya paylaştığınız içerikteki konuyu en sade ve kolayca algılanabilir şekilde anlatıyor olması gerekir. Kullanıcı başka bir arayüzü tıklamadan burada aradığını bulabilmelidir.

Mutlaka blogunuz olmalı. Blogunuz bir anlamda sizin web günlüğünüzdür. Kurumsal gazeteniz gibi işlev görür. Yeniliklerinizi, haberlerinizi, alanınızla ilgili faydalı bilgi ve görselleri buradan yayınlarsınız. Arama motorları, arama yapan internet kullanıcılarını en çok bu bloglara yönlendirirler. Bloglarda paylaştığınız içeriklerin özgün ve faydalı olmasına dikkat etmelisiniz. Bu SEO açısından bir zorunluluktur.

Webiniz SEO yani site içi ve site dışı arama motoru optimizasyonuna uygun olmalı. Site dışı arama motoru optimizasyonu, dış dünya ile bağlantınızı sağlar. Size gelen insanların çevrelerine sizi referans verdiklerini düşünün. İşte tam da bu, diğer sitelerin, blogların sizin sitenize link vermesi sizi arama motorları sorgulamalarında daha öncelikli yapar.

Artık web sitemiz her şeyi ile hazır diyorsanız diğer platformlara geçebiliriz.Bir sonraki yazımızda SEO yani arama motoru optimizasyonu konusunda detaylı bilgiler bulacaksınız.


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.