Bu sayfayı paylaş

Ankara dijital caz arşivi Ankaraca’Z yayındaAnkara ve caz bu sitede buluştu.

Ankaraca’Z özgün içerikleri, caz ve Ankara temalı özgün fotoğraflar ve videoları, caz müzisyenlerinin özgeçmişleri, caz kitaplığı ve güncel konserlerin duyuruları ile çok zengin bir caz sitesi. Sitenin bir diğer önemli özelliği ise “sosyal sorumluluk” projesi olarak gerçekleştiriliyor olması. Proje, Ankara’da 7 yıldan bu yana kesintisiz caz konserlerinin gerçekleştirildiği Hotel SAMM bünyesindeki SAMM’s bistro tarafından destekleniyor.

Ankara’nın kültürel ve sanatsal mirasına cazdan izler taşıyacak bu güzel siteyi takip etmenizi öneririz. Etkinlikler, fotoğraflar, videolar, kitaplar, müzisyenler ve yazılarla Ankara ve caz müziği bu sitede. Ankaraca'Z

Ülkemizde 1920’li yıllarda İstanbul’da başlar cazın öyküsü. 50‘li yıllarda Ankara Radyosu programlarında çalınmaya başlar. Türkiye’nin ilk caz müziği yorumcusu Sevinç Tevs, 1930’da Ankara’da doğmuş, Ankara Devlet Konservatuvarı Şan ve Tiyatro bölümlerinde okumuş, Ankara Radyosunda söylemiş ve ilerleyen yıllarda dünyaca ünlü bir sanatçı olmuştur.

Birçok caz şarkıcısının, müzisyeninin yetiştiği kenttir Ankara. Ankara Devlet Konservatuvarı, Ankara Radyosu, Ankara Palas, Gar Gazinosu caz müziğinin kaynağı gibidir. Ankara’da doğan, yetişen ya da bir dönem Ankara’da bulunan Cüneyt Sermet, Nejat Cendeli, Durul Gence, Orhan Sezener, Yaşar Güvenir, Selçuk Sun, Muvaffak Falay, Erdoğan Çaplı, Süheyl Denizci, Erol Pekcan, Tuna Ötenel ve diğer öncü isimlerle zenginleşir caz. Ankara’dan dünya sahnelerine ulaşan diğer sanatçılarla ile devam eder bu süreç ve günümüze ulaşır. Konservatuvarlardan festivallere, konserlerden albümlere Ankara’nın caz ile ortalama 70 yıldır devam eden dostluğu artık diitalde.

Caz çağrışımları ile Ankara

Sitede, “Ankaraca” başlığı altında, “Caz çağrışımları ile Ankara” adlı fotoğraf ve yazı dizisinde yer alan yazı ve fotoğraflarda kentin farklı ortamlarına bambaşka bir pencereden bakılmış. Ulus - 2. TBMM, Sıhhiye - Hitit Güneş Kursu Anıtı, Çankaya - Botanik Parkı ve Ulus - Ankara Kalesi müzisyenler ve enstrümanları ile fotoğraflanmış. “Ankara ve Caz” içerikli yazılar ile desteklenmiş. İşte o yazılardan kesitler, fotoğraflardan örnekler:Biz CAZ’da durduk.

Ankara’dan Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonlar, Galatlar, Romalılar, Araplar, Moğollar geçti. Selçuklular ve Osmanlılara yurt, Türkiye Cumhuriyetine başkent oldu. Tınılarını hayal bile edemediğimiz ezgiler söylendi bu topraklarda. Yasta, ayrılıkta, düğünde, bağbozumunda şarkılar söylendi. Binlerce yıllık süreçte “ezgiler ezgilere, diller dillere karıştı” ve devletler ulaşamasa da, şarkılar ulaştı bugüne. Müziğin adı ilahi, mersiye, mehter, gazel, semai, şarkı, türkü, uzun hava, ninni, çiftetelli oldu... Rock, kanto, tango, rap, caz oldu... Ama müzik hep oldu.

Ve biz CAZ’da durduk.

Çünkü Ankara ile cazı çok yakıştırdık. Ankara direnenlerin kenti. Caz direnenlerin müziği... (yazının tamamı için: Biz CAZ'da durduk)Hititlerden Ankaraca’Z’a

Ankara’da caz yapmak 4 bin yıl öncesine uzanmaktır kimi zaman.

Hitit ezgilerinin nasıl olduğunu hayal etmektir. Törenlerde kullandıkları nesnelerin çıkardığı sesleri merak etmektir...

(yazının tamamı için:tıklayınız)Saksafon şarkı söyleyen insan gibidir

Cazın nefesi saksafon, Ankara’nın nefesi Botanik dedik ve yola koyulduk Ankaraca’Z ekibi olarak. Cazın sembol enstrümanlarından biri olan saksafonu, Ankara’nın sembol alanlarından Botanik’e yakıştırdık fotoğraf çekimlerimiz için. Saksafonun tınılarıyla dolaştık Botanik’i, duydunuz mu sesimizi... (yazının tamamı için tıklayınız)Notalar sağlamdır, kaleler gibi

Notalar sağlamdır kaleler gibi; geçmişi fısıldar bugüne. Frigya Kralı Midas’ın sırrını fısıldayan sazlıklar gibi... Asya’yı Anadolu’da yaşatan türküler gibi. Eski Afrika’yı Amerika kıtasında yaşatan caz gibi... (yazının tamamı için tıklayınız)

Ankaraca'Z'ın bu çalışma kapsamında hazırladığı videoyu izlemek için: Ankaraca, Sonbahar ve Caz...


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.