Bu sayfayı paylaş

Ankara Devlet Tiyatrosu’na 10 ödülAnkara DT ödülleri ve 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun.

Türk kültür tarihinde ortaoyunu ve gölge oyunu bulunmakta; meddahlar ve Karagöz-Hacivat figürleri ile toplum hem eğlenmekte, hem öğrenmekteydi. İlerleyen yıllarda yabancı tiyatro toplulukları Osmanlı İmparatorluğuna turneye gelmiş; imparatorluk bünyesinde gayri müslim topluluklar oyunlar sahnelemiştir. İlk tiyatro oyunumuz Şair Evlenmesi’ni Şinasi yazmış ve görücü usulü ile evlenmeyi eleştirmiştir. Oyun kalitesi ve sayısı, oyunculuk, teknik, okullar, sahneler vb. boyutlarıyla batılı anlamda tiyatro giderek gelişmiş; 1949’da Devlet Tiyatro ve Operası kurulmuştur. Devlet Tiyatroları günümüzde Ankara, Antalya, Elazığ, İstanbul, Erzurum, Malatya, İzmir, Konya, Samsun, Bursa, Sivas, Çorum, Adana, Van, Zonguldak, Trabzon, Gaziantep, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Ordu illerinde sahneleri ve bölge müdürlükleri hizmet vermektedir.Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri ve Ankara DT başarısı

Türkiye’de ilk resmi sanat kurumu olarak, 1 Ekim 1949’da Küçük Tiyatro ve Büyük Tiyatroda sahnelediği oyunlarla faaliyetine başlamıştır. 27 Nisan 1993’te Kamyon Tiyatrosu uygulaması başlatan Ankara Devlet Tiyatrosu, ilk olarak Kızılcahamam Lisesi bahçesinde Yedi Köyün Yargıcı adlı çocuk oyununu oynamıştır.

Ankara Devlet Tiyatrosu bu sezon Akün Sahnesi, Altındağ Tiyatrosu, Büyük Tiyatro, Cüneyt Gökçer Sahnesi, Küçük Tiyatro, Oda Tiyatrosu, Stüdyo Sahne, Ziraat Sahnesi, İrfan Baştuğ Sahnesi ve Şinasi Sahnesinde oyunlarını sahneliyor.

52. Sanat Kurumu Tiyatro Ödüllerinde 10 ödül birden alan Ankara Devlet Tiyatrosunu kutluyoruz.

Ankara’nın en köklü kurumlarından olan; 1948’de Sanat Sevenler Kulübü olarak kurulan; 1952’de Sanat Sevenler Derneği, 1981’de Sanat Kurumu Derneği’ne dönüşen ve geleneksel olarak Sanat Ödülleri veren kurum, 2015-2016 sezonu tiyatro ödüllerini verdi:

En iyi yönetmen Erdinç Doğan (Yeraltından Notlar. Oyun Ziraat Sahnesinde devam ediyor; fakat 10 Nisan’a kadar biletleri tükenmiş durumda.)

En başarılı kadın oyuncu Aysel Çakar Kara (Annemin Son Çığlıkları. Oyun Büyük Tiyatro’da devam ediyor. 4-7-9 Nisan’a bilet var.)

En başarılı erkek oyuncu Murat Çidamlı (Yeraltından Notlar)

Övgüye değer kadın oyuncu Kader İlhan (Çamaşırhane)

En iyi çeviri Beliz Coşar (Grönholm Metodu. Oyun Büyük Tiyatro’da devam ediyor. 24-26-28-31 Mart’a bilet var.)

En iyi sahne tasarımı Murat Şimşek (Annemin Son Çığlıkları)

En iyi giysi tasarımı Funda Çebi (Kurnaz Âşıklar)

En iyi ışık tasarımı Kerem Çetinel (Kurnaz Âşıklar)

En iyi müzik Can Atilla (Müfettişler)

En iyi yayın tasarımı Annemin Son Çığlıkları adlı oyunun program dergisi.27 Mart Dünya Tiyatro Günü

En önemli etkinliği bir tiyatro oyuncusu, tiyatro yönetmeni ya da tiyatro yazarının kaleme aldığı evrensel bildiridir. Ülkemizde de tiyatro ile ilgili kurumlar 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle ulusal bildiri yayınlamaktadır.

Geleneksel olarak 27 Mart’ta oyunlar ücretsiz olmakla birlikte Ankara DT oyunları için biletler tükenmiş durumda.

Sanatın tüm dallarıyla birlikte tiyatroda da daha ileride olmak, toplumumuzu ve dünyayı sanatla aydınlatmak, hayatı sanatla daha anlamlı kılmak ve güzelleştirmek dileğiyle tüm sanatseverlerin ve tiyatro camiasının “27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun!”


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.