Bu sayfayı paylaş

Ankara’daki kurbanlık satış yerleriAnkara’daki kurbanlık satış ve kesim yerleri listesi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara’nın ilçe belediyeleri kurban satış yerleri ile ilgili çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. Kurban satış yerlerinin birçoğunda kesim de yapılıyor. Kesim alanı olarak semt pazar yerlerinden de yararlanılıyor.

İlçe belediyelerimiz, kurdukları kurban pazarlarında kurban hizmetlerini zabıta, temizlik işleri, sağlık işleri, destek hizmetleri birimlerindeki ekiplerin ortak çalışmaları ile yürütüyor. Ankaralıları “gebe olan; sağlık raporu, numaralı kulak küpesi, menşei belgesi olmayan kurbanlık almamaları; kurbanlığın hasta olmaması, diri ve sağlıklı olması, satış alanlarındaki veterinerlere danışılması” konularında uyarıyorlar. 2 yaşını doldurmamış büyükbaş, 1 yaşını doldurmamış küçükbaş hayvanların kesilmemesi için önlem alıyor; kasapları eğitiyorlar.

Ankara ilçelerinde kurbanlık satışı ve kesimi

Ankara ilçe belediyelerinin kurbanlık satış yerleri ve Kurban Bayramı hazırlıklarına gelince...

Ankara Büyükşehir Belediyesi: İlçe belediyelerinin kurduğu kurbanlık satış yerleri ve kesim alanlarını her gün ilaçlıyor. İlaçlama ve dezenfekte çalışmaları bayram süresince ve sonrasında da devam edecek.

Altındağ Belediyesi: Türkiye’nin en büyük ve en modern Kurban Kesim ve Satış Merkezini Karapürçek’te açtı. 200 dönüm arazide kurulan ve 10 bin hayvanın aynı anda barınabileceği kapasiteye sahip tesiste; mescit, tuvalet, kafeterya, satıcılar için duş ve yemek bölümleri bulunuyor. Kurbanlıklar veteriner hekimler kontrolünde.Çankaya Belediyesi: Mühye köyü kurban kesim alanında ilaçlama, güvenlik ve ulaşım hazırlıklarını tamamladı. Alana belgesiz, küpesiz, 2 yaşından küçük hayvanlar alınmayacak. Talep ederseniz, kurbanlıklara ultrason cihazı ile gebelik kontrolü yapılacak. Bayram sonrasına kadar her gün ilaçlama devam edecek; hayvan gübreleri ve seyyar tuvaletler temizlenecek. Alanda ambulans, hayvan kontrol ve zabıta araçları, yakalama timi hazır bulunacak.

Çubuk Belediyesi: Canlı Hayvan Pazarı bu yıl da kurban satış yeri olarak belirlendi. Kurban kesim yeri ise Girişim Et Entegre Tesisi, Canlı Hayvan Pazar Yeri içindeki kapalı alan ve büyükbaş-küçükbaş hayvan çiftlikleri tarafından dilekçeyle müracaat edilip denetimi yapılan, geçici ruhsat verilen alanlar. Sokak, park, meydan gibi umuma açık yerlerde kurban kesimine izin verilmeyecek.

Etimesgut Belediyesi: Bu yıl da Yeşilova Mahallesi’ne kurban satış yeri kuruyor; satıcıların ve alıcıların sorun yaşamaması için gerekli tüm önlemleri alıyor.

Keçiören Belediyesi: Bağlum kurban yeri ve Ovacık kurban yerinde tüm hazırlıklarını tamamladı. Kurban yerlerine küpesiz, yaş gösterir belgesi olmayan kurbanlık kabul edilmiyor. Dişi kurbanlıklardan gebelik testi isteniyor.

Kızılcahamam Belediyesi: Kurban pazarı, Kızılcahamam Sanayi Sitesi Mezbaha mevkiinde kuruluyor. Satıcı ve alıcıların sorun yaşamaması için düzenlemeler devam ediyor, gerekli tüm önlemler alınıyor.Mamak Belediyesi: Bu yıl da kurban pazarını Ortaköy’de kuruyor. Belediye, 360 çadır kapasiteli alanda elektrik, su, mescit, jandarma hizmet noktası, sabit ve seyyar tuvalet gibi altyapı hizmetlerini tamamladı. Veteriner hekimler gebelik testi yapacak, yakalama timi görev yapacak, vatandaşın ulaşımı için ücretsiz servis hizmeti verilecek.

Pursaklar Belediyesi: Bağlum yolu üzerindeki kurban satış alanı hazırladı, kurban satıcıları ilk kurbanlıklarını satıp siftah etti bile. Alanın temizliği ve güvenliği sağlanıyor. Veterinerler kontrollerini sürdürüyor, kurbanlıkların sağlık kontrolleri yapılıyor.

Sincan Belediyesi: Kurban pazarında yer tahsisi için gerekli belgelerle birlikte başvuruları aldı. Hazırlıklar, denetimler yapıldı. Bayram süresi boyunca ve sonrasında da ilgili tüm birim ve ekipleriyle görev yapacak.

Yenimahalle Belediyesi: Yakacık Kurban Satış ve Kesim Alanınındaki hazırlıklarını tamamladı. Bu yıl 7.500 büyükbaş, 6.300 küçükbaş kurbanlığın satışa sunulacağı alanın su ve elektrik altyapısı bitirildi. Alana zabıta noktası, sağlık merkezi, seyyar duş ve tuvaletler kuruldu. Otomatik kesimhanede, rahat ve hijyenik şartlarda 5 dakikada kesim yapılacak. 24 saat güvenlik sağlanacak. 75 personel görev yapacak. 27 araç ve 150 taşıma sepeti ila taşıma kolaylığı sağlanacak. Ücretsiz çöp torbası dağıtılacak.

Belediyelerimizin web siteleri ve sosyal medya hesaplarında yer alan kurban satış yerlerine ilişkin bilgiler özetle böyle. Diğer ilçelerimiz olan Akyurt, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Nallıhan, Polatlı, Şereflikoçhisar gibi çevre ilçelerimizin bazılarına da telefonla ulaştık. Bazı ilçelerimizde, ilçe belediyelerimizin izni ve denetimindeki yerel üreticiler de kendi yetiştirdikleri büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık hayvan satışını ve kesimini kendi çiftliklerinde yapıyorlar. Kurbanlığı doğrudan Ankaralı besiciden alma seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Telefon edip sormanızda yarar var.


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.