Bu sayfayı paylaş

Ankara’da su baskını tehlikesine karşı alınacak önlemlerAnkara’da yaz aylarında bile sel boyutuna ulaşan yağışlar yaşanıyor, yaşanacak. Evlerimizin, işyerlerimizin giriş ve bodrum katlarını yağmur suyundan, kanalizasyon taşkınlarından, nemden korumak için ne yapmalıyız?

Ankara’da binalar genellikle çok katlı ve su kullanan insan sayısı çok fazla. Dolayısıyla kanalizasyona gönderilen atık su oranı da fazla. Çatıya yağan ve oluklarda toplanan yağmur suları da iniş borularından kanalizasyon sistemine gönderiliyor. Her yer bina olduğu ve yağmur suyunu süzmek için toprak alan kalmadığı için, kısa zamanda çak yağmur yağdığında eski kanalizasyon sistemleri kaldıramıyor. Bu da kanalizasyondan bodrum katlarına doğru taşmaya sebep olabiliyor.

Ankara’nın iklimi artık yağışlı ve nemli olacağına, bir saat içinde bir ayda yağan yağmuru göreceğimize göre, binalarımızı yağmur suyu ve pis su basması risklerine karşı daha donanımlı hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için neler yapmalıyız?

  1. Çatı olukları ve drenaj sistemleri düzenli olarak temizletilmelidir. Drenaj sistemlerinde geri akışı önleyecek sistemler kurdurulmalıdır. Çatı, teras ve balkonlara yağan yağmur zemin altı tesisata verilmemeli, yapı içinden geçirilmemelidir. Yağmur suyu tahliyesi, binanın temelinden uzağa ve toprağa yapılmalıdır. Sağlam, uzun ömürlü borular tercih edilmelidir.
  2. Bodrum kattaki pencerelerin su sızdırıp sızdırmadığı, basınçlı su geçirmeyecek şekilde kapanıp kapanmadığı kontrol edilmeli; yalıtımlı, çift camlı, sağlam çerçeveli pencereler taktırılmalıdır.
  3. Bodrum katlar için su sızıntısı, nem, küf ve lağım basması her zaman olasılık dahilindedir. Bodrum katlarını kiraya vermemek, kapıcı dairesi vb. olarak kullanmamak en iyisidir. Bodrumu depo olarak kullanılacaksa parke yaptırmamak, halı sermemek, eşyaları raflarda tutmak ve değerli eşyaları kaldırmak; boya, deterjan gibi çevreye zararlı maddeler bulundurmamak gerekir.
  4. Binanın bodrum katlarının su, elektrik tesisatlarını; atık su boru ve kolonlarını kontrol ettirin. Bina sakinlerini sistemde tıkanmaya neden olacak şeyleri klozetlere atmaması için uyarın. Bina dış cephesinin hemen bitişiğine bitki dikip sulamayın. Kum çuvalları hazırlayarak önlem alın.
  5. Bodrumda elektrik tellerinin yerde olmamasına, elektrik tellerinin kablolarının çift yalıtımlı ve su geçirmez olmasına dikkat edin. Prizleri zeminden yukarıya aldırın. Eğer sel basarsa ana şalteri indirin, asla suya girmeyin, tellere dokunmayın, elektrikçi ve itfaiyeyi arayın.
  6. Suyu tahliye etmek için itfaiyeyi aramanız gerekebilir 110 numarasını telefonunuza kaydedin. İlçe ve Büyükşehir Belediyelerinin ilgili birimlerini de kaydetmenizde yarar var.
  7. Binanızın bodrumunu sık sık kontrol edin; rutubet, küflenme, sızıntı var mı? Çatlak varsa sızıntı olur. Yağmur yağdığında, bahçe sulandığında binanın temeline su sızar. Zaman içinde temelde ve tesisatta korozyona neden olur. Kötü koku yapar. Böcek ve fare riski artar.
  8. Eski binalarda genellikle zemin yalıtımı yapılmamıştır ya da yetersizdir. Zeminin / bodrumun iç ve dış cephe su yalıtımını yaptırın. Ayrıca bodrumda nemi kurutması için klima da kullanılabilir; fakat maliyeti fazla olur. Nemi, küfü engellemek için, yağmurlu ve nemli günler dışında, bodrum pencerelerini açık tutarak havalandırın.
  9. Evlerin bodrum katları gibi, giriş katlarındaki dükkanlar, mağazalar ve koddaki depolar için de aynı önlemler alınmalıdır.

Su, sel ve nem yapıyı yıpratır, değerini düşürür. Önlem almak, bakım ve onarım yaptırmak masraf değil kazançtır. Kat malikleri anlaşarak binanın kanalizasyon, tesisat, yalıtım sistemlerini yeniletin. Sel, pis su basması, yangın vb. sigortalarını yaptırın. Sigortanız varsa kapsamını kontrol edin. Sağlığınızı, paranızı yitirmemek ve komşuluk ilişkilerinizi bozmamak için problem doğmadan önlem almak en iyisidir. Tesisatçılar, inşaatçılar bu konuda size yardımcı olabilirler. Yapı ve çevresinin özelliklerine göre çözümler üreteceklerdir.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.