Bu sayfayı paylaş

Ankara’da Peyzaj ve Bahçe Bakımı İçin 5 ÖneriAnkara’da ağır kış koşulları yaşamıyoruz henüz, peyzaj için yapabileceklerimiz bitmedi. İşte size peyzaj mimarından 5 öneri.

Kış aylarında bahçenizde yapacağınız çok fazla bir şey yok gibi görünse de, aslında gelecek aylar için plan ve hazırlık açısından en uygun günler. Halihazırda Balıkçı Fevzi Hoca’da peyzaj çalışmaları yapmakta olan Peyzaj Mimarı Zuhal Güzel’e kışın bahçemizde neler yapabileceğimiz konusunda 5 soru sorduk, işte yanıtları.

1. Bahçedeki çiçekler ve çimler için neler yapmalıyız?

Bu yıl Ankara’da ağır bir kış bekleniyor. Saksılardaki narin bitkileri içeriye alın. Bahçede kalacakların üzerine plastik kova ya da saksı kapatabilirsiniz. Nisan-Mayıs gibi çiçeklenecek bitkilerinizi bir çuval bezi ile korumaya alabilirsiniz,

Hanımeli, sarmaşık gülü gibi bitkileriniz için hazırladığınız sarılma çitlerini rüzgardan korumak için iyice bağlayın.

Menekşe, çuha çiçeği, süs lahanası gibi bitkileri, ağaçları yukarıdan sulamayın, rüzgarla birlikte yaprakları donabilir. Bu mevsimde su gereksinimi olmaz, ama sulama gerektiğinde suyu köküne tutun.

Kışın hasar gördüğünü düşündüğünüz bitkilere bahar gelene kadar dokunmayın. Yerini değiştirir ya da budarsanız ölebilirler.

Çimler için organik ve inorganik, yavaş salınımlı kimyasal gübreler tercih edilmeli ve kar yağmadan serpilmeli. İlkbahar geldiğinde de, ki mayıs ayı uygun olur, mevsime uygun gübre tekrar serpilir. Kışın donmuş çim alan üzerinde yürümeyin. Çimler üzerindeki yaprakları ve pislikleri temizleyin. Çimler üzerinde kalan yaprak, çöp torbaları ya da kutuları nedeniyle toprak güneş görmez, bahçede çimsiz kahverengi bölgeler kalır. Bahara daha ekonomik olan ve az bakım gerektiren yonca da düşünebilirsiniz. Son gübrelemeyi de sonbaharda yapın.2. Kışın da renkli bir bahçe için neler yapabiliriz?

Farklı dokular ve renklerle muhteşem bir kış bahçesi yapabilirsiniz. Bahçenizde kışın yaprak dökmeyen ağaçlarınız olması yaz-kış renkli bir manzaranızın olması demektir.

Bodur ateş dikeni gibi kışın meyve veren dekoratif ağaçlar ve çalılar size renkli bir kış bahçesi sunabilir. Bu bitkiler kuşları bahçenize çeker ve daha keyifli kılar.

Selvi, mavi ladin, batı ladini, dağçamı gibi her dem yeşil ibreli bitkiler de bir seçenek.

Unutmayalım ki peyzaj her zaman bitki ile yapılmaz. Kar altında bahçe heykelleri, çardaklar, banklar, dekoratif taşlar ve duvarlar, ferforje de güzel durur. Bu seçenekler de gelecek kışa hayat bulabilir artık.3. Bahçe ekipmanları için neler yapmalıyız?

Bahçedeki sulama sisteminizin donmaması için sistem içindeki suyu tamamen boşaltın.

Sulama sisteminde kaçak vb. varsa tamir ettirin ya da değiştirin. Bahçe için kullandığınız ilaçları, organik kimyasalları, hortumu içeriye alın.

Çim biçme makinesi vb. yakıt tanklarını boşaltın. Peyzaj için kullandığınız kürek, çapa vb. ekipmanların metal kısımlarını paslanmaması için temizleyin, yağlı bir besle silin. Ahşap saplarını da bezir yağı ile silebilirsiniz.

Oluk ve boruları tamir ettiririn ve temizletin.

Havuzunuz varsa bir havuz bakım şirketinden yardım alabilirsiniz ya da suyunu boşaltarak tüm aksesuarlarını çıkarıp kuru bir yerde saklayabilirsiniz.


4. Bahçemizin temizliği için neler yapmalıyız?

Yıkılma olasılığı taşıyan kurumuş ağaç varsa kestirin. Kar yağıp üzerine ağır kar yük bindiğinde sorun olabilir.

Sonbaharda budamadığınız ağaçlar için kış sonuna kadar bekleyin. Bahardan ve tomurcuklanmadan önce, şubat ortasına kadar budamayı bitirin. Dörtte birinden fazlasını budamayın.


5. Bahar için nasıl bir hazırlık yapmalıyız?

Peyzaj ekipmanınızı hazırlayın. Ağaç ve bitki satan peyzaj firmaları ile ekipman satan yapı marketler kışın daha ucuz satış yapabilirler. Saklayacağınız korunaklı alanlarınız varsa fırsatı değerlendirin.

Bu kış “önleyici bakım” yaparsanız, bahar ve yaz aylarında çok güzel bin bahçe olarak size geri döner. En azından gelecek kış için iyi bir hazırlık olur.

Aslında bahçe ve balkonlar sadece yaz aylarında yararlanılacak keyfi çıkarılacak alanlar değil. Dört mevsim değerlendirilebilir. Bunun için iyi bir planlama, doğru zamanlarda ekonomik alışverişler, biraz yaratıcılık yeterli. Tüm zamanlar bir sonraki dönem için hazırlık zamanlarıdır aslında. Ankaralılara kolay gelsin.

Biz de Tasarım Peyzaj’ın sahibi Zuhal Güzel’e kolaylıklar diliyoruz. Aralık ayında yaptığı Balıkçı Fevzi Hoca’nın peyzaj işleri, kış aylarında yapılabilecek işlerin de örneği aynı zamanda.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.