Bu sayfayı paylaş

Ankara’da Kentsel Dönüşümde Riskli Yapılar İçin Süreç Nasıl İşliyor?Diğer kentlerde olduğu gibi Ankara’da da kentsel dönüşüm uygulaması devam ediyor. Süreci 10 maddede özetledik.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına 19 Haziran 2012’de başlandı. Ankara’nın birçok bölgesinde de dönüşüm devam ediyor.

Ankara’da riskli yapıların tespiti için yetki verilen kurum ve kuruluşlar:

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bâlâ, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar, Yenimahalle belediyeleri.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi.

Gazi Üniversitesi, ODTÜ, Y. Beyazıt Üniversitesi.

Özel kuruluşlar ve firmalar.

Riskli yapı için süreç nasıl işliyor?

1. Öncelikle risk tespiti yaptırmanız gerekiyor. Bir malik bile başvursa bu tespit yapılabilir. Riskli yapılar “deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkında yönetmelik” hükümlerine göre tespit edilir.

2. Yapının riskli olduğu tespit edilirse, tespiti yapan yetkili kuruluş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirir. Müdürlük, varsa eksikleri tamamlatır ve raporları tapu müdürlüğüne gönderir.

3. Tapu müdürlüğü hak sahiplerine tebligat yapar.

4. Malikler 15 gün içinde itiraz edebilir. Teknik heyet inceleme yapar, “riskli yapı tespiti” değişirse tapu müdürlüğüne bildirilir.

5. Riskli olarak tespit edilen yapıların, maliklerce 60 gün içinde yıktırılması istenir.

6. Altmış gün içinde yıkım yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Yıkılmamışsa 30 günden az olmamak üzere ek süre verilir. Bu süre içinde de yıktırılmamışsa mülki amirlikçe yıktırılır.

7. Yine de yıkılmazsa Bakanlıkça yıkılır ya da yıktırtılır. Masrafları tapu müdürlüğüne bildirilir. Tapu müdürlüğü bakanlığa/idareye ve hak sahiplerine bilgi verir.

8. Yıkım sonrasında kat malikleri toplantıya çağrılır, oybirliği ile anlaşma sağlanamazsa değer tespiti yaptırılır, oybirliği ile anlaşma sağlanmaya çalışılır. Anlaşma olmazsa paydaşların 2/3’ü ile karar verilir. Tebligatlar yapılır, 15 gün içinde kabul edilmemesi durumunda işleyecek süreç bildirilir. Son nokta hazine adına tescildir.

9. En az 2/3 ile alınacak kararlar müdürlüğe bildirilir. Anlaşmaya katılmayanların bağımsız bölümlerine ilişkin arsa payları ile ilgili süreç işletilir. Son nokta tapuda hazine adına resen tescil ve Bakanlığa tahsistir.

10. Satış ve tahsis süreci tamamlanınca uygulamaya geçilir.

Ankara’daki ilgili inşaat firması/firmaları uygulamayı gerçekleştirir.

Hangi finansal destekler sağlanıyor?

1. Kredi faiz desteği: Gerçek ya da tüzel kişilerin bankalardan alacağı kredilere, bakanlar kurulunca belirlenen oranlarda faiz desteği veriliyor. Bankaların talep edeceği ücret, sigorta vb. giderleri ise siz karşılayacaksınız. Kredi taksitlerini ödemeyenlerin desteği kesiliyor.

2. Kira yardımı: Tahliye tarihinden itibaren konut ve işyeri sahiplerine geçici konut ve işyeri tahsis ediliyor. Bu mümkün değilse aylık kira yardımı yapılıyor. Kira yardımı süresi, miktarı ve ödeme şekli kanunla belirlenmiş.

* Bu iki finansal desteğin sadece birinden yararlanabilirsiniz.

Hangi Bankalardan faiz destekli kredi kullanabilirsiniz?

TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, halihazırda 17 banka ile protokol imzalamış durumda. Liste bakanlığın sitesinde mevcut.

Alo 181

Diğer sorularınız için; TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Alo 181 hattını ya da 0312. 474 03 59 numarasını arayabilirsiniz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.