Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Ankara’da ısı yalıtımı yapan KVC Mühendislik uyarıyor!“Isı yalıtımı yaptırmadan önce termal görüntüleme yaptırılmalı.” Peki ne zaman?

Binaların cephe, çatı ve zeminlerinde ısı yalıtımı yaptırmadan önce termal görüntüleme yaptırılması; yapıda ısı kayıp ve kaçak olan kısımların tespit edilmesi gerekiyor. Yalıtım uygulaması sonucundaki başarı oranı da yine termal tarama ile belirlenebiliyor.

Peki ne zaman? Termal görüntülemenin detaylarını ve yalıtım konusundaki sorularımızı KVC Mühendislik’in Genel Müdürü Kerem Şahiner’e yönelttik.


Termal kamera ile ısı kaybının olduğu yerler kesin olarak saptanıyor mu?

Yalıtım kapsamında sadece dış cepheler düşünülmemeli; iç cepheler, zemin, çatı, doğrama ve tesisat da unutulmamalı. Bacalar, tavan araları, duvar delikleri, tam kapanmayan kapılar da ısınmak için kullanılan enerjinin yarısına tekabül edebilir. İşte termal görüntüleme yapılmadan ısı kaybının olduğu tüm bu yerler tam olarak saptanamaz. Termal görüntüleme ile binadaki sıcak ve soğuk bölgeler saptanır. Bu da yalıtımın doğru yapılmasını sağlamak için bir veri sağlar.

Yalıtımda termal kameralar, yapıdaki enerji kaçaklarını bularak bina yönetimine veya villa sahibine rapor halinde sunmak ve gerekli çözümler üretmek için kullanılır. Termal kameralarla binalardaki anormallikler ve zayıf noktalar hızlı ve güvenilir şekilde saptanır. Termal kameralar ısı kayıplarının yaşandığı gizli noktaları gösterdiği gibi, yapılarda sıva altında oluşan su sızmalarının, rutubetin, boşluk ya da çatlakların sahtanması için de kullanılır. Hatta ev satın almadan önce bile böyle bir tarama işe yarar.

Termal görüntüleme ne zaman yaptırılmalı?

Isı kayıplarının saptanması için yapılacak termal taramada kışın en soğuk günleri ve günün en soğuk saatleri seçilir. Yani, Ankaralılar yalıtım yaptırmak için bahar yaz aylarını bekliyor olsa da, termal tarama için en uygun zamanları yaşamaktayız. Binaların içi ile dışı arasındaki ısı farkının en fazla olduğu aylarda görüntüleme en sağlıklı sonuçları verir. Ankaralılar binalarındaki ısı kaçağı olan yerlerin saptanması işlemini şimdi yaptırmalılar.

Yalıtım vatandaşlara neler kazandırır?

Yalıtım yapılmamış binalarda duvarlardan, pencerelerden, tesisatlardan, zeminden ve çatıdan ısı kaybı olur. Bu da ısıtma ve soğuma için harcanan enerji maliyetinin yükselmesi demektir. Yalıtım ile hem ısıtma, hem de soğutma giderlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlanır. Bu sadece Ankaralıların bütçesine değil, ülke ekonomisine ve geleceğine de katkıdır.

Ayrıca, yalıtımlı yapı değer kazanır. Yapının korozyon problemi kalmaz; bina koruma altına alınmış olur ve ömrü uzar. Çünkü yalıtımın ömrü neredeyse binanın ömrü kadardır. Yalıtım sonrasında insanların yaşam biçimi de değişir. Daha sağlıklı ve ferah mekanlarda konforlu yaşarlar. Yalıtım yapılan işyerlerinde çalışanların iş performansları artar. Deprem, yangın gibi risklerin yarattığı gerginlik, yerini güvene bırakır. Nem, rutubet, küflenme gibi sağlıksız koşullar da bertaraf edilmiş olur.


Yalıtım malzemelerinin kalitesi nasıl olmalıdır?

Yalıtım malzemeleri A1 sınıfı yanmaz olmalıdır.

Malzemelerin binaya getireceği sabit yük az olmalıdır.

Doğal ve çevre dostu malzemeler olmalı, sağlığa zararlı kimyasallar içermemeli; antialerjik, antibakteriyel olmalıdır.

Uzun ömürlü ve ekonomik olmalıdır.

Malzeme doğru uygulandığında, harcanan enerji giderlerinde ciddi tasarruf sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Ustanın işini kolaylaştıracak malzeme olmalı, zaman ve işçilikten kazanç sağlamalıdır.

Su itici özelliği olmalı, yapıyı yağmurdan ve nemden korumalıdır.

Nefes alma özelliği olmalı, rutubet ve küflenmeyi önlemelidir.

Uygulama bitiminde yapılacak termal görüntü testlerinde en iyi sonucu verecek nitelikte malzeme kullanılmalıdır.

Dış cephe Mantolama, taş yünü, EPS, termal kamera, tadilat, dekorasyon, boya işleriniz için: Arabul Ankara/KVC Mühendislik

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.