Bu sayfayı paylaş

Ankara’da Hamamönü’nde Gezmek İsteyenlere ÖnerilerAnkara’nın tarihi olarak eski, turistik bölge olarak yeni adresi Hamamönü’nde nereleri gezmeli?

Gidenler gördü, gitmeyenler duydu; “Hamamönü çok güzel olmuş...” Hamamönü’ndeki eski Ankara evleri restore edildi ve turistik bir bölge haline geldi. Restoranlar, kafeler, turistik eşyalar satan dükkanlarıyla Ankaralıların uğrak yeri oldu. Özellikle Ramazan ayında iftar yemekleri ve geleneksel eğlenceler için tercih edilen bir bölge olarak tanındı. Fakat “gerçek Hamamönü” bu kadarla sınırlı değil. Bu hafta sonu Hamamönü’ne bir de farklı bir rota ile gidin.


Hamamönü’nün zengin tarihi dokusu

Hamamönü’ndeki restorasyon ile Ankara tarihini yansıtan bölgenin yeniden canlandırılması amaçlanmış, büyük ölçüde başarılmış. Eksik olan “yaşanmışlık hissi”nin eksikliği. Fazlaca yeni ve sağlam yapılar üretilmiş olması. İçinde yaşayan insanların olmaması. Atmosferinde “o ruhun” kaybolması.

Aynı şey Hacı Bayram Veli Camisi çevresindeki ve Ankara Kalesi’ndeki evler için de geçerli. Belki yeniden yapılan bu evler sadece restoranlara, kafelere, derneklere, vakıflara tahsis edilmese; bazıları konut olarak kullanılsa ve eski “mahalle” kimliği korunsa daha iyi bir sonuç alınabilirdi. Sadece ticari, siyasi ve turistik kaygılarla düzenlemeler yapıldığında gerçekten uzaklaşma oranı da artıyor maalesef.


Hamamönü’ne gittiğinizde bölgedeki yapaylık ve sahtelik hissinden kurtulmanın bir tek yolu var. Bölgedeki “gerçek” tarihi yapıları da görmek. Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye yerleşkesi içinde neredeyse kaybolmuş, yüzlerce yıllık tarihi olan camileri de ziyaret etmek. Karacabey Hamamı’nı (en azından dışarıdan) görmek.

Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nin batısında kalan, Hacettepe Üniversitesi tarafından neredeyse yutulmuş tarihi yapılar olmadan Hamamönü hep biraz eksik kalır. Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye yerleşkesi içinde;

1. Ankara Mehmet Çelebi Camisi,


2. Ankara Hacettepe Camisi,


3. Ankara Sarı Kadı (Mimarzade) Camisi,


4. Ankara Sultan Tacettin Camisi,


5. Ankara Hacı İlyas Camisi,


6. Karacabey Camisi ve Türbesi de vardır.


Çünkü Üniversite (bölgedeki Altındağ Belediyesi ve diğer kamu binaları gibi) tarihi bir dokunun üzerine inşa edilmiştir. İşte bu tarihi yapıları da görmeden yapacağınız Hamamönü gezisi biraz eksik kalır.


Karacabey Hamamı

Hamamönü semti adını işte bu hamamdan alır. 575 yıllık bir hamamdır. Eynebey Hamamı ve Şengül Hamamı gibi Osmanlılardan kalan tarihi hamamlardandır. O yıllarda bu tür yapılar külliyelerin bir parçası olarak yapılırdı.


Külliye Arapça bir sözcüktür; bir caminin çevresinde, cami ile birlikte kurulmuş medrese (fakülte) imarethane (yiyecek dağıtan hayır kurumu), sebil (hayır için dağıtılan içme suyu) kütüphane, hastane ve benzeri yapıların bütününe denir.


Karacabey Hamamı da Karacabey Camisi külliyesinin bir parçası olarak Karaca Bey (Beg) tarafından yaptırılmış. (II. Murat döneminde Osmanlı toprakları Anadolu ve Rumeli Beylerbeylerinin yönetiminde iki eyalete ayrılmış ve Ankara Anadolu Beylerbeyliğinin eyalet merkezi olmuş. Karaca Bey de Anadolu Beylerinden ve Sultan akrabalarındandır. Ankara merkezde geniş arazilerin ve Ankara köylerinden bazılarının sahibiymiş.)

Karacabey Hamamı bir çifte hamamdır; erkekler kısmına Talatpaşa Caddesi üzerinden, kadınlar kısmına batı yönündeki yan kapıdan girilir.


Hamamönü nerede?

Tabii ki Karacabey Hamamı’nın önünde. Aslında arkasını da kapsıyor. Eskiden semtin bu bölümüne “Hamamarkası Meydanı”, ön tarafına da “Karacabey Hamamı Meydanı (Hamamönü) denirmiş. Semt günümüzde, arkada Karacabey Hamamı’nın kuzey batısından Altındağ Belediyesi’ne ait binalara; güneyde Hacettepe Hastanesi binalarının doğusuna kadar uzanır. Merkezi nokta olarak Karacabey Hamamı’nı kabul ederseniz, tüm çevresini “Hamamönü”dür. Sadece Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nin doğusunu gezerseniz, “genel dokuyu” görmezseniz ve açıkçası “maket evler” arasında gezdiğiniz hissinden kurtulamazsınız.


Hamamönü’ne nasıl gidilir?

Arabanızla giderseniz, bölgeye yakın sayılabilecek sokaklara ya da otoparklara bırakabilirsiniz. Hacettepe Üniversitesi’nin de ücretli otoparkı var. Talatpaşa Bulvarı’ndan geçen otobüs ya da dolmuşlara binerseniz, Karacabey Hamamı’nın önünde inin. Adnan Saygun Caddesinden ve Hacettepe Hastanesi önünden geçen otobüs ya da dolmuşlarla da gidebilirsiniz. Hacettepe Hastanesi önünde inip Cebeci istikametinde doğuya doğru yürün. Metro ile giderseniz Kurtuluş Parkı durağında inip kuzeye doğru yürüyün.Kısacası her koşulda yürürsünüz. Zaten bölge de Safranbolu gibi “yürüyerek” gezeceğiniz, göreceğiniz bir yer. Kafe ve restoranlarda vereceğiniz molalarla hiçbir sıkıntı yaşamadan günü tamamlayabilirsiniz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.