Bu sayfayı paylaş

Ankara’da Hafta Sonu Rotası: SafranhanRahmi M. Koç Müzesi, Safranhan ile yenilenerek tekrar açıldı. Sizin için gördük, yazdık.

Bu hafta sonu, restorasyonu tamamlanan Safranhan ile zenginleşen Rahmi M. Koç Müzesi’ne gitmeye ne dersiniz? Bildiğiniz üzere Rahmi Koç Müzesi, restorasyonu yapılan tarihi Safranhan’ın da Müze’ye eklemlenmesi sürecinde kapatılmıştı. Restorasyonu biten Safranhan ile, Çengelhan’da yapılan Mustafa V. Koç Galerisi 2 Haziran’da açılmıştı.Çengelhan’dan Safranhan’a, Rahmi M. Koç Müzesi

Ülkemizdeki ilk sanayi müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi’ne ziyaretinizden önce, Müze’nin yer aldığı hanların tarihleri ile, şimdiki işlevleri üzerine şu bilgiler yararlı olabilir:

Çengelhan: 1522’de inşa ettirilmiş. Uzun süre Anadolu kervanlarının uğradığı önemli bir ticaret merkezi olmuş. Sof ticaretinin gerilemesiyle önemini kaybetmiş. 1991 yılında istimlak edilmiş. Vehbi Koç’un babasının dükkanının da bulunduğu bu han, Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından tarafından kiralanarak 2003-2005 yılları arasında yenilenmiş ve Müze haline getirilmişti.

Şimdi zemin katta “raylı ulaşım, oyuncaklar, bebek evleri, esnaf sokağı, Atatürk ve Ankara, KMK Müzeleri tarihçesi” birimleri; 1. katta “RMK Galerisi, Mustafa V. Koç Galerisi, Denizcilik, Amerikan Koleksiyonu, Cafe” birimleri; bodrum katta ise “tıp ve eczacılık ile tarım” birimleri bulunuyor.Safranhan / Safran Hanı: Zafran Hanı, Zaferan Hanı, Zağferan Hanı olarak da bilinir. 1511’de yapılan Safranhan’da 42 oda, duvarlarına bitişik 20 dükkan varmış. Zaman içinde gördüğü onarımlarla özgün halini büyük ölçüde yitirmiş. Ankara’da sof ticaretinin bitmesinden sonra Safranhan da önemini yitirmiş. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yılları ile Cumhuriyet’in ilk yıllarında cezaevi olarak, daha sonra depo olarak kullanılmış. Safranhan 2012 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından satın alınarak restorasyonuna başlanmıştı. Dört yıl süren restorasyon ile Müze bünyesine katılarak bu yıl açıldı.

Şimdi zemin katta “karayolu ulaşımı, makineler, matbaa, geçici sergi salonu” 1. katta ise “iletişim, bilimsel aletler, havacılık, eğitim atölyeleri, eski Ankara yazıhanesi, günlük yaşam, Safranhan brasserie” birimleri bulunuyor.Çukurhan ve Safranhan Brasseire

Çukurhan / Çukur Han: Çengelhan’ın hemen bitişiğindeki Çukurhan’ı da anmadan geçmeyelim. 16. yy sonu, 17. yy başında yapıldığı tahmin edilen Çukurhan, Osmanlı döneminde konaklama ve ticaret merkezi olarak kullanılmış. Sof ticaretindeki gerilemeye bağlı olarak bu han da önemini yitirmiş. Kurtuluş Savaşı yıllarında askeri karargâh, Cumhuriyetin ilk yıllarında -çevredeki diğer hanlarla birlikte- cezaevi olarak da kullanılmış. Çukurhan, Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesindeki Çengelhan AŞ tarafından kiralanmış; restore edilerek 2011’de Divan Çukurhan adıyla “butik otel” olarak işletmeye açılmıştı.

Safranhan Brasseire: Anımsarsınız, daha önce Çengelhan’ın içinde Çengelhan Brasserie vardı ve çevresi/manzarası Müze’de sergilenen eşyalar/objelerle sınırlıydı. Safranhan Brasseire ise muhteşem bir Ankara manzarasına hakim. Terasın konumu, özellikle güneşin battığı gurup vakti Ankara’yı izlemek isteyenler için ideal bir mekan.Rahmi M. Koç Müzesi nerede?

Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara Kalesi ana kapısı, saat kulesinin karşısında. Atpazarı olarak bilinen yerde. Biz gittiğimizde Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları vardı, otopark problem. Hiç tanımadığınız insanlara, belgesiz olarak arabanızın anahtarını teslim etmek istemiyorsanız taksi ya da toplu taşım araçlarını tercih etmeniz en iyisi.Rahmi M. Koç Müzesi üzerine notlarımız:

• Personelin tüm nezaketine rağmen, müze ziyaretçilerinin teras / restoran bölümüne geçmelerini engellemek için yapılan düzenleme rahatsız edici. Aleni yapılmasa da, müze tutkunlarına yönelik kısıtlamalar ve yönlendirmeler hoş değil.

• Restore edildiği belirtilen; fakat aslında, günümüz teknolojisi ve malzemeleriyle “aslına uygun olarak” yeniden inşa edilen kimi tarihi Ankara yapılarda da gördüğümüz üzere, Safranhan’ın “tarihi” olmadığı gerçeğine hazırlıklı olun, “tarihi han” beklentinizi fazla yüksek tutmayın.

• Bazı bağışçıların koleksiyonları/eşyaları/ objeleri, “Ankara ve Safranhan tarihi” ile doğrudan ilintili olmadığından yadırgayabilirsiniz.

• Müze salı-çar-per-cuma günleri 10:00-17:00; cumartesi-pazar 10:00-19:00 saatleri arasında açık. Pazartesi günleri kapalı.

• Giriş ücreti yetişkinler 8 TL, öğrenci 4 TL. 10 kişinin üzerine indirim yapılıyor. Öğretmenlere, sarı basın kartı olmayan yerel medya mensuplarına ya da bu kurumların tanıtımı için artık çok önemli olan blog yazarlarına, yeni medya mensuplarına, online yayıncılara indirim yapılmıyor; ilginç.Müze’den çıktığınızda çevrede gezilecek, dinlenilecek, yiyip içilecek ya da alışveriş yapılacak birçok yer var. Bölge hakkında biraz ayrıntı isterseniz, daha önce yazmış olduğumuz Ankara Kalesinde Gezi İçin 10 Öneri başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Güzel bir hafta sonu diliyoruz.


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.