Bu sayfayı paylaş

Ankara’da Hafta Sonu İçin 5 SeçenekBu hafta sonu Ankara’da nereye gitmeli diyorsanız, işte size 5 seçenek!

Ankara’da bu cumartesi yağmur var; ama pazar günü güneşli. Bu da demek oluyor ki cumartesi kapalı mekanları, pazar açık hava etkinliklerini tercih etmek en güzeli.

1. Ben Orhan Veli

27 Şubat 2016, Cumartesi akşamı saat 20:00’de DT Akün Sahnesi’nde başlayacak. 46 yıllık yaşamının 25 yılını Ankara’da geçiren; Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile Ankara’da tanışıp Garip akımının temellerini Ankara’da atan Orhan Veli’nin şiirleri ve yaşamı yansıtılacak sahneye. Müşfik Kenter yıllarca “Bir Garip Orhan Veli”yi oynamıştı. O’nun da anısına saygıyla ve “Ben Orhan Veli” adıyla, bu kez usta oyuncu Kemal Kocatürk yorumluyor. Biz de “Ankara’dan bir Orhan Veli geçti” yazımızla anmıştık büyük ozanımızı.

Akün Sahnesi; Atatürk Bulvarı, No. 227’de. Biletler Biletix’te.


2. Frankenstein

28 Şubat 2016, Pazar günü saat 15:30’da DT Şinasi Sahnesinde başlayacak. Çolpan İlhan - Sadri Alışık Tiyatrosunun, Şakir Gürzümar yönetiminde sahneleyeceği oyun, Londra NationalTheatre’da beş sezondur kapalı gişe oynanmakta. Türkiye’de ise SAKM Birim Sahne bünyesinde 20. yıl oyunu olarak ilk kez sahnelenecek. Oyunda “farklı oldukları, farklı göründükleri” için toplum dışına itilen insanların öyküleri anlatılıyor. Kerem Alışık, Cansel Elçin ve Deniz Uğur’un başrollerde olduğu; Yılmaz Gruda ve Engin Gürman gibi usta oyuncuların da rol aldığı oyun Ankara’da. Kaçırılmaz...

Şinasi Sahnesi; Tunus Cad. No. 92’de. Biletler Biletix’te.

3. Galeri Sanat Yapım

Fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel’in açmış olduğu, Ankara’nın 33 yıllık galerisi Sanat Yapım’da Maria Brzozowska sergisi devam ediyor. Polonya’da doğan, Türkiye’de yetişen, İngiltere’de okuyan ve “görsel masalcı” olarak adlandırılan Maria Brzozowska’nın gerçekle fantaziyi birleştirdiği; mürekkep, guaj, akrilikle yaptığı “naif” resimlerini 11 Mart 2016’a kadar Galeri Sanat Yapım’da görebilirsiniz. Galeri Pazar günü saat 15:00’e kadar açık.

Galeri Sanat Yapım; A. Türkeş Cad. No. 35 Beştepe’de. Tel. 0312. 222 19 06


4. Ankara Kalesi ve Alaeddin Camisi

Ankara Kalesinde surlar içinde ve çevresinde gidebileceğiniz pek çok yer var. Biz de zaman zaman yazıyoruz. (bkz. Ankara Kalesinde Gezi İçin 10 Öneri) Bu kez “Ankara’nın en eski Selçuklu camisi” Alaeddin Cami’ye dikkatinizi çekmek istiyoruz. Kale’ye girin ve çocukların rehberliğinde ilerleyin :) Zindan Kapıdan geçince 12. yy’dan bu yana ibadete açık olan, muhteşem bir Selçuklu Camisi karşılayacak sizi.

Yapılan onarımlarla birçok özelliği değişse de devşirme sütunları, giriş kapısı üzerindeki kitabeleri, ceviz ağacından oyma minberi, işlemeli pencereleri çok etkileyicidir. Minberde Anadolu Selçuklu Sultanı II. Kılıçaslan’ın oğlu Ankara emiri Mesud zamanında 1197’de yapıldığı yazar. Fakat Cami, II. Alaeddin Keykubad döneminde onarıldığından bu adla anılır olmuştur. Avlusunda birçok değerli antik parça, yazıtlar ve eski mihrap olduğu belirtilen bir kalıntı vardır. Minare 1433, mihrap ise 1895’te yapılan onarımlardan kalmıştır.

Bu camiyi görmeye dünyanın her yerinden tarihçiler, sanat tarihçileri, mimarlar gelir. Selçukluların Ankara Kalesini fethettikten sonra yaptığı bu ilk camiyi hâlâ görmediyseniz daha fazla beklemeyin bizce; bu pazar ziyaret edin.


5. Altınpark

1977’ye kadar Amerikalılar tarafından Golf Kulübü olarak kullanılmıştır. Çocukluğu Aydınlıkevler’de geçenlerin pek çok o kez yüksek duvarları aşmışlığı, golf toplarını toplayıp kaçmışlığı vardır :) Şehir içinde, açık havada ve yeşil bir ortamda dinlenmek isterseniz Altınpark ideal. Göleti, restoran ve büfeleri, kır kahvesi, bilim merkezi, yüzme havuzu, spor sahaları ve diğer alanları ile, özellikle çevre semtlerin tercih ettiği bir park olan Altınpark’a daha az yapı kondurulsa ve yeşil alanları daha fazla korunsa idi, çok daha iyi olurdu kuşkusuz. Aracınızla giderseniz otoparkı var, otobüsle de gidebilirsiniz. Bu tarihlerde Ev Dekor 2016 - 1. Züccaciye, Ev Tekstili ve Elektrikli Ev Aletleri Fuarı devam ediyor, onu da gezebilirsiniz.

Altınpark, İrfan Baştuğ Caddesi, Aydınlıkevler’de.

Aydınlıkevler Lisesinde okuyan; o yıllarından bir kesiti Vizontele filminde de işleyen Yılmaz Erdoğan’a bir selam yollayıp “Ankara” şiirinden dizelerle bitirelim yazımızı:

“... öyle deme Ankara’yı sevmeyene bir zulümdür

bu kadar insanın neden Ankara’yı sevdiğini anlamadan

Ankara’da yaşamak

yollarına hep sevdiğimiz insanların

adlarını vermediler ama biz her duvara

bilvesile onların adını yazarak yaşadık

kül ve betondan mürekkep

yaşadıkça yaşanılası gelen

o tuhaf bozkır kokusunda.”

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.