Bu sayfayı paylaş

Ankara’da gezelim!Bu hafta sonu Ankara’nın kalbinde “yeşil bir yerleşkede” gezmeye ne dersiniz?

Restoran, çocuk oyun alanı var; kantin, büfeler, oturma ya da yürüyüş alanları, havuzlar var. Halı saha, basketbol ve voleybol alanları, yüzme havuzu var. Rengarenk çiçekler, çeşit çeşit ağaçlar, tarihi ve tescilli binalar var. Üniversiteli pırıl pırıl gençler var...


Hafta sonu gezisi için size Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesini (kampusünü) öneriyoruz. Yerleşkeye üç kapıdan giriliyor. Birincisi Diş Hekimliği Fakültesi’nden, ikincisi Rektörlük’ten üçüncüsü Fen Fakültesi’nden. Arabayla giderseniz üçüncü kapıdan girdiğinizde yol soldan restorana çıkar. Gitmek zorunda değilsiniz tabii ki; ama doya doya yüzüne bakmak, sohbet etmek istediğiniz dostlarınız varsa ideal. Gürültü yok, kalabalık yok. Tanıdık çıkmaz, kimse kimseyi rahatsız etmez. Sessiz, sakin, ağaçlar altında, kuş cıvıltıları içinde bir yer. Abartısız, doğal, mütevazı. Küçük de bir çocuk oyun alanı var. Kahvaltıya da gidebilirsiniz. Öğle ya da akşam yemeği için ızgara ve şarap tercih edebilirsiniz. Fiyatları makuldür. (Hafta içinde kalabalık olur, rezervasyonsuz yer bulamazsınız, önermeyiz.)


Yerleşkenin tam ortasında iki havuz var. Henüz yapraklanmadılar; fakat yaz sonunu muhteşem açan nilüferlerin olduğu havuzlardır bunlar. Şimdi kırmızı, siyah balıklar yüzmekte içlerinde. Çevresindeki banklara oturup dinlenin. Düşünün, dalıp gidin, hayal kurun, kuşları dinleyin, şiirler okuyun, yeşili koklayın, güneşi hissedin; kısacası beton duvarlar arasında yapamadığınız ne varsa yapın. Fotoğraf çekin, gençleri izleyin, yıllanmış ağaçların, Erdal İnönü’nün Selda Bağcan’ın okuduğu 73 yıllık Fen Fakültesi binalarının tarihinde uzun yolculuklara çıkın.


Ankara Üniversitesi vefalıdır, öğrencileri vefalıdır... Havuzların hemen yanında, çam ağaçlarının altında bir beyaz bisiklet göreceksiniz. İznik-Ankara yolunda, “emniyet şeridinde ve tüm güvenlik önlemlerini aldığı halde” ehliyetsiz bir trafik teröristinin aramızdan aldığı 1994 doğumlu Tolga Beyendir’in bisikleti, “hayalet bisiklet”. O bisiklet öyle çok şey anlatıyor ki...


Biraz ilerleyin, Mühendislik Fakültesi’nin binaları; kütüphane, yemekhane, TÖMER binaları arasında gizli saklı yeşil yollar var. Çam kokusu her yerde. Sizi mutlu edecek bir kısa gezinti olacak bu. Herbaryum Ank ve seralar tarafını da gezin; yüzme havuzu ve TÖMER’in olduğu tarafı da. Küçük bir mola için kantine dönebilirsiniz.


Yerleşkenin ortasındaki kantinde ucuz ve lezzetli tatlılar, sandviçler, tostlar var. Türk kahvesine kadar sıcak-soğuk tüm içecekleri bulabilirsiniz. Burası da sakindir, gençler ders çalışır ya da kafasını dinler. Öğrencilik yıllarına dönmenin en iyi yoludur bu kantin. Belki “Ben üniversitedeyken...” diye başlayan sohbetler de edersiniz.


Ankara Üniversitesi Tandoğan yerleşkesinin en güzel yanlarından biri de modern heykelleridir. Bu kadar “nitelikli, sanatsal, modern” heykeli tüm Ankara’da zor görürsünüz. Bu anlamda Ankara Üniversitesini kutlamak gerek. Gençleri bilimle, heykelle, sanatla, doğayla iç içe yetiştirdikleri için. Fen Fakültesinin iki tarihi binasının ortasında bir Atatürk anıtı vardır ve “Cumhuriyetimizin ilk Üniversitesi” olan Ankara Üniversitesine en çok yakışandır.


Ankara Üniversitesi Tandoğan yerleşkesi, Konya yoluna kadar uzanır. Bir tarafında Makine Kimya Endüstrisi Kurumu, diğer yanında Darphane vardır. Bölge aslında Anıtkabir, Gazi Üniversitesi, Hipodrum, AKM ile Ankara’nın yeşil merkezi durumundadır ve bu da bir kuş yoğunluğu yaratır. Şansınız varsa Tandoğan yerleşkesini yurt edinen papağanlara da rastlarsınız.

İyi tatiller... Fotoğraf çekerseniz “yorum”a yükler misiniz?

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.