Bu sayfayı paylaş

Ankara’da gezecek yer mi arıyorsunuz?Turizm Haftasında yapılacak en iyi şeyin “Ankara’da gezilecek yerler listesi” vermek olacağını düşündük.

15-22 Nisan “Turizm Haftası” nedeniyle size bir listemiz, bir de fuar duyurumuz var.

Ankara’da Gezilecek Yerler

Arabul Ankara’da Ankara Gezi ve Mekanlar başlığı altında bugüne dek yazdığımız yazılardan bir bölümünü listeledik. Sizin için iyi bir gezi rehberi olabilir. (Tüm yazılarımız ve fotoğraflarımız güncel ve özgündür.)

Ankara’yı Gezelim Ulus’ta tarihi İş Bankası binası, Sümerbank Genel Müdürlük Binası, Julien Sütunu, Ankara Roma Caddesi, eski Başvekalet / Gümrük Müsteşarlığı binası ve Ankara Mecidiye Çeşmesini kapsayan bir rota.


Alaeddin Camii, Ankara’nın en eski Selçuklu yapısı! Ankara kalesi içinde yer alan, 12. yy’dan kalan, her bir kesiti ayrı bir değer ve anlam taşıyan Selçuklu camisi ile ilgili özet bilgi ve fotoğraflar.

Ankara’da gezelim! Bu yazımızı Ankara’nın kalbinde yeşil bir yer arayanlar için yazmış ve AÜ Tandoğan yerleşkesini anlatmıştık.

Ankara Roma Hamamı Gezi Rehberi MS 3. yy’dan günümüze ulaşmış birçok antik kalıntıyı barındıran Roma Hamamı Açık Hava Müzesi detayları.


Ankara keşfedilmeyi bekliyor 10 Fotoğrafta Samanpazarı Ankara Kalesi çevresini özet bilgi ve fotoğraflarla tanıttık. Dükkanlar, hanlar, kafeler, restoranlar, müzeler ve alışveriş.

Ankara’da Bir Eskici Dükkanı Hamamönü’ndeki Hacettepe Ticaret’i ve bu eskici dükkanından bazı eşyaları tanıttığımız yazımız, bir Hamamönü gezisi için sizi ikna edebilir.

Ankara’da Hamamönü’nde Gezmek İsteyenlere Öneriler Bu yazımızda Hamamönü’nün zengin tarihi dokusunu; Karacabey Hamamı, restore edilmiş evler ve özellikle de Camileriyle yazdık.


Atatürk Ankara’ya gelince nerede, kiminle kaldı? 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelen Atatürk’ün o zamanlar Tren İstasyonu direksiyon binası, şimdi “Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi” olan binadaki odalarını ve eşyalarını fotoğraflarla anlattığımız yazımız.

Ankara’da Hacı Bayram Veli Camisi ve çevresine gezi için 8 öneri Hacı Bayram Külliyesi içinde yer alan Cami, Türbe, Augustus Tapınağı, tarihi Roma surları, Ahi Yakup Camisi, Gül Baba Türbesi, Şeyh İzzettin Mescidi, eski Ankara evleri, yeme-içme ve alışveriş mekanları.

Eski Ankara Evleri Ankara’da Kale içinde ve çevresinde, Samanpazarı’nda, Anafartalar’da, Hacı Bayram’da ve Hamamönü’nde bulunan evlerden örnekler ve eski Ankara evlerinin özellikleri.


Ankara Kalesinde Gezi İçin 10 Öneri Müzeler, Selçuklu camileri, tarihi hanlar, surlar, restoranlar, kafeler.

Eynebey Hamamı, Ankara’nın Tarihi Değeri Ankara’da Osmanlılardan günümüze kalan üç hamamdan biri olan Eynebey’i mimari ve tarihi özellikleriyle yazdık.

Ankara Tren Garı’nda... Osmanlı’dan Cumhuriyet’e, Atatürk’ten bize miras olan Ankara Tren Garı’nı, Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi ve demiryollarımızın kısa tarihi ile birlikte yazdık.

Hangi Camimizde Aslan Heykeli ve Ejder Motifi Var? 13. yy’dan günümüze kalan bir Selçuklu şaheseri, Aslanhane Camisi (Ahi Şerafettin Camisi) son fotoğraflarıyla bu yazımızda. Mutlaka görmek, gitmeden önce bu yazıyı okumak gerek.

Şengül Hamamı’nı Gören Kaç Ankaralı Var? Bir Osmanlı mirası ve Ankara klasiği Şengül Hamamı hakkında tüm bilgiler ve fotoğraflar.


On Fotoğrafta Ankara’nın Diğer Yüzü Kurtuluş Savaşı’na büyük destek olan bir mahallenin sakinlerinden ve “birlikte yaşam”dan geriye kalan son izler... Yahudi Mahallesi (İstiklal Mahallesi), Sinegog, Örtmeli (Hoca Hundi) Camisi, Eskicioğlu Camisi, eski evler, konaklar, sokaklar, Şengül Hamamı ve Eskicioğlu Çeşmesi.

Ankara Yangınları ve Yahudi Mahallesi Ankara yangınları, Ankara’nın acıları. Ankara’da, Roma İmparatorluğundan bu yana Yahudi nüfusun yaşamış olduğu bir mahallenin kısa tarihi.

Abdi İpekçi Parkında Üç Değer... Bir park, iki heykel, üç isim... Abdi İpekçi, Remzi Savaş, Metin Yurdanur...

Ankara’daki hangi cami olduğunu biliyor musunuz? Ankara’nın 56 yıllık camisi, Maltepe Camisinin tarihi, mimari özellikleri ve fotoğrafları.

Ankara’daki Macar Evlerinin Kaderi Ulus’ta, Anafartalar Caddesinde bulunan; Macar usta, işçi ve mühendislerce yapılan evler.


Hoşgörünün evrensel simgesi: Hacı Bayram Veli Camisi Friglerden bu yana kutsal sayılan tepede Hacı Bayram Veli Camisi, 15. yy’dan bu yana Augustus tapınağıyla iç içe, yan yana.

Ankara’da Bir İmparatordan Son İzler Roma İmparatoru Augustus’tan kalan, dünyadaki “eksiksiz” tek belge. Ankara’yı taçlandıran “Ankara Anıtı”. Dünyada korunması gereken 100 eser listesindeki muhteşem yazıt.

Ankara’nın değerlerine değer katanlar... Ankara’nın övüncü Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne ev sahipliği yapan Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han.

Ankara’nın Kralı… Polatlı merkezli Frigya’nın efsane kralı Midas ve Midas’ın Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki izleri.

Yalnızlaşan Ankara Palas 1927’de açılan, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ve başkent Ankara’nın batıya dönük yüzü olan Ankara Palas’ın öyküsü.

Ankara’nın Suluhan’ı... Kervansaray olarak yapılan 500 yıllık Suluhan’ın dünü ve bugünü. Öyküler ve anılar…


TravelExpo Ankara Turizm Fuarı 2016

21-24 Nisan tarihlerinde ATO Congresium’da, TravelExpo Ankara Turizm Fuarını ziyaret edebilirsiniz. Fuarda turizm işletmeleri, seyahat acentaları, seyahat malzemeleri ve ekipmanları, kampingler, ulaşım şirketleri ve turizm sektöründeki diğer işletmeler bir arada olacak. Hizmet üretenlerle hizmet alanlar aracısız bir araya gelecek. Tatil ve seyahatle ilgili tüm seçeneklere, uygun fiyatlara ve kampanyalara ulaşmak için bu fuarı ziyaret etmenizi öneririz. ATO Congresium: Söğütözü Cad. No.1 Söğütözü Tel: 0312 285 0385 Düzenleyen: Atis Fuarcılık AŞ Tel: 0312 442 9002

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.