Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Ankara’da caz deyince, SAMM’s bistro!Ankara’nın mimari kültürüne ve sanat cephesine pek çok yeni değer ekleyen bir portreyi yakından tanıyın. Hotel SAMM ve SAMM’s bistro’nun sahibi, Saba Akman ile yaptığımız keyifli röportaj.

Hotel SAMM konuklarını ağırlamaya başladıktan kısa bir süre sonra SAMM’s bistro’da caz etkinlikleri başladı. Nisan 2011’den bu yana caz konserlerinin verildiği Ankara’daki yegane mekan, SAMM’s bistro oldu. Beş yılda gelinen nokta muhteşem. Ünü Ankara dışına taştı; SAMM’s bistro “Ankara’da sürekli caz yapan bir mekan” olarak tanındı. Peki bu başarılı “cazda yolculuk” nasıl gerçekleşti, beş yılda neler yaşandı? Yolculuğun bundan sonrasında hangi istasyonlar olacak? Yanıtlar, Hotel SAMM ve SAMM’s bistro’nun sahibi, markanın ve “caz yapma” fikrinin "mimarı" Mimar Saba Akman ile yaptığımız bu keyifli röportajda.

Hotel SAMM, SAMM’s bistro’dan önceki süreç:

ODTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu olan Saba Akman, ODTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Ana Bilim Dalı Restorasyon Yüksek Lisans Programından 1985 yılında Restorasyon Yüksek Lisans derecesi aldı. UNESCO için kurulan Fotogrametrik Belgeleme grubunda çalıştı. Yine aynı yıl, AltınPark Proje Ofisine katıldı. 18 ay projenin detaylandırılması sürecinde çalıştı. Akman’da çalışmaya başlamadan önceki yıllarda Gazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi statüsünde çalıştı. Eş zamanlı olarak Akman Holding bünyesindeki fabrika-ofis yenileme çalışmaları ve Akman Condominium-Medicorium-Emporium üçlemesinin proje-inşaat-işletim aşamalarında mal sahibi ve mimar olarak bizzat yer aldı. Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Yüksek Lisans - MBA Programını bitirdi. Hotel SAMM olarak devam ettirilen 70’ler binasının “fonksiyon değiştirerek yeniden kullanıma sunulması” projesinin her aşamasında sürecin bir parçası oldu. Halen Hotel SAMM, SAMM’s bistro ve Akman’daki çalışmalarına devam ediyor.

Neden butik otel?

Bu 70’ler binasını Hotel SAMM’e dönüştürme kararınızın çok isabetli olduğu görülüyor. Neden butik otel?

Biz o yıllarda yurt dışı seyahatlerinde butik otelleri tercih ediyorduk. Bizim için 5 yıldızlı devasa otellerden daha cazipti. Hem mekansal, hem servis, hem de iletişim anlamında çok farklı deneyimler sunuyordu butik oteller. Türkiye’de, hele Ankara’da henüz bu “kavram-tema” yaygın değildi. Aslında bugün bile anlaşılmış değil. Yaygın, ama net değil butik otel teması. Küçük olan tüm oteller isminin başına butik sözcüğü ekliyor; bu anlamda bir kirlilik sözkonusu ne yazık ki… Hotel SAMM butik; çünkü sıcak, samimi, sahici! Kişiye özel! Farklı iletişim kurmaya, farklı deneyim yaşayabilmeye olanaklar sunan; isteklerin, gereksinimlerin karşılanmasının bir zahmet gibi algılanmadığı bir yapılanma. Kültür ve Turizm Bakanlığı “Butik Otel” belgesine de sahip. Biz yola çıkarken mevcut yapıya çok farklı ve çok bileşinli bir fonksiyonu adapte etmenin yanısıra sanatsal içeriği ile varolan, kendini bu anlamda da ifade eden bir yapı hedefledik. Hotel SAMM’de modern minimalist yaklaşımla elde edilen mekanlar “butik otel” temasına ruh verecek sanat ve tasarım objelerinin sergilenmesine olanak verdi. SAMM’s Artway - sokak galerisi ile sanatı sokağa taşıyan, “sanatla içiçe konaklama” mottosunu somutlayan bir otel olduk. Ankara’nın en köklü galerisi ile yapılan ortak çalışma ile her ay sokak galerisi güncelleniyor. Sanatın rastlantısal şekilde sokaktaki insanlarla buluşması ve getirdiği ilgi bu işi bir çeşit sosyal sorumluluk gibi algılamamıza neden oldu. Bu konuda başka girişimlerimiz de olacak. Otelimizin, sanatla bütünleşen bir parçası da, her cuma caz konserleri verilen SAMM’s bistro. Sanat, Hotel SAMM- Butik Otel teması arasında bağlayıcı ana unsur oldu. Mekanların değerlendirilmesinden mobilya seçimine, marka konumlandırma, tanıtım stratejisi, otelin bistrosunda gerçekleştirilen tüm etkinliklere kadar bu yaklaşım belirleyici oldu.

SAMM’s bistro’da caz konserlerine nasıl başladınız?

Ankara da bir zamanlar varolan dinamik caz atmosferi kesintiye uğramıştı ve kesinlikle bu kopukluk tamir edilmeliydi. Rahat, keyifli bir ortamda yemek yenerek ve bir bakıma “butik” anlamda caz yapılarak eksikliği duyulan bu atmosfer yeniden yeşertilebilirdi. Ana çerçevemizi en başında belirledik; caz ile başlayan, caz ile biten etkinlikler yapacaktık ve caza gerçekten gönül vermiş, emek vermiş herkese kapımız açık olacaktı. Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuarında hoca olan bir arkadaşımın yönlendirmesi ile, konservatuvara Caz Bölümünü kurmak için Amerika’dan gelen Emre Kartari ile “sammsbistroCAZdayolculuk” konserlerimizi cuma akşamları yapmaya başladık. Emre’nin bir başka üniversitede Caz Bölümü kurmak üzere Ankara’dan ayrılması sonrası “Ankaralı Cazcılar” teması ile etkinliklerimize devam ettik. Ankaralı olan ya da Ankara ile yolu bir şekilde kesişmiş müzisyenler bir yıl boyunca konuğumuz oldu. House Band eşliğinde çok sayıda misafir vokal ve müzisyen ağırladık. Bu kombinasyon müzik anlamında bir sınırlılık getirse de, etkinliklerin sürdürülebilir olması anlamında bir zorunluluktu. Sonraki yıllarda farklı müzisyenlerin çaldığı etkinliklerimiz de oldu. Özellikle Ankara’nın sahip olduğu en uzun soluklu festivallerden biri olan Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde çok sayıda müzisyen SAMM’s bistro’da sahneye çıktı. Aynı zamanda Hotel SAMM bu festivale etkinlik ve konaklama sponsurluğu da yapıyor. Bu yıl da yine Mayıs ayında festivale katkılarımız sürecek.SAMM’s bistro’da “caz adına” başka neler yaptınız?

Ankara’da yaşayan Türk Cazının değerli iki ismini konuk ettik. Durul Gence ve Tuna Ötenel…Öğrencileri onlar için çaldı, söyledi.

Farklı temalarla yaptığımız seri etkinlikler oldu. Cazda Yolculuk teması ile Cole Porter, Frank Sinatra, Gershwin Brothers, Sarah Vaughan, Jobim gibi caz starları, şarkılarının yanı sıra bilinmeyen yönleri ile de bizlerle oldu.

Aralık ayında tekrarlanan çok sayıda müzisyenin katıldığı “Janusz Szprot I Young & Hearts Band” ile “Pulawy Reunion” etkinliklerine sahne olduk.

Caz eğitimi alan öğrencileri de sahnemizde ağırladık, Nardis Caz Vokal yarışmasına katılacak adayları, Başkent Üniversitesi öğrencilerini “Ankaralı Genç Cazcılar” teması ile Ankaralı cazseverler ile buluşturduk. Hacettepe Üniversitesine bağlı Ankara Devlet Konservatuarı öğrencileri de “Genç Hacettepeliler” teması ile bizlerle oldu.

“Ankara + SAMM’s bistro + Caz” üçlemesi zihinlerde yer etti. Bizleri başka neler bekliyor?

Ankara’da caz sevgisini büyütmeye devam edeceğiz. SAMM’s bistro’da kasım-haziran ayları aralığında konserlerimiz sürüyor. Ankara’da 5 yıldır aralıksız caz etkinliği yapan tek mekan SAMM’s bistro. Ankara ve İstanbul’dan çok sayıda caz vokal ve caz müzisyenini caz seven Ankaralılarla buluşturduk, buluşturmaya devam edeceğiz. Caz eğitimi alan öğrencileri de sahnemizde ağırladık. Ankara’da caza gönül veren gençleri desteklemek için yola çıkarak gençlerin, hatta çocukların caz ile buluşmasına desteğimiz sürecek. Yeni sesler, yeni yorumlar, yeni projeler yine SAMM’s bistro’da olacak.

Beş yıldır eksilmeyen, hatta artan bir motivasyonla bu misyonu taşımaya gayret gösteriyoruz. Tüm taraflar açısından beklentilerin altına düşmek en büyük çekincemiz… Bu yüzden sabır, titizlik, hoşgörü, açık iletişim ve geniş bir perspektif ile yüksek tempolu bir çalışma içindeyiz.
Motivasyon kaynağımız konuklarımız… Caz ile tanışmaya hevesli genç misafirlerimiz bizim en çok yüzümüzü güldürenler. Desteğimiz tabii gene misafirlerimiz ve bu yolculuğa bizimle çıkmaya koşulsuz istekli caz konuklarımız, caz müzisyenleri…Sınırlı sayıda dinleyicinin ağırlandığı, butik bir ortamda dinleyici ile müzisyenler arasındaki iletişim nasıl?

Canlı performansların en güzel tarafı çok yönlü bir iletişimin gerçekleşmesi… Müzikle birlikte o kadar farklı farkındalıklarınız oluyor ki… Sizi gecenin bitiminde bile sıcacık sarmaya devam ediyor. Mükemmel bir caz albümünü evinizde dinlerken gerçekleşemeyecek bir paylaşım bu. Bunun yanı sıra müzisyenlerle sohbet, onlarla anı fotoğrafı çektirmek, varsa albümlere imza almak gibi paylaşımlar da herkesi mutlu ediyor.

Etkinliklerinizi nasıl duyuruyorsunuz?

Tüm etkinliklerimizi facebook/sammsbistro sayfamızdan takip etmek mümkün. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da duyuruyoruz. Dileyenlere e-posta yoluyla da programlarımızı iletiyoruz. Gazete ilanları ile destekliyoruz. İsteyenlerin otel telefonundan detaylı bilgi almaları da mümkün. Kısacası hem geleneksel, hem de yeni medyayı kullanıyoruz. Diğer taraftan Ankara’da konaklamak için gerçek bir butik otel ve SPA tercih eden bir misafir kitlemiz var, onlar için de SAMM’s Bistro Caz akşamları Hotel SAMM’i tercih etmelerini sağlayan ilave bir etken oldu.


Rezervasyon gerekiyor mu?

Rezervasyon yaptırmak süreci karşılıklı çok rahatlatıyor. Bu sırada yiyecek-içecek konusundaki tercihler ekibimiz tarafından not alınıyor ve bu da karşılıklı başka bir kazanım oluyor. Rezervasyon şart değil; fakat yaptırılsa iyi olur. SAMM’s bistro butik bir ortam ve sınırlı sayıda konuk ağırlanabiliyor sonuçta.

Bilet satılıyor mu?

Festival dışındaki konserlerimiz için bilet satılmıyor. Ankara Caz Festivali kapsamındaki konserlerimizde biletler SAMM’s bistro’dan alınabiliyor. Festivalin çalıştığı biletix’ten de almak mümkün.

Konser verilen bir ortamda yemek sorun oluyor mu?

Müzik 21.00 ‘de başlıyor. Konuklarımızdan yemek yemek üzere konserden daha önce gelmelerini rica ediyoruz. Genelde müzik başlamadan ana servisler yapılmış ve toplanmış oluyor. Zaten bazı misafirlerimiz provaları bile kaçırmamak, biraz da müzisyenlerle sohbet etmek için 19-19.30 gibi geliyorlar.

Menüde neler var?
Her cuma caz akşamına özel bir fix menü hazırlanıyor. Onun dışında alacart menüden seçme imkanı var.

Gelecek için ne öngörüyorsunuz?

Farklı zamanlarda, farklı sanatsal etkinliklere destek veren ve sponsor olan Hotel SAMM ve SAMM’s bistro olarak; varolan etkinliklerin devamlılığının sağlanması, etkinliklerin sayıca artması ve içeriklerinin zenginleşmesini “Ankara yaşam kültürüne katkı” anlamında değerli bulmakta ve bu yönde çaba göstermeye devam etme isteğindeyiz.Arabul Ankara / Hotel SAMM bistro I SPA

Arabul Ankara / SAMM's bistro

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.